Views: 17
Znanstveniki so se po temeljiti analizi Jezusovega mrtvaškega prta dokopali do izjemnega odkritja
Skupina znanstvenikov, ki se je lotila analize Torinskega prta, kosa blaga, za katerega mnogi verjamejo, da bil mrtvaški prt samega Jezusa Kristusa, je blago dejansko datirala v obdobje Jezusovega življenja.
Italijanski raziskovalci z Inštituta za kristalografijo Nacionalnega raziskovalnega centra so z uporabo nove tehnike, ki vljučuje uporabo rentgenske difrakcije, zaključili, da je bilo blago, uporabljeno za izdelavo prta, narejeno približno v času, ko je Jezus hodil po Zemlji – pred približno 2.000 leti.
Torinski prt, ki se je v javnosti prvič pojavil leta 1350, je bil predstavljen kot mrtvaški prt, v katerega je Jožef iz Arimateje zavil izmučeno telo Jezusa Kristusa po njegovem križanju in smrti na križu.
Vendar pa so v 80-tih letih prejšnjega stoletja znanstveniki vrgli senco dvoma na te trditve, ko so po preiskavi prta objavili, da so ga datirali v obdobje Srednjega veka – stotine, če ne celo več kot tisoč let po Jezusovi smrti.
Zdaj pa so nove in bolj napredne metode testiranja, katerih rezultati nasprotujejo trditvam znanstvenikov, ki so prt testirali v 80-tih letih prejšnjega stoletja, obnovile prepričanje, da je blago z okrvavljenim odtisom bradatega moškega telesa s prekrižanimi rokami tudi dejansko mrtvaški prt samega Kristusa.
Da je bilo Jezusovo telo dejansko zavito v mrtvaški prt, je jasno dokumentirano v Svetem pismu.
Evangelij po Mateju 27, 59-60: Jožef je telo vzel, zavil v kos čistega platna in položil v svoj novi grob, ki ga je bil vsekal v skalo. Ko je k vhodu v grob zavalil velik kamen, je odšel.
Prt sam prikazuje zgodbo, ki se ujema z opisom pasijona v štirih kanoničnih evangelijih, ki opisujejo Jezusovo trpljenje in smrt. Prt vsebuje krvave madeže, ki se ujemajo z Jezusovimi ranami na hrbtu in ramah, ki mu jih je zadalo bičanje. Poleg tega so vidne tudi sledi trnov na glavi.
Različne metode, ki so jih znanstveniki uporabili za analizo prta, so odraz sprememb in napredka pri postopkih, ki se uporabljajo za preiskavo starodavnih materialov.
Leta 1988 so raziskovalci analizirali košček prta z uporabo metode datiranja z radioaktivnim ogljikom. Ta metoda temelji na proučevanju radioaktivnega razpada ogljikovega izotopa C-14. Na ta način lahko datirajo predmete, ki vsebujejo snovi z vsebnostjo ogljika.
S pomočjo te metode so raziskovalci leta 1988 zaključili, da je bil prt izdelan nekje med 1260 in 1390 po Kristusu.
V najnovejši študiji pa je Inštitut za kristalografijo Nacionalnega raziskovalnega centra uporabil rentgensko difrakcijo (WAXS).
»Ta tehnika meri naravno staranje celuloznih vlaken in ga pretvori v čas, ki je pretekel od njihove izdelave,« je poročal Daily Mail. »Skupina znanstvenikov je proučevala osem majhnih vzorcev blaga, odvzetega iz Torinskega prta, in sicer tako, da jih je izpostavila rentgenskim žarkom, s čimer je razkrila podrobnosti strukture blaga in vzorcev celuloze.«
Na osnovi dejavnikov, ki kažejo na izpostavljenost toploti in vlažnosti, raziskovalci menijo, da je bil prt 13. stoletij – preden je prišel v Evropo – hranjen pri povprečni temperaturi 22,5 ˚C in 55% vlažnosti.
Znanstveniki so nato primerjali stopnjo razpada celuloze v prtu z drugimi vzorci blaga, ki so bili v Izraelu predhodno datirani v 1. stoletje po Kristusu. Vzorci so se ujemali.
Nasprotno pa se vzorci niso ujemali z nobenim od vzorcev blaga iz obdobja med 1260 in 1390 po Kr., obdobja, ki so ga navajali raziskovalci leta 1988.
Raziskovalci so nato preučili tudi testno metodologijo študije iz leta 1988 in zaključili, da bi jo morali obravnavati kot neveljavno, saj je bilo blago sčasoma kontaminirano, zaradi česar bi bilo vsako datiranje z radioaktivnim ogljikom v najboljšem primeru zelo oteženo.
»Če čiščenje vzorca ni resnično temeljito, potem datiranje s pomočjo ogljika C-14 ni zanesljivo,« je poudatil vodilni avtor študije, dr. Liberato De Caro.
»To se je najverjetneje zgodilo tudi leta 1988, kar potrjujejo tudi rezultati poskusa, ki kažejo, da se ob premiku z roba proti osrednjemu delu prta vzdolž najdaljše stranice pomembno zveča količina ogljika-14.«
Prt je veljal za spornega že vse od njegovega razkritja, kar se – kljub izjemnemu odkritju italijanskih raziskovalcev – najbrž ne bo spremenilo. Vendar pa ne moremo spregledati dejstva, da imajo kritiki prta vedno večje težave pri zavračanju njegove avtentičnosti, zdaj ko je bilo potrjeno, da je bil izdelan na Bližnjem vhodu v času Jezusivega življenja in to poleg slučajnega dejstva, da vsebuje krvave madeže, ki se ujemajo z opisom njegovega trpljenja v Svetem pismu.
Jezus pa je storil še veliko drugega. Če bi to popisali eno za drugim, mislim, da ves svet ne bi mogel obseči knjig, ki bi bile napisane. (Jn 21, 25)
Toriski prt že od leta 1578 dalje hranijo v kraljevi kapeli katedrale svetega Janeza Krstnika v Torinu v Italiji.
Prevod in priredba po avtorju Dylanu Gwinnu z Breitbart News (https://www.breitbart.com/faith/2024/08/20/scientists-make-breakthrough-discovery-after-analyzing-cloth-jesus-was-buried-in/).
Robert Pevec