Views: 24
Vsi imamo radi nove stvari. Npr.: avte, ideje, izkušnje, politike, mlade ljudi, telefone – facebook, Instagram … Ali je to muhasto? Ali je to znak krhkosti, slabosti (nezrelosti, plitkosti)?
Prebrali bomo odlomek Izaija 43,15–19: 15 Jaz sem Gospod, vaš Sveti, Izraelov stvarnik, vaš kralj. 16 Tako govori Gospod, ki je utrl pot skozi morje in stezo skozi deroče vode, 17 ki vodi v boj vozove in konje, vojsko in junake: Zdaj ležijo vsi skupaj in ne vstanejo več, stleli so kakor stenj in ugasnili. 18 Ne spominjajte se prejšnjih reči, ne mislite na nekdanje reči. 19 Glejte, nekaj novega storim, zdaj klije, mar ne opazite? Da, speljal bom pot skozi puščavo in reke skozi pustinjo.
Pri tem se porajata dve vprašanji:
1. Kako vemo, da je ta odlomek za nas danes?
2. Če Bog dela nekaj novega, kako lahko sodelujemo pri tem, kako lahko povabimo druge k temu novemu, kar dela Bog?
Ali je ta vrstica za nas? V. 28 pravi: Zato sem osramotil prvake svetišča in izročil Jakoba v zakletev, Izraela v zasmeh.
Ta se prav gotovo ne nanaša na nas. V našem odlomku pa Bog začne z opisom svojega značaja. Jaz sem tisti, … ki vas je ustvaril, poklical, rešil. V v. 15, 16 pravi: Tako govori Gospod, ki je utrl pot skozi morje …
Bog je Bog novega. Novega neba, nove zemlje, nove zaveze, nove stvaritve, novega srca. Glej, vse delam novo. (Razodetje 21,5) Jezus pa jim je odvrnil: »Moj Oče dela do zdaj in tudi jaz delam.« (Evangelij po Janezu 5,17)
Zaradi njegovega značaja lahko pričakujemo, da dela nekaj novega. Bog je Bog novega.
Kako lahko sodelujemo pri tem, kar dela? Ali bi morali iskati nove stvari, ki naj bi jih delali? Ali naj bi spregovorili in bi nastalo nekaj novega? Ne spominjajte se prejšnjih reči, ne mislite na nekdanje reči. (v. 18)
Ko sem se pred kratkim odpravljal na Malto, kjer naj bi govoril na konferenci, sem doma pozabil Sveto pismo, potem sem pozabil potni list na letalu … Običajno to pomeni, da naj bi pozabili svojo preteklost, napake, greh itd. Ne dovolite, da vas zadržujejo. Kaj pa v tem odlomku, kaj so prejšnje reči?
Zakaj bi Bog želel, naj se jih ne spominjajo, naj jih »pozabijo«? Običajno Bog pravi: »Spominjajte se …«
Oglejmo si nasprotje: pot skozi morje – reke skozi pustinjo
Bog je razdelil vode Rdečega morja, da so šli Izraelci po suhem na drugo stran, ko jih je rešil iz Egipta. Zdaj pa obljublja, da bo naredil nekaj nasprotnega – speljal bo reke skozi pustinjo. Ena izmed ovir, ki nam preprečuje, da bi sodelovali v Gospodovem novem delu, je lahko naša osredotočenost na Gospodova prejšnja dela. (Primer: Ko so se moji prvi trije otroci vpisovali v srednjo šolo, je Bog vedno naredil čudež. Pri Luku pa ni bilo tako, ni se mogel vpisati v nobeno srednjo šolo v Ljubljani. Kako to, da Bog tokrat ni naredil čudeža? Potem pa je Bog naredil drugačen čudež – Luke se je lahko vpisal v mednarodni oddelek Gimnazije Bežigrad in zdaj tam nadvse uživa.)
Da bi se pridružili Bogu v novem, moramo včasih »pozabiti« čudovite načine, na katere je Gospod deloval v preteklosti.
Molimo za rast, kaj pa, če želi Bog nekaj obrezati? Bog je deloval skozi velike dogodke, ki smo jih pripravili, kaj pa, če želi zdaj delovati skozi male skupine? Ali obratno, prej je deloval skozi male skupine, kaj pa, če želi zdaj delovati skozi velike dogodke?
Ne vemo! Kaj pa vemo?
Poglejmo, kaj želi Bog narediti … Pot v puščavi, v divjini; reke skozi suho pustinjo.
Pot – Zunaj je divjina! Toliko tesnobe, problemov z duševnim zdravjem, kulturnih prevratov, vprašanj v zvezi s spolom, nepovezanost/globalizacija … Zunaj je divjina!
- Ali si ne želiš poti?
- Kaj so divji kraji zate, kjer ni poti?
- Mogoče je to tvoj zakon.
- Mogoče tvoje delo.
- Mogoče tvoji odnosi.
- Mogoče tvoja prihodnost.
Bodite pozorni, da tu ne gre za pot »iz« te divjine! To je pot »skozi« divjino, »skozi« puščavo.
Reke – To se nanaša na potešitev velikih potreb. Velikih potreb na nepričakovanem kraju (viri, moč, oskrba) – voda/reke, zaradi katerih bodo naši mladi, naše cerkve, naša mesta in države uspevale.
Nekatere stvari ostajajo enake – Bog dela pot, skrbi za svoje ljudstvo (stara dela na nove načine). To si želim!
Bog navaja dve zapovedi oz. pogoja za naše sodelovanje
Prva zapoved – ne spominjajte se (pozabite) prejšnjih reči, ne mislite na preteklost (odložiti moramo svoja pričakovanja, kako naj bi Bog deloval).
Druga – Glejte! (ne ustvarjajte, ne predstavljajte si, ampak glejte)
Glejte, nekaj novega storim, zdaj klije, mar ne opazite? (v. 19) Opozarja nas na nevarnost, da morda dela nekaj novega, mi pa tega ne opazimo.
Kaj lahko povzroča, da ne opazimo?
Vzporeden odlomek lahko preberemo v Evangeliju po Janezu 4,35: »Ali ne pravite vi: ›Še štiri mesece in žetev bo tu.‹ Glejte, jaz pa vam pravim: Povzdignite oči in poglejte polja, da so bela za žetev.«
- Zaposlenost življenja – preživetje
Mi mislimo na to, da pridemo od točke A do točke B in vmes še jemo. Jezus pa je mislil na prebujenje.
- Logika
– Jn 4,35: Še štiri mesece … Več časa moramo posvetiti pripravi … Za Slovenijo pravimo: Tukaj vlada duhovna tema, ljudje se ne zanimajo za evangelij. Slovenec rabi veliko časa, da postane kristjan.
Ali to res drži?
Slovenci se ne zanimajo za evangelij? Zvonkov prijatelj si je ogledal film »Chosen« [Izbrani] in je potem na spletu raziskoval krščanstvo, bral je tudi pričevanja. Jezus se ga je dotaknil in sredi noči ga je sprejel v svoje življenje. Mateja se je tako zanimala za krščanstvo, da je raziskovala po youtubu in našla Jezusa.
Kaj govorite, kar vam preprečuje, da bi videli? Kar vidite, vpliva na to, kar delate.
- Razočaranje nad Bogom – Bog ni storil tega, kar sem želel (oči imamo uprte v tla zaradi razočaranja). »Povzdignite oči!«
Katka je molila, da bi njen mož ozdravel. Potem je zbolela še sama. Kaj, ali je to odgovor na molitev? Potem je spoznala, da je bil ta čas preizkušenj najdragocenejši dar od Boga! Dala je pričevanje in Zvonkov prijatelj ga je prebral ter se na podlagi njega spreobrnil! Nikoli ne vemo, kako bo Bog deloval.
Morda bi kdo rekel: »Oh ne, če bom zaupal Bogu, mi bo dal še več težav.« Ampak ne, poglejmo si njegov značaj. V Izaiju 43 pravi: »Ustvaril sem te! Ljubim te! Naredil bom pot ›skozi‹ pustinjo in te blagoslovil z vodo v puščavi.«
V naši cerkvi molimo za obnovo. Kaj je prvi korak, ki ga je naredil Jošija? Iskal je Gospoda.
Kaj je velika zapoved v obeh odlomkih (Izaija 43,18–19 in Evangelij po Janezu 4,35)? GLEJTE, opazite, povzdignite oči, poglejte!
Katera izmed naslednjih štirih preprek vam predstavlja nevarnost, da ne bi videli, da ne bi opazili?
- Božja pretekla dela – in moja pričakovanja, povezana z njimi
- Življenje – zaposlenost vašega sveta in potreba, da pridete od točke A do točke B
- Logika – še štiri mesece …
- Razočaranje
Bog vas danes vabi, da odložite te stvari. Zaupajte njegovemu značaju, ne spominjajte se prejšnjih reči, povzdignite oči in GLEJTE! Glejte, nekaj novega storim, zdaj klije, mar ne opazite? Izaija 43,19
Josh Patty – starešina Evangelijske krščanske cerkve v Ljubljani