Views: 92
Kje smo dobili sobotni dan? Ko je Bog dokončal šesti dan stvarjenja v Prvi Mojzesovi knjigi 1,31: »Bog je videl vse, kar je naredil, in glej, bilo je zelo dobro.«
To nas pripelje k prvi soboti v Prvi Mojzesovi knjigi 2,2–3: »Sedmi dan je Bog dokončal delo, ki ga je naredil, in počival je sedmi dan od vsega dela, ki ga je storil. In Bog je blagoslovil sedmi dan in ga posvetil, kajti ta dan je počival od vsega svojega dela, ki ga je storil, ko je ustvarjal.«
Od samega začetka je Bog ustvaril sedmi dan svet, odbran kot dan za počitek in uživanje sadov našega dela. Ko je Bog dal deset zapovedi, je ohranil sobotni dan v četrti zapovedi. V Drugi Mojzesovi knjigi 20,8–11 beremo:
»Spominjaj se sobotnega dne in ga posvečuj! Šest dni delaj in opravljaj vsa svoja dela, sedmi dan pa je sobota za GOSPODA, tvojega Boga: ne opravljaj nobenega dela, ne ti ne tvoj sin ne hči ne hlapec ne dekla ne živina ne tujec, ki biva znotraj tvojih vrat! Kajti v šestih dneh je GOSPOD naredil nebo in zemljo, morje in vse, kar je v njih, sedmi dan pa je počival. Zato je GOSPOD blagoslovil sobotni dan in ga posvetil.«
Bog želi poskrbeti, da se spominjamo sobotnega dne, tako da ga ohranjamo svetega, čistega in odbranega za počitek in čas z njim.
Peta Mojzesova knjiga 5,15 nadaljuje: »Spominjaj se, da si bil suženj v egiptovski deželi in te je GOSPOD, tvoj Bog, od tam izpeljal z močno roko in z iztegnjenim laktom!«
Nič več nismo sužnji svetu in njegovim potem. Bog nas je odrešil in ima dober dar za nas. Ve tudi, kako trmasti smo lahko, zato je to tako pomemben dar za nas, da nam pravzaprav »zapove«, naj ga sprejmemo in uporabljamo. Potem obljubi, da nas bo blagoslovil, če bomo to delali.
To je podobno Božjemu daru spanja … in večina nas uživa v dobrem spanju, kajne? Če ne dobimo dovolj spanja, ne moremo tako dobro delovati, če pa ne dobimo NOBENEGA spanja, povprečna oseba ne zdrži več kot nekaj ur, preden se zgrudi! AMPAK ko dobimo spanje, ki ga potrebujemo, smo blagoslovljeni s svežim umom in energijo za dan, ki je pred nami.
Imam vprašanje … Upoštevanje sobotnega dne in dovolj spanja se sliši v redu … Toda ali ni sobotni dan samo starozavezno pravilo, ki nam ga ni treba več upoštevati?
Jezus pravi v Evangeliju po Mateju 5,17–18: »Ne mislite, da sem prišel razvezat postavo ali preroke; ne razvezat, temveč dopolnit sem jih prišel. Resnično, povem vam: Dokler ne preideta nebo in zemlja, ne bo prešla niti ena črka ali ena črtica postave, dokler se vse ne zgodi.«
Zemlja je še vedno tukaj, ni še »izginila«. Jezus je veliko dopolnil in dosegel, vključno z našo večno odrešitvijo! A ni doseženo »vse«, dokler se ne bo vrnil. Kaže pa, da bi se to lahko zelo kmalu zgodilo!
V Pismu Hebrejcem 4,9–11 beremo: »Potemtakem sobotni počitek čaka Božje ljudstvo. Kdor namreč stopi v njegov počitek, se spočije od svojih del, kakor se je Bog od svojih. Potrudimo se torej stopiti v ta počitek, da ne bo kdo po tem zgledu padel zaradi nepokornosti.«
Ali ste slišali to? »Potemtakem sobotni počitek čaka Božje ljudstvo … Potrudimo se torej stopiti v ta počitek, da ne bo kdo po tem zgledu padel.«
Še druga zanimiva podrobnost o tem, kako je Bog postavil soboto, je, da ko je Bog na začetku začel šteti dneve v Prvi Mojzesovi knjigi 1, jih je začel šteti tako: Bil je večer in bilo je jutro, prvi dan; od sončnega zahoda do sončnega zahoda je bil torej en dan. Sobotni dan se je torej začel prejšnji večer.
Kaj mislite, zakaj je Bog začel naš sobotni dan ob sončnem zahodu?
Mogoče zato, da bomo dobro spočiti in polni energije za uživanje sobotnega dne. Kar najbolj se bom potrudil, da vas ne bom tako zdolgočasil, da bi zaspali, vendar pomaga, če smo spočiti in budni.
Prepričan sem, da Bog popolnoma podpira dremanje v nedeljo popoldne, zato bi lahko to pomagalo 😉
V bistvu je Bog vzpostavil red, ki je začel naš dan s počitkom, ko lahko uživamo v delu, ki smo ga končali, in smo pripravljeni na naš naslednji dan. Prepričan sem, da se nas lahko večina spominja trenutkov, ko smo se preveč gnali, dokler nismo zboleli ali pa nas je moral Bog upočasniti na drugačne načine. Nismo roboti … potrebujemo počitek in čas z Jezusom.
Nekateri morda veste, da sem pred nekaj leti padel z motorjem. Kar precej hudo sem si zlomil ključnico in si poškodoval bok, rebra ter ranil svoj ego. Pred tem sem se počutil precej nepremagljiv, kot da me ne more nič upočasniti. Upošteval sem sobotni dan, drugače pa sem preveč delal. Sčasoma sem vse bolj delal s svojo močjo in zaupal svojim sposobnostim in letom izkušenj, manj pa dobivanju vsakodnevnih smernic od Boga.
Prepričan sem, da je Bog dovolil, da sem se poškodoval za svoje dobro, da mi pokaže mojo šibkost in odvisnost od njega. To je bil zelo težak nauk, a ga ne bi spremenil zaradi tega, kar me je Bog naučil skozi njega.
Prej sem omenil, da Bog obljublja, da nas bo blagoslovil, če bomo upoštevali sobotni dan.
Kakšne so Božje obljube, če bomo upoštevali sobotni dan?
Izaija 58,13–14: »Če zadržiš svojo nogo na soboto, da ne delaš po svoji volji na moj sveti dan, če imenuješ soboto užitek in GOSPODOV sveti dan častitljiv, če ga častiš, namesto da bi šel po svojih poteh, namesto da bi iskal svojo voljo in govoril prazne besede, tedaj se boš veselil pred GOSPODOM, dal ti bom, da boš jezdil čez višine dežele, dal ti bom, da boš užival dediščino svojega očeta Jakoba, kajti GOSPODOVA usta so govorila.«
Ali ste v teh vrsticah slišali tri izmed obljubljenih blagoslovov sobotnega dne?
- »tedaj se boš veselil pred GOSPODOM.«
- Bog pravi: »Dal ti bom, da boš jezdil čez višine dežele.«
- »… boš užival dediščino svojega očeta.«
Obljub je pa še več.
Še ena obljuba, ki jo imamo, ko pridemo k Jezusu, je v Evangeliju po Mateju 11,28. Jezus pravi:
»Pridite k meni vsi, ki ste utrujeni in obteženi, in jaz vam bom dal počitek.«
To ne pomeni, da nam ni treba priti k njemu, če se ne počutimo utrujeni. Redno moramo prihajati k njemu in počivati, da ne postanemo tako utrujeni in obremenjeni. Še en odlomek mi pride na misel. Tega vidim kot načelo, kako Bog deluje – kako nas blagoslovi, ko mu najprej damo to, kar nam zapoveduje.
Malahija 3,10 pravi: »Prinesite vso desetino v zakladnico, da bo zaloga v moji hiši, in preizkusite me s tem, govori GOSPOD nad vojskami, če vam tedaj ne odprem zapornic neba in ne izlijem na vas blagoslova do preobilja!«
Vem, da ta vrstica govori o naši finančni desetini, a čas je še dragocenejši! Bog nam zapoveduje, naj ohranjamo sobotni dan svet, brez dela, in blagoslovil nas bo. Po svojih izkušnjah sem opazil zelo podoben vzorec pri desetini in sobotnem dnevu.
Ko nisem dajal polne desetine ali ko je nisem dajal redno, so me zadeli številni naključni finančni problemi. Ko pa sem zvest in radodaren z desetino in dajanjem, so položnice vedno plačane, avta se ne pokvarita in naši prihranki rastejo.
Enako se zgodi z mojim časom … Ko sem zaskrbljen zaradi dela, ki ga moram opraviti, in ga skušam narediti na sobotni dan, nikoli nimam dovolj časa in ne naredim vsega. Ko pa redno ščitim in upoštevam sobotni dan, Bog blagoslovi moj čas, vedno ga imam dovolj, da vse naredim, IN še vedno imam dovolj časa za počitek, čas za ženo in igranje z otroki.
To ni samo naključje. Ta vzorec prepoznavam tako pri desetini kot pri času že 25 let! Preizkusite sami in videli boste. Sprejmite Božji dobri dar sobotnega dne in videli boste, kako izpolni svoje obljube in blagoslovi vaše veselje, vaš čas in vaše delo. Morda si mislite, da vse to zveni dobro, ampak kako to storiti???
To nas pripelje k Evangeliju po Marku 2,23–3,6 in k našemu naslednjemu vprašanju.
Kako je videti sobotni dan za nas danes v praksi?
Odprite Sveto pismo v Evangeliju po Marku 2,23 in skupaj bomo prebrali odlomek vse do vrstice 3,6. Tukaj imamo dva Jezusova primera o Božjem srcu za sobotnim dnem.
Imam še en primer iz svoje preteklosti. Pred 20 leti sem končal fakulteto z diplomo za gradbenega inšpektorja in čeprav ne uporabljam več veliko tega znanja, obstaja en nauk, ki mi je ostal in sem ga lahko uporabil na mnogih področjih svojega življenja.
Imeli smo veliko knjig o gradbeništvu in te knjige so bile zakon za vsa področja gradbeništva. Od temeljev do strukture, vodovoda, elektrike, vse je moralo biti zgrajeno po zakonu. In zakaj smo imeli te zakone? Zaradi varnosti ljudi, ki bodo uporabljali te zgradbe in živeli v teh domovih. Ko nekaj ni bilo zgrajeno po zakonih, je imel inšpektor oblast, da zahteva od gradbenikov, naj to popravijo ne glede na stroške.
Tukaj so nas naši profesorji naučili dragocenega nauka … naučili so nas, da se ne samo naučimo na pamet in uveljavljamo »zakone«, ampak da razumemo namen zakonov. Če smo razumeli razlog za temi zakoni, nismo bili zvezani s črko zakona, če smo lahko na drugačen način izpolnili namen zakona. Razumevanje zakonov daje svobodo, ne da smo ujeti z zakoni, ampak svobodo, da izpolnimo srce oz. namen za zakoni.
Prepričan sem, da ima Jezus tukaj za nas podoben nauk.
Ko Jezus reče v Evangeliju po Marku 2,27: »Sobota je ustvarjena zaradi človeka in ne človek zaradi sobote,« nam jasno pove, da gre za naše dobro.
Ponovno preberimo Evangelij po Marku 2,25–26. Ko je Jezus povedal, da so David in njegovi možje jedli svet kruh, ki je bil samo za duhovnike, je dal še en primer, da je nahraniti lačne pomembnejše od izpolnjevanja pravila o tem, kdo lahko jé kruh. Božjemu ljubečemu srcu je bolj mar za življenje in skrb za njegove otroke kot za predpis o kruhu.
V Evangeliju po Marku 3,1–6 je šel Jezus ponovno v shodnico in rekel možu s suho roko: »Vstani in stopi v sredo!«
Jezus je vsem zelo jasno pokazal, kakšno je Božje srce do tega moža. Da mora čakati do naslednjega dne, da bo ozdravljen, ker bi bilo ozdravljenje »delo« na sobotni dan? NE! Jezus ga je takoj ozdravil.
Ali mora biti naš sobotni dan v nedeljo?
Če bi bilo tako, kdo bi ob nedeljah delal v bolnišnicah? Ali bi samo naši sodelavci nekristjani delali vsepovsod ob nedeljah? Kako bi jih potem povabili v cerkev? Gre za to, da si dosledno vzamemo en dan enkrat na teden. Mnogi pastorji si vzamejo svoj sobotni dan v ponedeljek. In se takrat, ko je le mogoče, srečajo v cerkvi ali na drugih srečanjih kot del krščanskega občestva.
Kot pravi Pismo Hebrejcem 10,25: »Ne zapuščajmo svojega zbora, kakor imajo nekateri navado, marveč drug drugega spodbujajmo, in to tem bolj, čim bolj vidite, da se bliža dan.«
Kaj pa gospodinjska dela? Domače naloge? Odpisovanje na elektronsko pošto? Kje potegnemo črto zase? Pravo vprašanje je: Koliko si želite biti blagoslovljeni skozi sobotni dan?
Vnaprej načrtujte sobotni dan.
Če veste, da morate nekaj končati do ponedeljka, naredite to do sobote. Hišo lahko pospravljate dan prej, prav tako lahko pripravite hrano dan prej. Bolj ko načrtujete vnaprej, bolj blagoslovljen in poln počitka je lahko sobotni dan. Na splošno moramo zaščititi svoj sobotni dan in ne načrtovati dela za tisti dan. Načrtujmo vnaprej, tako da takrat nimamo dela.
In še vedno bodo trenutki, ko bomo morali nekomu pomagati na svoj sobotni dan. Farizeji pa so se tako oklenili tega, da so izpolnjevali vsako črko postave, da so spregledali Božje ljubeče srce za postavo!
Potem pa so ji dodajali še več pravil, da bi zagotovili, da se ne bi niti približali kršenju katerega koli dela postave. Če si želel na sobotni dan utrgati jabolko z drevesa na svojem vrtu, si tvegal, da boš prekršil postavo zaradi »žetve« na sobotni dan!
Tukaj pa vidimo, da Jezus ni imel težav s tem, da je osmukal nekaj klasov in pojedel žito, ko je šel skozi polje. Paziti moramo, da ne postanemo takšni kot farizeji. Bili so tako jezni na Jezusa, ker je ozdravil možu roko na sobotni dan, da so ga hoteli ubiti!
Vsi smo lahko na mnogo načinov krivi podobnega ravnanja. Prav tako lahko obtičimo v tem, kar mi mislimo, da je prav ali narobe, da se na koncu borimo proti Bogu in smo slepi za čudovite čudeže, ki jih Bog dela prav pred našimi očmi. Če pa razumemo Božje srce za postavo, nam to da svobodo, svobodo, da živimo z Božjim ljubečim vodenjem in blagoslovom.
Prvo Janezovo pismo 5,3: »To je Božja Ljubezen, da se držimo njegovih zapovedi. In njegove zapovedi niso težke.«
Povzetek:
- Na začetku nam je Bog dal dober dar sobotnega dne, da ga ohranimo svetega.
- Namesto da bi se držali črke postave o sobotnem dnevu, razumimo Božje srce za nas v njegovem dobrem daru sobotnega dne. Kot je rekel Jezus: »Sobota je ustvarjena zaradi človeka in ne človek zaradi sobote.«
- Načrtujte vnaprej in si redno jemljite sobotni dan in videli boste, kako vas bo Bog v tem blagoslovil z veseljem, počitkom, svobodo in raznovrstnimi blagoslovi.
- »Potemtakem sobotni počitek čaka Božje ljudstvo … Potrudimo se torej stopiti v ta počitek, da ne bo kdo po tem zgledu padel.«
Shawn Werdebaugh