Views: 176
Danes imam za vas preprosto vprašanje: »Kaj je ljubezen?« Preden odgovorimo na to vprašanje, prisluhnimo, kaj pravijo otroci, kaj je ljubezen.
»Ko je moja babica zbolela za artritisom, se ni mogla več pripogniti, da bi si nalakirala nohte na nogah. Zato namesto nje to počne dedek. Celo zdaj, ko se tudi njegove roke tresejo. To je ljubezen.« Rebeka, 8 let
»Ljubezen je, ko moja mami očiju skuha kavo in preden mu jo postreže, naredi požirek, da se prepriča, ali ni prevroča.« Danny, 8 let
»Ljubezen je, ko fantu rečeš, da ti je všeč njegova majica, in jo on potem nosi še cel teden.« Noelle, 7 let
»Ljubezen je, ko da mami očiju pri kosilu najboljši kos piščanca.« Elaine, 5 let
»Ljubezen je, ko je očka prepoten in smrdi, mama pa še vseeno reče, da je lepši od Brada Pitta.« Chris, 7 let
»Ljubezen je, ko ti tvoj kuža poliže lička, kljub temu da si ga ves dan pustil samega doma.« Mary Ann, 4 leta
»Ljubezen je, ko mi moja sestra vedno daje njena stara oblačila, ona pa mora po trgovinah zase iskati nova.« Lauren, 4 leta
»Res ne bi smel nekomu reči, da ga ljubiš, če tega ne čutiš. Če pa res tako čutiš, bi moral to pogosto govoriti. Ljudje pozabijo.« Jessica, 8 let
In navsezadnje, ljubezen je izkazal tudi štiriletnik, ko je opazil soseda, ki je pred kratkim izgubil svojo dolgoletno ljubezen, da joče na dvorišču hiše. Prestopil je prag njegovega dvorišča in ga objel. Ko ga je mama kasneje vprašala, kaj je rekel gospodu, je malček zaupal: »Nič. Samo pomagal sem mu jokati.«
Ljubezen je najmočnejša sila na svetu. Sveto pismo pravi: »Ljubezen je potrpežljiva, dobrotljiva je ljubezen, ni nevoščljiva, ljubezen se ne ponaša, se ne napihuje, ni brezobzirna, ne išče svojega, ne da se razdražiti, ne misli hudega. Ne veseli se krivice, veseli pa se resnice. Vse prenaša, vse veruje, vse upa, vse prestane. Ljubezen nikoli ne mine.« (Prvo pismo Korinčanom 13,4–8a)
Kje najti to ljubezen danes? Kaj pa, če v današnjem času ne obstaja več?
Kaj pa, če se je zgodilo z njo to, kar je Jezus napovedal v Evangeliju po Mateju 24,12: »Ker se bo nepostavnost povečala, se bo ljubezen pri mnogih ohladila.«
Kaj to pomeni, ko Jezus pravi, da se bo ljubezen pri mnogih ohladila? In kaj je »ohlajena ljubezen« in kako lahko to preprečimo v svojem življenju?
Jezus je to povedal v kontekstu začetka porodnih bolečin.
Jezus je pravkar pogledal na jeruzalemski tempelj in rekel: »Resnično, povem vam: Tu zagotovo ne bo ostal kamen na kamnu, ki bi ne bil zrušen.« (Evangelij po Mateju 24,2) Nato so ga učenci vprašali: »Povej nam, kdaj bo to in kakšno bo znamenje tvojega prihoda in konca sveta?« (Evangelij po Mateju 24,3)
Izraz »konec sveta« se nanaša na del zgodovine, v katerem smo mi danes in se bo končal z Jezusovo sodbo, ko bo obudil vse mrtve in ločil ovce in kozle, prve za nebo, druge za pogubo.
Jezus pove učencem, da se bo v zadnjih dneh sovraštvo zelo pomnožilo: »Takrat vas bodo izročali v stisko in vas morili. Vsi narodi vas bodo sovražili zaradi mojega imena. Veliko se jih bo takrat pohujšalo. Izdajali bodo drug drugega in se med seboj sovražili.« (Evangelij po Mateju 24,10)
Sovraštvo je končni rezultat ohlajene ljubezni – je samo lupina ljubezni, kjer je toplina izginila.
To pa še ni konec, to je znamenje prihoda porodnih bolečin, ki ga zaznamujejo: prevare, vojne, lakote, potresi, poplave, kužne bolezni, … Vendar tudi to še ni konec. To je samo priprava za uvedbo novega svetovnega reda, o katerem se danes že na veliko govori.
Jezus potem govori o štirih značilnostih »ohlajene ljubezni«. O tem beremo v Evangeliju po Mateju 24,10–14:
»Veliko se jih bo takrat pohujšalo. Izdajali bodo drug drugega in se med seboj sovražili. Vstalo bo veliko lažnih prerokov in bodo mnoge zavedli. Ker se bo nepostavnost povečala, se bo ljubezen pri mnogih ohladila. Kdor pa bo vztrajal do konca, bo rešen. In ta evangelij kraljestva bo oznanjen po vsem svetu v pričevanje vsem narodom, in takrat bo prišel konec.«
Jezus nam odkriva štiri značilnosti »ohlajene ljubezni«:
- Ohlajena ljubezen povzroča pohujšanja (v. 10 a)
Pohujšanje nastane, ko nekdo ne živi tega, kar govori ali obljubi. Ko ljubezen postane hinavska, pohujšljiva. Ohlajena ljubezen je popolno nasprotje iskreni, topli družinski naklonjenosti. V Prvi Mojzesovi knjigi 43,30 beremo, kako se je Jožefu storilo milo pred brati. Bil je globoko ganjen, imel je globoko sočutje do svojih bratov. Do njih je gojil bratsko ljubezen, kljub temu, da so ga bratje prodali kot sužnja v Egipt. Šel je v drug prostor in tam se je zjokal. S tem dejanjem je pokazal, kako jih ima rad. Lahko bi se pohujšal nad brati, namesto tega jim je odpustil, jih sprejel, objel in počastil. Živel pravo ljubezen.
V Ozeju 11,8 beremo, kako Bog izkazuje globoko ljubezen do svojega ljudstva: »Kako bi te mogel dati drugemu, Efrajim, kako bi te mogel izročiti drugemu, Izrael! Kako bi te mogel dati kot Admo, te izročiti kakor Cebojim! Moje srce se obrača v meni, moje sočutje prekipeva [izraža toplo in nežno močno sočutje].«
V Novi zavezi beremo, da Jezus zahteva od mož, naj ljubijo svoje žene kakor samega sebe oz. tako, kakor je on ljubil cerkev in dal življenje zanjo (Pismo Efežanom 5,21–33).
Apostol Pavel piše cerkvi v Tesalonikih, naj se medsebojno ljubijo s takšno toplino, s kakršno mati neguje svoje otroke (Prvo pismo Tesaloničanom 2,7). To Jezus pričakuje tudi od nas, ki verujemo v Jezusa.
Torej je »ohlajena ljubezen« samo trda lupina v primerjavi s pravo »toplo« družinsko ljubeznijo. Topla ljubezen pa je ljubezen od Boga. Ohlajena ljubezen pa prihaja od hudiča in prinaša pohujšanja, saj on ne premore topline ali ljubezni. Pravo ljubezen pa Bog izliva po Svetem Duhu v življenja tistih, ki verujejo v Jezusa.
- Ohlajena ljubezen izda brata (v. 10 b)
Posledica te hladnosti je, da brat brez večjega problema izda svojega brata. V Evangeliju po Mateju 24,10 b beremo: »Izdajali bodo drug drugega in se med seboj sovražili.« Izdajalstvo in sovraštvo sta dve hudi lastnosti ohlajene in hinavske ljubezni, ker izražata samo zunanjost. V ohlajeni ljubezni je izginila toplina in prišel je led. Njen sad pa ni več samo hinavska ljubezen, ampak sovraštvo in izdaja.
- Ohlajena ljubezen je posledica povečanja nepostavnosti (v. 12)
V Evangeliju po Mateju 24,12 beremo: »Ker se bo nepostavnost povečala, se bo ljubezen pri mnogih ohladila.« O tem je vredno razmisliti, ker bi lahko rekli za današnji čas tudi takole: »To je življenje, kot da Boga ni.« Izgleda takole: »Ne bom se podrejal zakonu zunaj svojega suverenega jaza. Ne bom poslušal nobene oblasti, ne bom se ji podrejal.« »Živel bom tako, kakor si jaz želim!« »Bog me pravzaprav samo omejuje. Omejuje me pri pravici, da sem srečen v ljubezni, da delam, kar si jaz želim, da uživam v stvareh, ki si jih jaz želim.« A ni to danes tako? Krščanski zakonci se ločujejo. Krščanske družine razpadajo. Otroci so neposlušni staršem. Starši ne izpolnjujejo Božjih dolžnosti do otrok. Kristjani se v cerkvah prerekajo in ločujejo že pri majhnih nepomembnih stvareh in uničujejo enotnost. In da ne naštevam vsega, kar kristjani danes počnejo in so lastnosti hladne ljubezni.
Taka početja so značilnost mesenega, posvetnega uma: »Kajti meseno mišljenje je sovraštvo do Boga, ker se ne podreja Božji postavi in se podrejati tudi ne more. Tisti, ki živijo po mesu, ne morejo biti všeč Bogu.« (Pismo Rimljanom 8,7–8)
Vzrok rasti nepostavnosti je v sovraštvu in uporu ljudi do Boga in njegovega reda, vrednot in zakonov. Ker pa živijo po mesu, posvetno, se tudi ne morejo podrejati Bogu in nimajo moči, da bi se mu podrejali.
Apostol Pavel govori, da je nepostavnost značilnost časa, ki utira pot za pojavitev človeka nepostavnosti, ki ga Sveto pismo imenuje antikrist: »Naj vas nihče ne vara na kakršen koli način. Kajti prej mora priti odpad in se razodeti človek nepostavnosti, sin pogube. Ta se bo uprl in se povzdignil nad vse, kar se imenuje Bog ali uživa Božje čaščenje, tako da se bo celo usedel v Božje svetišče in se razkazoval, da je Bog.« (Drugo pismo Tesaloničanom 2,3–4)
Sveto pismo pravi: »Skrivnost nepostavnosti je namreč že na delu; treba je samo, da se umakne on, ki zadržuje. In tedaj se bo razodel nepostavnež, ki ga bo Gospod Jezus usmrtil z dihom svojih ust in ga uničil z veličastjem svojega prihoda.« (Drugo pismo Tesaloničanom 2,7–8)
Torej, ko bo prišlo do vrhunca nepostavnosti pri vernih in nevernih, bo Jezus stopil v akcijo in se vrnil na oblakih po tiste, ki se bodo podredili njegovemu redu. Vzel jih bo v nebo in takoj bo prišlo do velikega preobrata in nastanka novega reda pod vladavino enega človeka, antikrista. Osebno verujem, da se bo to zgodilo kmalu, v nekaj letih.
- Ohlajena ljubezen ne vztraja v evangeliju kraljestva (v. 13–14)
Jezus pravi, da ohlajena ljubezen izvira iz naraščajoče nepostavnosti, zato se moramo boriti za oznanjevanje evangelija. Moramo se boriti proti aroganci, prevzetnosti in samozadostnosti. Moramo nasprotovati duhu, ki nas nagovarja k uporu naših srcih, ko nam pravi: »Ne podredi se!« Ko nam govori: »Ne dovoli, da ti ljudje govorijo, kaj naj delaš, najmanj pa Bog.« »Odnehaj z Bogom!«
Nepostavnost oz. brezpravje pomeni, da želimo biti sami svoj zakon. Ne želimo, da bi nam bil evangelij vodilo. Ohlajena ljubezen ti pravi: »Ti ustvarjaj svoj zakon, svoj sistem vrednot. Ti si bog. Ustvarjaj svojo lastno identiteto, ustvari svoja pravila.« In ko se to končno zgodi, se zgodi, da smo se odrezali od Kristusa in od Svetega Duha – in torej od Božje ljubezni in zaščite. Jezus je rekel: »Kdor vztraja do konca, bo rešen.« Ohlajena ljubezen odneha z Bogom!
Jezus nas spodbuja, da se borimo drug za drugega, za evangelij: »Oklepajmo se neomajne izpovedi upanja, ker je on, ki je dal obljubo, zvest. Mislimo drug na drugega, takó da se spodbujajmo k ljubezni in dobrim delom. Ne zapuščajmo svojega zbora, kakor imajo nekateri navado, marveč drug drugega spodbujajmo, in to tem bolj, čim bolj vidite, da se bliža dan.« (Pismo Hebrejcem 10,23–25)
Razmislimo, kako drug drugega spodbuditi k ljubezni in dobrim delom, pri čemer ne zanemarjajmo skupnega srečanja, kot je to navada nekaterih, ampak se spodbujajmo, še toliko bolj, ko vidimo, da se ta dan bliža.
In da ponovimo, kaj je ljubezen in kako se rešiti ohlajene ljubezni?
Jezus nam pravi, da je ON LJUBEZEN. Zato lahko pravo ljubezen najdemo samo pri Jezusu. Ker je njegova ljubezen »potrpežljiva, dobrotljiva, ni nevoščljiva, se ne ponaša, se ne napihuje, ni brezobzirna, ne išče svojega, ne da se razdražiti, ne misli hudega. Ne veseli se krivice, veseli pa se resnice. Vse prenaša, vse veruje, vse upa, vse prestane. Ljubezen nikoli ne mine.« (Prvo pismo Korinčanom 13,4–8a)
Jezus ti danes daje novo zapoved in novo priložnost za ustvarjanje vroče ljubezni:
»Novo zapoved vam dajem, da se ljubite med seboj! Kakor sem vas jaz ljubil, tako se tudi vi ljubite med seboj! Po tem bodo vsi spoznali, da ste moji učenci, če boste med seboj imeli ljubezen.« (Evangelij po Janezu 13,34–35)
Kako ljubezen izgleda v praksi?
- Bodi prijatelj
Pregovori 17,17: »Prijatelj ima rad ves čas, brat pa se rodi v času stiske.«
- Z drugimi ravnaj tako, kot bi želel, da bi drugi ravnali s tabo
Evangelij po Mateju 22,39b: »Ljubi svojega bližnjega kakor samega sebe.«
- Deli bremena z drugimi
Človeška povezava je Božji dar in ustvaril nas je, da smo v medsebojnem odnosu. Eden od razlogov, da verjamem, da nas je tako oblikoval, je, da si lahko delimo bremena drug drugega. Ne glede na to, skozi kaj gremo, nam tega ni treba nositi samim.
- Govori resnico, tudi če je boleče
Pregovori 27,17: »Železo se brusi z železom, človek brusi svojega bližnjega.«
To je Salomonov izrek, kako drug drugemu povedati »bolečo resnico v ljubezni«. Ko nekomu želimo najboljše, mu moramo včasih naliti čistega vina, »bolečo resnico«. S spodbudo in težkimi pogovori jim pomagamo, da postanejo bolj podobni Kristusu.
- Odpusti
Pismo Kološanom 3,13: »Prenašajte drug drugega in odpuščajte drug drugemu, če se ima kateri kaj pritožiti proti kateremu. Kakor je Gospod odpustil vam, tako tudi vi odpuščajte.«
Odpuščanje ne pomeni nujno, da morate v svoje življenje spustiti tistega, ki vas je prizadel. Odpuščanje vam daje moč, da živite mirno življenje. Odpuščanje se mora zgoditi v besedi in dejanju, predvsem pa v srcu.
- Ljubi do smrti
Evangelij po Janezu 15,13: Jezus je rekel: »Nihče nima večje ljubezni, kakor je ta, da dá življenje za svoje prijatelje.«
Čeprav mnogi od nas ne bodo imeli priložnosti, da bi dali življenje za svoje prijatelje, lahko druge ljubimo s ponižnostjo. Ko je Jezus dal svoje življenje za nas, se je ponižal in je predvsem upošteval potrebe zlomljenega človeštva.
- Oznanjaj drugim dobro novico evangelija
Besede so močan način za oznanjanje Boga drugim. Z uporabo Svetega pisma in naših življenjskih izkušenj lahko povemo zgodbo o Božji ljubezni in o tem, kako nas je Jezus Kristus odrešil.
- Moli za druge
Molitev je tako močno orodje, ki nam omogoča, da se povežemo z Bogom in mu izlijemo svoje srce. Molimo za druge. Molitev blagoslova jih lahko doseže hitreje kot ekspresni paket.
- Ljubi druge tako, da jih spodbujaš
Prijazne in nežne besede lahko pomirjajo nemirno dušo. Ne glede na to, ali te besede izgovorite osebno ali v pismu ali jih pošljete preko sms-a ali elektronske pošte.
10. Ljubi druge tako, da preživiš čas z njimi
Izkazati nekomu ljubezen ne pomeni vedno nakupa darila ali porabe veliko denarja za ekstravagantno potovanje ali večerjo. Ljubezen lahko drugim izkažete tako, da preprosto preživite čas z njimi.
11. Ne pozabi na gostoljubje
Noben seznam izkazovanja Božje ljubezni pa ne bi bil popoln brez gostoljubja.
Evangelij po Luku 11,5–6: »In rekel jim je: Kdo od vas, ki ima prijatelja, bo šel k njemu ob polnoči in mu rekel: ›Prijatelj, posodi mi tri hlebe, ker je na pot prišel moj prijatelj in nimam ničesar postavil pred njega.‹«
Ali
V Pismu Hebrejcem 13,2 avtor piše, naj se bratska ljubezen nadaljuje: »Ne pozabite na gostoljubnost. Ker so bili nekateri gostoljubni, so namreč pogostili angele, ne da bi se zavedali.«
Kadar koli povabiš druge v svoj dom, jim izkazuješ Božjo ljubezen, ker je Bog enako storil s tabo. Vabi te, da ostaneš z njim, večerjaš z njim in končno preživiš večnost z njim.
Jezus je rekel, da bo njegov Oče poveličan s tem, da obrodiš veliko sadu in se tako izkažeš za Jezusovega učenca. »Kakor je Oče ljubil mene, tako sem jaz ljubil vas,« je rekel svojim učencem. Zato ostani v Jezusovi ljubezni. Če se boš držal njegovih zapovedi, boš ostal v Jezusovi ljubezni. Tako kot je Jezus izpolnjeval zapovedi svojega Očeta in ostal v njegovi ljubezni, se bo enako zgodilo s teboj.
12. Pokaži Božjo ljubezen tako, da drugim skuhaš jed
Lahko povabiš druge k sebi in jim postrežeš s hrano, ki si jo pripravil za njih. Ali pa pripraviš obrok hrane in ga odneseš starejši sosedi, ki ni več pri močeh, da bi si kuhala.
13. Izkaži Božjo ljubezen s prevozom
Vesel sem, ko vidim, da nekateri v naši cerkvi poskrbijo za prevoze starejših.
14. Pokaži Božjo ljubezen tako, da povabiš druge v svoje življenje
Morda še ne poznaš vseh v cerkvi, čeprav zahajaš v isto cerkev leta in leta. Vzemi si čas in osebo, ki je še ne poznaš, povabi na kavo. Vprašaj jo, kako je …
15. Ljubi druge tako, da jim pomagaš pri njihovih opravilih
Nazadnje lahko pokažeš Božjo ljubezen drugim tako, da preprosto pomagaš pri njihovih opravkih in vsakodnevnih opravilih. Uporabljam besedo opravila, ker imamo vsi različne naloge, ki jih sovražimo in nam vzamejo veliko energije. Pri meni je to nakupovanje živil. Za moje starše je to košnja trate. Za nekoga drugega je to lahko sprehod psa, grabljenje listja ali pomivanje tal.
Še bi lahko našteval, ampak verjamem, da ste razumeli in dobili nekaj idej, kako lahko drugim izkažeš Božjo ljubezen v času, ko se ljubezen ohlaja in ko se hudič najbolj trudi, da bi jo izbrisal iz naših življenj.
Ne boj se. Bog ti je dal pomočnika, Svetega Duha. On te bo usposobil, okrepil in spodbudil k Božji ljubezni. Saj so sadovi Svetega Duha: »ljubezen, veselje, mir, potrpežljivost, blágost, dobrotljivost, zvestoba, krotkost, samoobvladanje. Zoper te stvari ni postave.« (Pismo Galačanom 5,22–23)
Naj bodo ti sadovi v vseh nas in tako bomo imeli ljubezen, ki traja!
Besedilo: Prvo pismo Korinčanom 13,4–8a
Zvonko Turinski