Views: 54
Ob nedavnem obisku priznanega ameriškega krščanskega pisatelja Philipa Yanceya smo v društvu Zaživi življenje ugotovili, da je tovrstnih obiskov premalo. Philip Yancey, ki mu je bil obisk Slovenije že obisk 86. države, je v svojih govorih nakazoval potrebo po enotnosti vseh kristjanov. Sporočil je, da je na svetu okoli 300 različnih imen cerkva, ki se razlikujejo v majhnih podrobnostih, in da moramo kristjani iskati skupne vrednote našega delovanja in poslanstva.
V svojih predavanjih je tudi poudaril, da je ob nedavnih obiskih po celem svetu opazil, da raste število kristjanov v deželah, ki so mnogo revnejše in kjer je svoboda omejena. Navedel je dva zelo pretresljiva dogodka. V prvem se je srečal s kristjanko v Južni Afriki, ki je v prenatrpanem zaporu v oddelku za prestajanje doživljenjske kazni vsak dan obiskovala več kot 250 zapornikov. Philip Yancey je v njenem delu (po enem letu so se spreobrnili vsi zaporniki, razen dveh) spoznal, da Bog deluje ravno v najbolj bolnih, obsojenih, težavnih ljudeh.
Drugi dogodek je bil, ko je v Južni Koreji obiskal pastorja, ki je v svoji hiši okno preuredil v nišo, v katero so lahko ljudje položili nezaželenega rojenega otroka. Vse prejete otroke je vzgojil do polnoletnosti in do zdaj posvojil 14 otrok s posebnimi potrebami, ki jih ni hotel posvojiti nihče drug.
Philip Yancey je na svoji poti spoznaval bridkosti in težave ljudi po vsem svetu. Na svoji kratki turneji po Madžarski, Hrvaški in Sloveniji je sporočal novico, da je vse manj kristjanov v državah, kjer ljudje ne trpijo pomanjkanja. Pravi, da se ljudje ob današnjem luksuzu, ki ga imajo/imamo, ne naslanjajo na duhovne vrline, temveč raje posegajo po materialnem svetu. Pravi, da je največja rast kristjanov zabeležena v najbolj revnih predelih sveta, kot so Afrika, Južna Amerika in del Azije.
Na svojem obisku po Sloveniji pa je spregovoril tudi pastorjem različnih denominacij in poudaril, da je iskanje načinov, kako ostati še bolj povezani, in delovanje v skupno dobro zelo pomembno v širši sliki delovanja cerkva na Slovenskem. Pohvalil je delovanje pastorjev, kajti uresničevanje njihovega poslanstva je v tako razviti Sloveniji izredno težko in zahtevno delo. Na skupnem kosilu je nato poudaril, da je naša odgovornost, kako s svojim vedenjem navzven kažemo svojo pripadnost. Nihče nam ne more vzeti tistega, kar nosimo v srcu in za kar živimo. To je naša velika prednost.
Na krajšem obisku Slovenije je bil navdušen nad lepoto in raznolikostjo naše domovine. Skupaj z ženo sta obiskala Blejski otok, kjer je Philip Yancey poprijel tudi za krmilo pletne, preizkusil domače kremne rezine, se povzpel po stopnicah do slapu Savica ter vseskozi preizkušal slovenske kulinarične dobrote. Najraje pa je imel sladoled na ljubljanskih ulicah. Ogledal si je stolno cerkev, Plečnikovo arhitekturo, Ljubljanski grad in druge znamenitosti naše prestolnice.
Philip Yancey nam je s svojim razmišljanjem obudil spoznanje, da nismo sami in da so prave krščanske vrednote nujno potrebna stalnica za naše boljše življenje. Poudaril je, da lahko samo sami odločamo o svoji poti in da je naš odziv naša odgovornost. Spoznanje Boga in njegove veličine je milost in privilegij, ki ga moramo zgrabiti z obema rokama. Ponašamo se lahko z imenom kristjan; na svoji poti moramo brati Sveto pismo in moliti za Duha, ki naj nas še naprej vodi po Jezusovi poti.
Več o njem lahko izveste tudi na naslednji spletni povezavi: https://philipyancey.com/,
Gorazd Milavec