Views: 45
Ta teden se bodo zopet odprla vrata šol in izobraževalnih ustanov. Hvala Bogu za odprta vrata izobraževanja. Hvala Bogu, da živimo v državi, kjer je izobraževanje skoraj brezplačno in dostopno vsem. Izobraževanje je pomembno za naše otroke in mlade. Pomembno je tudi za odrasle. Pomembno je za našo prihodnost. Živimo v svetu nenehnega izobraževanja. Kar je prav. Obstajajo različni pregovori, ki nas opozarjajo, da ko se prenehamo izobraževati, začenjamo umirati. A je to res?
Vsem nam je znano, da živimo v času odprtih vrat za vse stvari, dobre in slabe. V današnjem svetu obstajajo odprta vrata za pokvarjenost in razvrat, korupcijo, neverjetne laži in prevare, brisanja pomena družin, zakonske zveze, moralnih vrednot, posebej identitete človeka kot moškega in ženske. V zahodnem svetu se zahteve za pravice LGBT in vprašanja v zvezi s spolom že tako močno uveljavljajo, da brez priznanja in podpiranja teh pravic ni možno napredovati na mnogih položajih v družbi, podjetništvu, da celo države ne morejo več dobiti kreditov, financ ali potrebne tehnologije.

Naša nova vlada predsednika vlade g. Roberta Goloba je že vložila predlog sprememb Družinskega zakonika, da bi:
- uzakonila posvojitve otrok za pripadnike LGBT in različna razmerja,
- ukinila obstoj zakonske zveze samo med možem in ženo,
- uvedla učenje LGBT v šolske in vrtčevske programe (učenje o možnosti spreminjanja spola; učenje, da že obstaja več kot 100 spolov (bojim se, da bo šlo tako daleč, da se bo učilo, da ima lahko vsaka oseba na svetu drugačen spol); učenje, da otrok ne potrebuje obeh staršev, mame in očeta).
Samo vprašanje časa je, kdaj se bo to zgodilo. Gradiva za učenje v vrtcih in šolah o teoriji spola in vsem, kar je zraven, so že pripravljena.
Ni dvoma, izgubili smo koncept značaja in vrednot.
Svet in Slovenija smo moralno in vrednostno padli tako nizko, da ne razlikujemo več, kaj je dobro in kaj ne, kaj je prav in kaj narobe. Brez pretiravanja izjavljam, da je današnja generacija v veliki nevarnosti, da izgubi vest, ki je kompas za razlikovanje med dobrim in slabim življenjem.
Obstaja pa knjiga, Sveto pismo, ki vabi, da odpiramo njena vrata za pridobitev vesti in se učimo, kaj Bog ponuja in kaj nam zagotavlja.
Preberimo odlomek Pregovori 1,1–7:
Pregovori Salomona, sina Davidovega, kralja Izraelovega:
- Za spoznavanje modrosti in vzgoje, za razumevanje razumnih izrekov,
- za sprejemanje vzgoje k dojemljivosti, pravičnosti, razsodnosti in poštenosti,
- da bi dajali preprostim previdnost, mladeniču znanje in preudarnost.
- Poslušal jih bo modri in povečal izobrazbo, razumni bo pridobil izvedenost,
- da bo razumel pregovor in rek, besede modrih in njihova dognanja.
- Strah Gospodov je začetek znanja, modrost in vzgojo zaničujejo bedaki.«
Skozi katera vrata bodo stopali naši otroci?
Skozi mnoga: predšolska, šolska, vrata mnogih dejavnosti, vrata interneta, socialnih omrežij, vrata mnogih prevar, zavajanja, moralnih izprijenostih in zablod … Skozi katera vrata si ti želiš, da bi stopali naši otroci, in skozi katera ne?

Bog je po Svetem pismu dal Pregovore z večnimi in nespremenljivimi vrednotami celemu človeštvu in jih vgradil v naš sistem mišljenja in delovanja, ki se ga ne da izbrisati. Padli človek, človek, odprt za demonska zavajanja, poskuša Božje stvarstvo obrniti na glavo. To poskuša skozi celotno zgodovino človeštva. Slava Gospodu, ki nikoli ne bo dovolil, da uspe v celoti. Sveto pismo pravi, da uspeva samo pri sinovih nepokorščine, ki zavračajo Božje vrednote.
Zato je čudovito poznati Božje vrednote in doživljati Božje blagoslove. Kaj so vrednote? Vrednote so splošno sprejeti standardi moralnega in etičnega vedenja, npr.: poštenost, pridnost, sočutje, dobre stvari …
Bog nam je dal celo knjigo večnih, nespremenljivih vrednot, ki jo je poimenoval Pregovori. Kaj je pregovor?
Pregovor je kratka izjava, ki odkriva neko pomembno modrost. V samo nekaj kratkih besedah pove nekaj, kar bi sicer zahtevalo dolgo pridigo, učenje, veliko knjig. Na primer:
Zaupaj v Gospoda z vsem svojim srcem, na svojo razumnost pa se ne zanašaj. (Pregovori 3,5)
Vzgajaj otroka primerno njegovi poti, tudi ko se postara, ne bo krenil z nje. (Pregovori 22,6)
Torej, pregovori so kratki izreki, ki nadomestijo dolgo razlago. So praktični, brezčasni in uporabni v vsakem času. Učijo nas modrosti, pametnega življenja na ulici, v domu, v ustanovah, o odnosih, o obstoju slabega in dobrega. Satan pa se z vsemi kremplji trudi, da bi to razliko izbrisal. Danes smo priče temu poskusu na vseh področjih življenja.
Pregovori so načela, ne obljube. Razkrivajo nam in povedo, kako življenje deluje pravilno. Pregovori so kratki izreki, ki nas učijo, kako spretno in pravilno živeti življenje z Božjega vidika.
Gospod nas danes vabi, da stopimo skozi vrata, ki nam jih on odpira, da si pridobivamo modrost in spoznanje, ki prinaša dobro življenje. Kaj nas želi učiti?

Prvič: Kako pridobiti modrost in disciplino. Beseda za modrost je v hebrejščini hokma. Ne nanaša se samo na znanje glave ali celo samo na znanje srca. Pravzaprav se je hokma v Stari zavezi uporabljala za vsakogar, ki je imel nenavadno spretnost na katerem koli področju. Na primer: če je bil rokodelec odličen v izdelavi nečesa, so rekli, da ima »modrost hokmo«. Za skladatelja, ki je znal zapisovati note in jih sestavljati ter narediti čudovito glasbo, so rekli, da je spreten in da ima »modrost hokmo«. Oseba, ki je bila odličen govornik in je znala razjasniti svoje ideje, naj bi imela »modrost hokmo«. Če je bil dober svetovalec, če je znal reševati težave ljudi, so rekli, da je imel »modrost hokmo«.
Biti moder pomeni biti vešč, spreten, sposoben narediti nekaj čudovitega na nekem področju življenja.
Če vzamemo to definicijo in jo uporabimo v Pregovorih, v 1. poglavju, pomeni, da je modrost sposobnost živeti življenje, ki je dobro z Božjega vidika. To v praksi pomeni, da bomo dobri in uspešni v svojem življenju po njegovih merilih, uspešni v soočanju z življenjskimi težavami po njegovih merilih, uspešni v obvladovanju vsega, kar nam pride na pot, po njegovih pravih in zanesljivih metodah.
Drugič: Kako pridobiti mentalno budnost. Beseda »razumevanje« pomeni sposobnost razlikovanja med dvema različnima stvarema. Poglejmo 6. vrstico: »Da bo razumel pregovore in rek (skrivnostne izreke), besede modrih in njihova dognanja.« Z branjem Pregovorov bomo postali psihično ostrejši, kot smo zdaj.
Veliki evangelizator Billy Graham je vsak dan poleg drugega branja prebral eno poglavje iz Pregovorov. Vsak mesec vse pregovore. Vemo, da je bil zelo moder in bistroumen človek. Človek globoke modrosti in spoznanja. Odločen človek, ki je vedel, kaj je prav in kaj ne, in to oznanjal. Gospod pa ga je uporabljal na neverjetne načine za odrešenje milijonov ljudi po vsem svetu.

Tretjič: Razvili bomo moralni vpogled. Poglejte 3. vrstico, »za sprejemanje vzgoje k dojemljivosti, pravičnosti, razsodnosti in poštenosti.« Beseda »dojemljiv« pomeni ›preudaren in pameten‹. Z drugimi besedami boš rekel: »To mi ni všeč. Tega ne bom delal.« To pomeni, če prideš v težavo, enostavno veš, kako se rešiti iz nje. Oseba, ki je preudarna, pametna in prebrisana, enostavno ve, kako narediti stvari, ki jih je treba narediti, in se izogniti stvarem, ki se jih treba izogniti. Kratko povedano: »dela, kar je prav, kar je pravično in pošteno.« Torej ne gre samo za to, kako nekaj narediti, ampak kako delati stvari, ki so pravilne, pravične in poštene.
Četrtič: Odraščali bomo. Lepo je biti otrok, vendar ne celo življenje. Hudo je, ko otrok ne odrašča fizično, kajne? Še hujše je, če ne odrašča umsko, v spoznavanju in disciplini.
Bodimo pozorni, da v 4. vrstici obstajata dve vrsti oseb: »preprosti« in »mladi«. Kdo so preprosti? V Svetem pismu se beseda »preprost« nanaša na ljudi, ki so naivni, lahkoverni, pijavke. Kateri so znaki, da je oseba naivna ali lahkoverna ali pijavka? Zlahka jo je pretentati. Je naivnež, ko sliši »jokajočo zgodbo«, se ga da zlahka prevarati. Na čelu ima napis »NAIVNEŽ«. Naivneži vedno znova in znova delajo iste neumne napake. Včasih se pogovarjaš z njimi in te prosijo za pomoč. Poveš jim, kaj je šlo narobe in kaj morajo storiti. Strinjajo se, da bodo to storili. Toda gredo ven in naredijo isto napako. Vrnejo se in vprašajo, kaj so naredili narobe. Poveš jim, kaj so naredili narobe, in jim poveš, kaj morajo narediti. Gredo ven in spet naredijo isto neumno napako. In tako greš z njimi skozi isti postopek znova in znova. Vedno se spuščajo znova in znova v enake slabe odnose. Znova in znova izvajajo enake slabe naložbe. Vedno znova in znova govorijo iste neumne stvari. Na enak način prizadenejo svoje prijatelje, dajejo obljube, ki jih ne izvršijo. Začnejo delati nekaj sprememb, vendar odgriznejo več, kot lahko prežvečijo, in se vedno znova in znova vračajo na začetek. A poznate koga takega ali pa ste morda vi takšni? Če da, potem mu svetujte vsakdanje branje Pregovorov. Ta knjiga nas bo naučila, kako prekiniti krog ponavljanja istih napak. Naučila nas bo, kako stopiti na pravo pot.

Pregovori nas bodo naučili, kako zapustiti otroška in mladostniška leta in si pridobiti znanje in preudarnost. Z drugimi besedami »rasti in odrasti«.
Vabim vas, da pred novim šolskim letom prisluhnemo Božjemu vabilu, da naredimo nekaj pomembnega za naše otroke in vse nas, da odpiramo vrata, ki nam bodo zagotovila upanje in prihodnost, ki ni odvisna od okoliščin časa, v katerem živimo, ne glede na to, ali so dobre ali slabe.
Odprimo Božja vrata v Pregovorih 1,1–33 in odkrili bomo štiri pomembne vrednote, principe, resnice:
- Strah Gospodov, ki je začetek modrosti – v. 1–7
Kje še na tem svetu učijo otroke, da se je treba bati Gospoda? Kako lahko otrok, človek dobi potreben strah, da ne bi lagal, kradel, goljufal, živel pokvarjeno in umazano življenje, da bi ljubil družino in svojega zakonca? Tega se ne dobiva več v šolah. A je pomembnejše od vsega znanja in informacij, ki jih dobiš v šolah. Že v otroštvu mi je oče povedal neverjetno zgodbo: »Neka družina v naši vasi je bila zelo revna in so se borili za golo preživetje. Nekega dne je očka vzel svojega sina in sta prišla do polja s koruzo. Očka je rekel sinu, naj pazi s te strani, če bo kdo prihajal, on pa bo z druge strani nabral koruzo za družino. Sin je rekel očetu: »Očka, kdo pa bo pazil tam zgoraj?« Očka je razumel, da je njegov sin imel Gospodov strah, ki ga je čuval pred nedovoljenimi dejanji kljub pomanjkanju. Vedel je, da za krajo ni opravičila, saj je Bog rekel: »Ne kradi!« Strah ga je bilo Boga, ki vse vidi, vse ve in je vedno vsepovsod prisoten. Strah ga je bilo, ker je vedel, da je kraja greh, ki prinaša pogubo. Oče se je zahvalil sinu in oba sta odšla vesela domov, čeprav brez koruze. Gospod pa je na drug način poskrbel za njihove potrebe.
Vabim našo cerkev in vse ljudi dobre volje, ki bi želeli živeti drugače kot večina danes, da v tem letu odpiramo vrata Svetega pisma, se učimo iz Svetega pisma in učimo svoje otroke o Gospodovem strahu, ki vsakemu prinaša dobro življenje, ki ga zaznamuje 13 vrednot:
spoznanje, modrost, dobra vzgoja, razumevanje prikritih skrivnosti življenja, dojemljivost, pravičnost, razsodnost, poštenost, previdnost, preudarnost, povečanje izobrazbe, izvedenost in dognanje.
Torej trinajst vrednot, ki smo jih odkrili v teh sedmih vrsticah in so temelj za dobro in dolgo življenje. Trinajst vrednot, ki jih današnji svet skoraj niti ne omenja več.
Če želimo, da naši otroci povečajo izobrazbo, se vrnimo k vrednotam, ki jih Bog našteva v Pregovorih, ki bodo učile novo generacijo, kaj je prav in kaj ne in kaj je dobro za njih in kaj ne. Božje vrednote jim bodo povrnile dostojanstvo in čast, ker jim bodo odkrivale, da ni vse dobro, kar počnemo, in naj ne vzamemo vsega, kar nam ponuja internet in socialna omrežja ter šole in mnoge ustanove.
Najpomembnejše je učiti otroke, da se potegujejo za Božje vrednote, ki jim bodo prinesle lepo in bogato življenje.
- Kako se izogibati slabe poti – v. 8–19
To je nekaj, kar vsi potrebujemo. Mnogi nimajo uvida, kam jih bodo takšne poti pripeljale. Padajo na vse ponudbe, na hitre in lahke zaslužke, na vse, kar lepo izgleda in se sliši dobro. Ne vidijo pa žalostnega konca teh privlačnih ponudb. Z branjem Pregovorov bodo dobili otroci ostrino in moč za izogibanje slabim potem. Moč za izogibanje krivičnemu dobičku, ki vedno pripelje do izgube življenja.
- Kako se izogibati pogubi – v. 20–27
Pregovori nam bodo razvili moralni vpogled v vse stvari in se bomo lahko uspešno izogibali pogubi. Skušnjave bodo prišle, pogube bodo trkale na vrata. Otroci pa bodo trdno stali na Božji besedi, ki je sam Jezus Kristus, ki nam je razodel Božjo modrost. Tako bodo otroci zmagovali in vse premagovali. Drugače bodo padali in propadli.
- Kako odraščati in dozorevati – v. 27–33
Se še spomniš, kako je odraščal in dozoreval Billy Graham? Vsak dan je do konca svojega življenja poleg ostale Božje besede prebiral Pregovore. Iz njih je črpal modrost, preudarnost in disciplino za izvrševanje vsega, kar je spoznaval, vse nadgrajeval in rastel. Tako bodo tudi naši otroci, če bodo resno prebirali in upoštevali Pregovore. Zato jih učimo svetopisemske pregovore in našli bodo pravo življenje.
Obstajajo še ena vrata, ki so najpomembnejša vrata, skozi katera je pomembno stopati. Jezus je rekel:
Jaz sem vrata. Kdor stopi skozme, se bo rešil; hodil bo noter in ven in bo našel pašo. (Evangelij po Janezu 10,9)
Vabim vsakega od nas, da stopa skozi ta vrata, ker bo našel odrešenje in pravo hrano. Vabim vsakega od nas, da učimo naše otroke, da stopajo v šolskem letu 2022/23 skozi ta najpomembnejša vrata, da bi dobili odrešenje in pomembno hrano za življenje, brez katere ne bodo gledali Boga in uživali njegove dobrote, temveč stokali in jokali v neslutenih bolečinah večne izgubljenosti.
Molili bomo za vse naše otroke, učence, dijake, študente in učitelje, da bi jim v šolskem letu 2022/23 Gospod dal veselje do izobraževanja iz Pregovorov in seveda rednih šolskih obveznosti.
Zvonko Turinski – pastor Evangelijske krščanske cerkve v Ljubljani