Views: 38
Objavljamo nedeljsko pridigo iz Evangelijske cerkve iz Ljubljane, pastorja Zvonka Turinskega, dva dni pred praznikom ljubezni.
V nekaj dneh bomo praznovali valentinovo, praznik ljubezni. Valentinovo je praznik, ki spodbuja zakonske pare, družine, zaljubljene k medsebojni ljubezni, obdarovanju, pozornosti, prijaznosti, darežljivosti. Res pomemben in potreben ter spoštovanja vreden praznik, kajne?
Vabim našo cerkev, da se tudi mi pridružimo temu dobremu namenu valentinovega, saj se nahajamo v času obnove vizije naše cerkve. Ljubezen je ključna za nas, za naš obstoj, za naše zakone, družine, družbo. Ljubiti in biti ljubljen je največja potreba in dosežek vsakega živega bitja. Zato molim in si močno želim, da nas tega večera Sveti Duh pokliče in obnovi našo prvo ljubezen med nami zakonci, med zaljubljenci, ljubezen v naših družinah, prvo ljubezen naše cerkve. Si tudi vi tega želite? Seveda, kako si ne bi.
Splošno znano je, da se ljubezen pri mnogih ohlaja. Pravzaprav ne razumemo, kako je mogoče, da se ljubezen, ki je gorela, ohladi. Vprašamo se: Kaj in kako se je to zgodilo? Kako to, da se je ljubezen ohladila?
Večina, če ne vsi, si želi, da bi ogenj ljubezni vedno samo bolj in bolj gorel. Želimo si, da bi bilo še bolje, kot je bilo prej.
George Barna, krščanski statistik v ZDA, poroča: »Boomerji (to je moja generacija) bodo tako rekoč zagotovo postali prva generacija, od katere bo večina doživela ločitev.«
Vprašanje je: Kaj lahko storimo, da se bi ta trend ustavil, obrnil? Kaj narediti, da bi se ogenj ljubezni ponovno prižgal, razplamenel? Si to želimo? Verjamem, da si vsak od nas to želi. Še nekaj verjamem, da ima edino Bog, naš Stvarnik pravi odgovor in rešitev za obnovo naše ljubezni do njega samega, med nami zakonci, med zaljubljenci, med brati in sestrami in v celotni družbi.
Sveto pismo je polno bogatih vpogledov v oživitev obnovljenih ljubezni – in ni boljšega vpogleda od tistega, ki ga najdemo v pismih apostola Pavla. Eno najlepših ljubezenskih pisem je Pismo Filipljanom. Apostol Pavel je napisal to »ljubezensko pismo« cerkvi, za katero je vedel, da se bori na področju enotnosti, sprejemanja drug drugega, veselja in ljubezni drug do drugega. Prišlo je celo do trenj in prepirov med več člani cerkve, od katerih omenja dve ženi: Evodijo in Sintiho (Pismo Filipljanom 4,2–3).
V Pismu Filipljanom 2,1–2 bomo našli modre nasvete in korake za obnovo ljubezni med zakonci, v družini, med brati in sestrami:
Če torej premore kaj opominjanje v Kristusu, če kaj spodbujanje iz ljubezni, če kaj občestvo Duha, če kaj sočustvovanje in usmiljenje, dopolníte moje veselje s tem, da ste istih misli in iste ljubezni, ene duše in enega mišljenja.
Torej, ste pripravljeni, da Gospod začne zdaj obnavljati našo/tvojo ljubezen?
Če si/smo, potem naredimo prvi korak:
1. Spodbujati drug drugega iz ljubezni – v. 1
Kako lahko to naredimo? Tako, da najprej vsak od nas začuti, da je ljubljen od Boga. Bog je ljubezen in ne more, da ne bi ljubil. Vsak naj si enkrat ali večkrat dnevno prebere ali pove najpomembnejšo vrstico v Svetem pismu: »Bog je namreč svet tako vzljubil, da je dal svojega edinorojenega Sina, da bi se nihče, kdor vanj veruje, ne pogubil, ampak bi imel večno življenje.« (Evangelij po Janezu 3,16) Ker te Bog tako močno ljubi, je daroval svojega sina kot žrtev za odpuščanje tvojih grehov in ti podaril večno življenje. Ko boš to ponavljal, premišljeval, ti bo Sveti Duh začel govoriti, da si ljubljen od Boga, in boš direktno doživel spodbudo od Gospoda. Ko boš spodbujen, boš tudi hrepenel, da to spodbudo deliš naprej, tako da boš spodbujal druge. Ko boš dnevno doživljal Božjo ljubezen, jo boš tudi dnevno delil!
Življenje je dovolj težko, kajne? Ni nam ga treba še bolj otežiti. Najbolj bomo otežili življenje, če ne bomo čutili, da smo ljubljeni. Vsi mi, do zadnjega, potrebujemo »spodbudo ljubezni«. Zato vsak dan moli, da ti Gospod da nekoga, ki ga boš »spodbudil iz ljubezni« in ne »okrcal«.
George M. Adams je povedal: »Vsak od nas je v življenju dosegel visoko točko in večina od nas jo je dosegla zaradi spodbude nekoga drugega. Ne zanima me, kako velik, kako slaven ali kako uspešen je moški ali ženska, vsak je lačen aplavza.«
Igralec Jimmy Stewart je bil slaven vse do dneva, ko je umrl pri devetinosemdesetih letih. Vedno se je spominjal trenutka, ko mu je nek neznanec dal roko in mu rekel: »Gospod Stewart, mislim, da vam to ne pomeni veliko, vendar želim, da veste, da mislim, da ste čudoviti.«
Jimmy je prijel možakovo roko, jo močno stisnil, ga pogledal v oči in rekel: »To mi pomeni vse.«
Vsak dan se spomnimo, da obstaja nekdo, ki danes potrebuje tvojo spodbudo ljubezni. Najprej tvoj zakonec, otrok, brat, sestra, prijatelj, človek, ki ga boš srečal.
Spodbujajmo drug drugega v Gospodovi ljubezni! To bo naredilo veliko spremembo v zakonu, družini, svetu! Verjameš v to? Jaz verjamem!
Naslednji korak je:
2. Tolažiti drug drugega – v. 1
Če torej premore kaj opominjanje v Kristusu, če kaj spodbujanje iz ljubezni, če kaj občestvo Duha, če kaj sočustvovanje in usmiljenje, dopolníte moje veselje s tem, da ste istih misli in iste ljubezni, ene duše in enega mišljenja.
Zaradi »Jezusove tolažbe iz ljubezni«, ki jo je apostol Pavel najprej doživel od Jezusa (se spomnite srečanja z Jezusom pred Damaskom?), je to naklonjenost izražal vsem naprej, tudi cerkvi v Filipih.
Enako velja za vsak odnos med nami. Sočustvujmo, tolažimo drug drugega s tolažbo, s kakršno nas tolaži Gospod. Ko dnevno berete Sveto pismo, vas Bog po besedi tolaži. Kakršna koli tolažba, ki jo vi ali jaz damo v Kristusu Jezusu, bo povečala naklonjenost v naših odnosih, vključno z osebo, s katero nismo v najboljših odnosih.
Vsak od nas je potreben tolažbe, ko mu ne gre najbolje pri zdravju, v službi, s financami, v odnosih mož–žena, starši–otroci, bratje–sestre, med prijatelji.
Vsak dan se spomni, kako si ti dobil tolažbo »Vse bo v redu«, »Gospod bo poskrbel«, »Pomagal ti bom, molil bom zate«, »Drugič bo boljše«, »Vztrajaj, splača se!« Ste že bili potolaženi in ste že tolažili druge s temi besedami?
Delajmo to in tako bomo pridobivali naklonjenost pri Bogu in pri ljudeh!
Naslednji korak ljubezni je:
3. Preživljati čas drug z drugim – v. 1
Če torej premore kaj opominjanje v Kristusu, če kaj spodbujanje iz ljubezni, če kaj občestvo Duha, če kaj sočustvovanje in usmiljenje, dopolníte moje veselje s tem, da ste istih misli in iste ljubezni, ene duše in enega mišljenja.
Občestvo iz ljubezni je zelo pomembno za vsako osebo. Če imate kakršno koli spodbudo, če imate kakšno tolažbo zaradi njegove ljubezni, če imate kakšno občestvo z Duhom, če imate kakšno sočustvovanje in usmiljenje, delite to z drugimi.
»Občestvo Duha« je bilo druženje, ki so ga Pavel in Filipljani izkusili skupaj, z razumevanjem, da Sveti Duh pomaga vernikom, da so v občestvu drug z drugim v njihovi šibkosti. Tudi mi potrebujemo drug drugega. Moramo se družiti doma, v cerkvi, s prijatelji, z drugimi ljudmi.
Druženje vključuje čas!
Skupno kakovostno preživljanje časa je zelo pomembno za vsako rastočo zvezo, za tiste, ki so poročeni, za tiste, ki razmišljajo o poroki ali želijo samo biti družina v cerkvi.
Dobro je načrtovati skupen čas, vendar se najboljši čas po navadi zgodi spontano, ob osebi, za katero ti je mar, ko si za to osebo vzameš čas. Najboljši pogovori se ne zgodijo ob pritisku na gumb. Zgodijo se spontano, ob dopolnjevanju drug drugega, ob skupnem preživljanju časa. Da bi se odprli, je potreben čas. Da bi potočili solzo, je potreben čas. Da bi izkazovali ljubezen, je potreben čas.
Skupno in kakovostno preživljanje časa je neprecenljivo! To je čas, ki je podarjen osebi, ki jo imaš rad. Je čas, ki se ga ne da kupiti. Je čas, ki se ga podarja drug drugemu.
Delajmo to in si pridobivajmo naklonjenost pri drugih!
Naslednji korak je:
4. Biti nežen in sočuten drug do drugega – v. 1
Če torej premore kaj opominjanje v Kristusu, če kaj spodbujanje iz ljubezni, če kaj občestvo Duha, če kaj sočustvovanje in usmiljenje, dopolníte moje veselje s tem, da ste istih misli in iste ljubezni, ene duše in enega mišljenja.
Kaj je nežnost in sočutje?
Besede se dobesedno nanašajo na našo notranjost. V Pavlovem primeru je šlo za naklonjenost, ki jo je imel Pavel do cerkve v Filipih in ona do njega.
Zanimivo je, da se notranja nežnost in sočutje vedno kažeta navzven v lastnostih, kot sta prijaznost in skrb za drugega. Biti prijazen je zelo pomembno pri obnovi ljubezni drug do drugega. S prijaznostjo in ljubeznijo pridobivaj druge!
Naslednji korak je:
5. Živeti v enotnosti – v. 2
Če torej premore kaj opominjanje v Kristusu, če kaj spodbujanje iz ljubezni, če kaj občestvo Duha, če kaj sočustvovanje in usmiljenje, dopolníte moje veselje s tem, da ste istih misli in iste ljubezni, ene duše in enega mišljenja.
Pavel spodbuja cerkev v Filipih, naj dopolni njegovo veselje s tem, da so isto misleči oz. da si prizadevajo za enoten um, da imajo isto ljubezen (ljubezen ne le drug do drugega, ampak tudi do samega Gospoda Jezusa), da so ene duše in enega mišljenja. To je najvišja oblika ljubezni.
To naj bi prav tako dosegali zakonci v naši cerkvi in prenašali to na cerkev, na otroke in družbo.
Spoznal sem, da ko najprej ljubim Jezusa, mi je lažje ljubiti tiste okoli sebe. Ste tudi vi to spoznali? »Biti eno v duhu v namenu, z namenom!« Imeti pravi odnos! To je tako pomembno – morda najpomembnejše. To je odnos Oče – Sin – Sveti Duh!
Mnogi samo upajo, da bodo dosegli ta cilj. Jaz vam pravim: »Ne upajmo, temveč se odločimo za ta cilj!«
Vsak dan se odločajmo za teh pet korakov obnove ljubezni in dosegli bomo cilj: Biti podobni Jezusu! Uživati v njegovi ljubezni in naklonjenosti in to živeti z drugimi. Čudovit cilj, za katerega se je vredno boriti in živeti zanj. Jaz se bom, kaj pa ti?
Zvonko Turinski – pastor Evangelijske krščanske cerkve