Views: 69
KRISTUS – GLAVA TELESA, KI JE CERKEV; In vse je položil pod njegove noge, njega pa postavil čez vse kot glavo Cerkvi, ki je njegovo telo, polnost njega, ki v vsem vse izpolnjuje. (Pismo Efežanom 1,22.23)
… in on je glava telesa, to je Cerkve. On je začetek, prvorojenec med mrtvimi, tako da je postal prvi med vsemi stvarmi. (Pismo Kološanom 1,18)
MI VSI SKUPAJ SMO KRISTUSOVO TELO IN VSAK OD NAS JE UD TEGA TELESA. Kajti kakor imamo v enem telesu mnogo delov, ti deli pa nimajo vsi istega delovanja, 5 tako smo tudi mi, čeprav nas je več, eno telo v Kristusu, posamezni pa smo si deli med seboj. (Pismo Rimljanom 12,4.5)
Več delov, a eno telo – pripadamo Kristusovemu telesu in drug drugemu. Kot vidimo, smo del Kristusovega telesa. Kaj je namen Kristusovega telesa, ki je Cerkev? Preprosto povedano je telo tisto, ki omogoča, da se uresniči Božji namen v času in prostoru. Tako kot je naše dobesedno telo tisto, s katerim vzpostavljamo odnose v fizičnem svetu, je tudi Kristusovo telo tisto, preko katerega Kristus naslavlja ta svet, vzpostavlja odnose. Mi kot udje tega telesa smo sredstvo, po katerem izvršuje svoj odkupitveni namen v tem svetu. Še več, Kristus je odvisen od nas glede uresničevanja njegovega namena v tem svetu.
Zato pravi ob svojem prihodu na svet:
Žrtve in daritve nisi hotel, a telo si mi pripravil. Žgalne daritve in daritve za greh ti niso bile všeč. Tedaj sem rekel: »Glej, prihajam; v zvitku knjige je pisano o meni, da izpolnim, o Bog, tvojo voljo.« (Pismo Hebrejcem 10,5–7)
Tako imamo opravka s Kristusovim telesom v dveh pomenih. Prvo je bilo žrtveno fizično telo, ki ga je Kristus žrtvoval za naše grehe. Toda drugi vidik je njegovo telo, ki je Cerkev in dokončuje njegov namen, njegovo voljo na zemlji.
Eno telo in veliko telesnih delov
Kakor je namreč telo eno in ima veliko delov, vsi telesni deli pa so eno telo, čeprav jih je veliko, tako je tudi Kristus. V enem Duhu smo bili namreč mi vsi krščeni v eno telo, naj bomo Judje ali Grki, sužnji ali svobodni, in vsi smo pili enega Duha. Tudi telo namreč ni sestavljeno iz enega telesnega dela, ampak iz več delov. Če bi noga rekla: »Ker nisem roka, ne spadam k telesu,« vendarle spada k telesu. Če bi uho reklo: »Ker nisem oko, ne spadam k telesu,« vendarle spada k telesu. Kje bi bil sluh, ko bi bilo vse telo oko? Kje bi bil vonj, ko bi bilo vse telo sluh? Tako pa je Bog vse posamezne telesne dele razpostavil po telesu, kakor je hotel. Ko bi bilo vse skupaj en sam telesni del, kje bi bilo telo? Tako pa je veliko delov, telo pa je eno. Ne more oko reči roki: »Ne potrebujem te,« tudi ne glava nogam: »Ne potrebujem vas.« Še več, telesni deli, ki se zdijo slabotnejši, so še bolj potrebni, in tistim, ki se nam zdijo manj vredni časti, izkazujemo še večje spoštovanje in z manj uglednimi še lepše ravnamo, medtem ko ugledni tega ne potrebujejo. Da, Bog je sestavil telo in skromnemu namenil več časti, da v telesu ne bi bilo razprtije, marveč bi telesni deli enako skrbeli drug za drugega. Če en del trpi, trpijo z njim vsi deli, če je en del v časti, se z njim veselijo vsi. Vi pa ste Kristusovo telo in vsak zase del telesa. (Prvo pismo Korinčanom 12,12–27)
v. 21 MEDSEBOJNA SOODVISNOST, v. 22 – Deli, ki se zdijo slabotnejši, so pomembnejši (noge – jetra), v. 25, 26 – Medsebojna skrb
- Kristus nas potrebuje. Glava ne more reči najnižjemu udu, nogam: Ne potrebujem vas.
- Kristus nas potrebuje. Mi smo njegovi posredniki, preko katerih uresničuje namen v tem času in prostoru.
- Iz njega dobiva rast celotno telo, združeno in spojeno z njim, ob sodelovanju celotnega veziva, po delovanju, v skladu z mero slehernega dela, tako da omogoča rast telesa in gradi samo sebe v ljubezni. (Pismo Efežanom 4,16)
Ligamenti – Vsi skupaj smo povezani v Kristusovo telo. Skupaj smo povezani z vezmi – ligamenti. Ligament = vezivo v obliki snopa ali ovojnice, ki povezuje dve kosti ali več kosti, hrustanec ali druge strukture (sin. ligamentum, vez)
Tako organsko povezano telo, ki ga med seboj vežejo ligamenti, lahko gradi samo sebe, raste. Da bi telo lahko rastlo, mora vsak del delovati v skladu s svojo vlogo. Da bi bilo telo zdravo, mora sleherni del delovati. Zdravje posameznega uda vpliva na zdravje celotnega telesa.
Kaj je temeljna značilnost Kristusovega telesa? Kaj nam pove glede Božjega namena in naše vloge?
Odgovor: Kot deli Kristusovega telesa smo posredniki, po katerih Kristus kot glava uresničuje Božji namen. On kot Glava je odvisen od nas, saj smo videli, da glava ne more reči nogam: Ne potrebujem vas.
Kaj se torej pričakuje od nas?
Prepoznati moramo, da je vsak od nas drugačen (oko, nos, uho …), vsak je lociran drugje, vsak ima svojo vlogo, vsak ima svoje značilnosti; vsak od nas je samostojen ud, a je hkrati vsak ud tudi medsebojno soodvisen drug od drugega.
1. Ker smo del Kristusovega telesa, imamo glavo, Kristusa, in imamo kot udje neposreden dostop do njega. On je naš vodja, na katerega se lahko vedno obrnemo po pomoč.
2. Ker se s pravilnim razumevanjem naše vloge v Kristusovem telesu izognemo pastem različnih človeških ideologij. Predvsem dve skrajni ideologiji skušata obvladovati ljudi danes (individualizem, kolektivizem).
Kako naprej? Kako ravnati v skladu s tem, kar smo slišali?
Kako lahko kristjani kot Kristusovo telo prispevamo k uresničitvi Božjega načrta v času, v katerem živimo?
Pospešujemo njegov prihod:
Pride pa dan Gospodov kakor tat, v katerem preidejo nebesa z velikim ropotom in prvine razpadejo v požaru in zemlja in vsa dela na njej zgore. Ker ima torej vse to razpasti, koliki morate biti vi v svetem življenju in pobožnosti, ki čakate in pospešujete prihod dneva Božjega, spričo katerega razpadejo nebesa v ognju in se prvine goreč raztope.« (Prvo Petrovo pismo 3,10–12)
KLJUČNI NAPOTEK ZA NAŠE RAVNANJE:
Cerkev kot celota se mora zamisliti nad vrsticami, ki so zapisane v Apostolskih delih 3,19–21.
Kaj nam je torej narediti pri pospeševanju dneva Božjega? Kaj nam sporoča pisec Apostolskih del? Opozarja na ŠTIRI KLJUČNE KORAKE.
Spreobrnite se torej in pokesajte, da se vam izbrišejo grehi, tako da pridejo od Gospodovega obličja časi pomiritve in vam Gospod pošlje Mesija Jezusa, ki vam je namenjen. Njega morajo sprejeti nebesa do časov, ko bo vse obnovljeno. O tem je Bog govoril pred davnimi veki po ustih svojih svetih prerokov.« (Apostolska dela 3,19–21, SSP)
Izpokorite se torej in izpreobrnite, da se izbrišejo grehi vaši, da tako pridejo časi poživljenja od obličja Gospodovega in pošlje za vas določenega Maziljenca Jezusa, ki ga sicer mora nebo sprejeti do časov preuredbe vsega, kar je Bog povedal z usti svetih prerokov svojih od nekdaj. (Apostolska dela 3,19–21, Chraska)
- KESANJE IN SPREOBRNITEV (od individualističnega ali kolektivističnega načina življenja in pogleda na svet)
- ČAS POŽIVITVE, STIMULACIJA: (izlil bo na nas obilo Svetega Duha, da bomo lahko deležni njegovih nadnaravnih darov), vendar bo to šele korak proti
- ČASU OBNOVE Kristusovega telesa, ko se povrnejo VSI DAROVI SVETEGA DUHA; nato sledi
- ČAS PONOVNEGA KRISTUSOVEGA PRIHODA:
Njega morajo sprejeti nebesa do časov, ko bo vse obnovljeno. (Apostolska dela 3,21)
POT je torej označena. Odprimo srce in naredimo odločni prvi korak h KESANJU za svoje grehe, od ujetosti v posvetni duh različnih ideologij, ki zaničujejo, razvrednotijo in omalovažujejo moč in vlogo Kristusa in njegovega telesa na zemlji, ter opazujmo ostale tri korake: POŽIVITEV, OBNOVO IN KRISTUSOV PRIHOD.
»Jaz sem trta, vi mladike. Kdor ostane v meni in jaz v njem, ta rodi obilo sadu, kajti brez mene ne morete storiti ničesar.« (Evangelij po Janezu 15,5). In Kristusov mir naj kraljuje v vaših srcih, saj ste bili tudi poklicani vanj v enem telesu, in bodite hvaležni. (Pismo Kološanom 3,15)
Zoran Mladenovič