Views: 36
Evo, uspelo nam je! Prišli smo v leto 2021. Ko pogledamo nazaj, ali nisi vesel, da je leto 2020 mimo? Ko je ura odbila dvanajst, sem rekel ženi: Uh, vesel sem, da je lanskega leta konec. Čudno je, nekako sem pričakoval, da bo ob koncu lanskega leta minila tudi situacija, v kateri smo. Ampak, na žalost, se to ni zgodilo. Upamo, da se bodo stvari spremenile kmalu, ampak ne vemo, kaj nas čaka v prihodnosti. Še vedno živimo v zelo negotovih časih, ne samo zaradi Covida.
V Svetem pismu najdemo veliko o tem, kako živeti v negotovih časih. Primer tega je v Jeremiji. Prerok piše Judom, ki živijo v negotovosti in izgnanstvu v Babilonu. Situacija ni bila prijetna, a Jeremija jim reče:
Tako govori GOSPOD nad vojskami, Izraelov Bog, vsem izgnancem, ki sem jih dal odpeljati iz Jeruzalema v Babilon: Zidajte hiše in prebivajte v njih, zasajajte vrtove in uživajte njihov sad. Ženite se in rodite sinove in hčere, oženite sinove in pomožite hčere, da bodo rodile sinove in hčere, da se boste tam množili in ne manjšali. Skrbite za blaginjo mesta, kamor sem vas izgnal, in molite zanj h GOSPODU; njegova blaginja je namreč vaša blaginja. (Jeremija 29,4–7)
Mogoče bi si želeli sedeti, vztrajati in čakati, da se situacija spremeni. Ampak Bog jim reče: »Ne! Morate živeti z namenom zdaj, misleč na prihodnost. Ne da čakate na boljšo prihodnost, ampak živite zdaj s pogledom v dolgoročno prihodnost. (Gradnja hiš, vzgajanje otrok in obdelovanje vrtov so aktivnosti, ki so zelo usmerjene v prihodnost.) Kaj pa mi? Kam naj vlagamo svoj trud?
S kakšnimi dejavnostmi naj se ukvarjamo v letu 2021?
Zame je bil vrhunec leta 2020 potovanje v Ameriko s sinom Lukom. V Oregonu imamo parcelo, ki je v lasti naše družine že 150 let. (Za Slovence to mogoče ni dolgo, ampak za Američane je to dolgo časa, ker je naša država stara samo 240 let.) Čeprav ne živimo na tem ozemlju, smo se želeli povezati z dediščino družine. Odločili smo se, da bomo nekaj posadili na majhnem delu parcele. Dva hektarja smo zasadili z vinogradom. Posadili smo 4080 trt.
Čudovito je bilo, da smo lahko tri generacije skupaj posadile vinograd. Najmlajši družinski član je imel 14 let, najstarejši pa 94. Trajalo je dvakrat dlje in zahtevalo dvakrat več rok, kot smo pričakovali. Sajenje trt ni preprosto, tudi poceni ni.
Posadili bi lahko veliko drugih pridelkov. Zakaj smo se odločili za trto? Zakaj si nismo izbrali nekaj lepega, kot so marjetice, ali nekaj preprostega, na primer koruzo? No, predvsem smo posadili trto zaradi žetve, ki smo jo želeli imeti pozneje.
V Svetem pismu je jasno, da bo to, kar v življenju sejemo zdaj, določalo, kaj bomo nabrali pozneje. Poglejmo si odlomek o tem iz Pisma Galačanom, 6. poglavje:
Ne slepite se: Bog se ne pusti zasmehovati. Kar bo človek sejal, bo tudi žel. To se pravi: kdor seje v svoje meso [če sejemo tako, da zadovoljujemo svoja grešna poželenja], bo od mesa žel pogubo; kdor pa seje v Duha [če zadovoljujemo Svetega Duha], bo od Duha žel večno življenje. Ne naveličajmo se, ko delamo dobro; kajti če se ne utrudimo, bomo ob svojem času želi. Dokler torej še utegnemo, delajmo dobro vsem, še posebej pa domačim po veri. (Pismo Galačanom 6,7–10)
Ko pogledamo naprej, v leto 2021, se mora vsak vprašati: Kaj bom letos posadil? (Ker bo to, kar letos posadim, določalo, kaj bom kasneje nabral.) »Kar bo človek sejal, bo tudi žel.«
Ko smo se z družino odločali, kaj bomo posadili na parceli, nas je vodilo nekaj vprašanj. Mislim, da nam bodo ta ista vprašanja v pomoč, ko se odločamo, kam bomo letos vlagali svoj trud in čas.
Prvo vprašanje je bilo:
- Ali bo to, kar sejemo, prinašalo žetev, ki je nekaj vrednega?
Marjetice so lepe. So tudi prijetne. Ampak ali so dragocene? Imamo samo eno parcelo, zato želimo, da obrodi nekaj vrednega. Mi pa imamo samo eno življenje … zato želimo, da to življenje obrodi nekaj vrednega.
Lahko zapravljamo čas z mnogimi prijetnimi aktivnostmi. Mediji, razvedrilo, hobiji, užitki itd. Same po sebi te aktivnosti niso nič slabega. Moramo pa se vprašati: Kaj bodo obrodile? Bo to nekaj vrednega?
Skrbno torej pazíte, kako živite, ne kot nemodri, ampak kot modri. Skrbno izrabljajte čas, kajti dnevi so hudi. Zato ne bodite nerazumni, ampak spoznajte, kaj je Gospodova volja. (Pismo Efežanom 5,15–17)
- Ali bo to, kar sejemo, prinašalo žetev, ki je nekaj vrednega?
- Bo to, kar sejemo, trajalo? Bo obrodilo nekaj trajnega?
Koruza ima neko vrednost. Je okusna in jo lahko prodajaš za nek dobiček. Lažje se jo posadi in ceneje jo je obdelovati. Veliko več tvegamo z vinogradom in dobička ne bomo videli 10 ali celo 15 let! Zakaj ne bi posadili koruze namesto trte?
Želeli smo namreč posaditi nekaj trajnega, kar ne bo izginilo naslednje leto, nekaj, kar bo ostalo, tudi ko nas ne bo več. Nekaj, v čemer bi lahko uživali tudi naši otroci in vnuki.
Kaj bomo posadili leta 2021? Kam bomo vlagali naša življenja?
Ali jih bomo vlagali v stvari, ki bodo prinašale takojšnje zadovoljstvo, ali v nekaj trajnega?
Pogosto nas skrbi za stvari, ki ne trajajo. Moje zdravje … ni trajno. Moja lepota … ni trajna. Moj Instagram profil … ni trajen. Kariera … ni trajna. Moj karakter … pa je trajen.
Torej, ko pogledam v 2021, se lahko vprašam: »Kaj hočem doseči?« Še boljše vprašanje pa je: »Kaj hočem postati?«
Ta proces je kakor trta. Ne vidiš takojšnjega rezultata, ampak bo nekaj trajnega. (Kakšno zapuščino boste pustili za seboj?)
Ko pomisliš na to, kako boš vlagal svoj čas leta 2021, naj ti ponudim par nasvetov. Sveto pismo pravi, da le nekaj stvari traja večno. To so Bog, Božja beseda in ljudje. Torej, investicija v te je investicija v nekaj večnega.
- Če vlagaš v svoj odnos z Bogom, je to investicija v nekaj večnega.
- Če bolje spoznavaš njegovo besedo, te to poveže z večnim.
- Če nekomu spremeniš življenje, je to večna sprememba.
(To velja tudi za spremembo v tebi oziroma v tvojem karakterju, … ker si tudi ti večen.)
Bog, Božja beseda in ljudje.
Težko pa je, da ne vidimo spremembe takoj. Zaradi tega ima Pavel pomembno sporočilo za nas na koncu našega odlomka v Pismu Galačanom.
Kar bo človek sejal, bo tudi žel.
Ne naveličajmo se, ko delamo dobro; kajti če se ne utrudimo, bomo ob svojem času želi. Dokler torej še utegnemo, delajmo dobro vsem, še posebej pa domačim po veri. (Pismo Galačanom 6,9–10)
Če gledamo v prihodnost, nam bo ta obljuba večnosti pomagala, da ne obupamo nad tem, da delamo dobro. Ne čakajmo na boljšo prihodnost, ampak živimo zdaj s pogledom v prihodnost.
Kaj boš sejal v zemljo v letošnjem letu 2021?
Ali bo obrodilo nekaj vrednega?
Ali bo ta sad nekaj, kar bo trajalo?
Danes molim zate in zame, da bo prihodnji sad nekaj vrednega, trajnega in žetev za vso večnost.
Josh Patty