Views: 101
V drugem delu nedeljske pridige si je pisec zastavil novih 5 vprašanj:
- 7. Kaj pa strah Gospodov v Jezusovem življenju?
- 8. Katere pogoje moramo izpolniti, da bi prejeli strah Gospodov?
- 9. Kaj kristjanu prinaša strah Gospodov?
- 10. Kako v življenje povabiti strah Gospodov? Kako nas Sveti Duh šola?
- 11. Razlika med kristjani glede strahu Gospodovega
7. Kaj pa strah Gospodov v Jezusovem življenju?
Kaj pa strah Gospodov v Jezusovem življenju? Preberimo si vrstice iz Izaija 11,1.2, kjer bomo spoznali, katero maziljenje Svetega Duha je počivalo na Jezusu. Gre za razodetje sedemkratnega maziljenja Svetega Duha, ki je prebival v Jezusu:
Mladika požene iz Jesejeve korenike, poganjek obrodi iz njegove korenine. 2 Na njem bo počival (1) Gospodov Duh: (Bog Oče je Gospod, Bog Sin je Gospod in Bog Duh je Gospod.)
(2) duh modrosti in (3) razumnosti (razumevanja), (4) duh svéta (svetovanja) in (5) moči, (6) duh (spo)znanja in (7) strahu Gospodovega. (Izaija 11,1.2)
Navdihoval ga bo s strahom Gospodovim, da ne bo sodil po videzu svojih oči, ne odločal po sluhu svojih ušes. (Izaija 11,3).
Vidimo, da je šlo za sedemkratno manifestacijo Duha, ki je potrjevala Jezusovo mesijansko naravo, maziljenje. Toda nad vsemi manifestacijami Svetega Duha se je Jezus, Božji Sin, navdihoval »prav s strahom Gospodovim« – Če je Jezus tako močno potreboval in cenil strah Gospodov, ali je potem še kdo med nami, ki bi lahko rekel, da ne potrebuje strahu Gospodovega v svojem življenju?
Iz tega tudi sledi, da strah Gospodov nujno/obupno potrebujemo in prihaja samo po Svetem Duhu. Brez strahu Gospodovega nismo kompletni in smo zelo, zelo ranljivi.
Predstavljamo si, kaj bi bilo, če bi nas v naših življenjih, tako kot je Jezusa, navdihoval Duh strahu Gospodovega. Poglejmo eno zelo praktično posledico, ki jo je v Jezusovem življenju imel strah Gospodov:
On je v dneh svojega mesa daroval molitve in prošnje z močnim vpitjem in solzami njemu, ki bi ga mogel rešiti iz smrti, in bil je uslišan zaradi spoštovanja do Boga. (Pismo Hebrejcem 5,7)
(Strahu Gospodovega – angleški prevodi: zaradi strahu Gospodovega, bogaboječe vdanosti, resnične bogovdanosti.)
8. Katere pogoje moramo izpolniti, da bi lahko prejeli strah Gospodov v naših življenjih?
8.1. Prvi pogoj:
28 Tedaj me bodo klicali, pa jim ne odgovorim, skrbno me bodo iskali, a ne najdejo me: 29 zato ker so sovražili znanje in strahu Gospodovega niso izvolili. (Pregovori 1,28.29)
Strah Gospodov ne pride v naša življenja kar tako, sam od sebe, če ga ne izberemo. Strah Gospodov je treba izbrati, gre za našo zavestno in svobodno odločitev, ki jo moramo sprejeti.
To nas pripelje do drugega pogoja, ki ga najdemo zapisanega v Psalmu 34,12, kjer Sveti Duh govori Božjim otrokom: Pridite, otroci, poslušajte me, strahu Gospodovega vas bom učil.
Božjega strahu se moramo torej učiti in edini učitelj je Sveti Duh, ki prebiva v nas, kajti ni nobenega drugega primernega učitelja, ki bi nas lahko učil strahu Gospodovega. V naslednji vrstici pa nam Sveti Duh predstavi tudi posledice tega, če se pustimo poučiti Svetemu Duhu o strahu Gospodovem:
In tretji pogoj najdemo v Pregovorih 3,7
Ne štej sam sebe za modrega; boj se Gospoda in ogiblji se hudega.
Ta pogoj zajema to, da sami sebe ne štejemo za modrega ter da zavračamo pot zla in se ločimo od nje.
Če POVZAMEMO, obstajajo trije temeljni pogoji za to, da bi prejeli strah Gospodov. Najprej se moramo odločiti, da želimo sprejeti strah Gospodov. Morda tega v življenju še nikoli nismo slišali, da se moramo odločiti in izbrati strah Gospodov. Drugič, o strahu Gospodovem moramo biti poučeni, poučiti oziroma poučevati nas mora Sveti Duh. Biti moramo v šoli Svetega Duha. In tretjič, moramo se odreči samopravičnosti oziroma zanašanju na lastno modrost, prav tako pa se moramo odreči vsaki obliki zla v našem življenju.
To so TEMELJNI POGOJI, da bi lahko prejeli STRAH GOSPODOV.
Molitev srca: »O Gospod, moj ljubeči Bog, Aba, Očka, v svojem življenju želim narediti prostor za strah Gospodov, za strah, ki ga daješ ti. Odpiram svoje srce in svoje življenje za tvoj Strah, strah Gospodov. Prosim te, uči me tvojega strahu, strahu Gospodovega.«
9. Kaj strah Gospodov prinaša tistemu, ki ga ima?
Naj kar takoj povem, da če boste imeli težave s sprejemanjem tega, kar strah Gospodov prinaša v naša življenja, potem to zelo težko razumem.
9,1a. In človeku je dejal: Glej, strah Gospodov je modrost, in ogibati se hudega je razumnost. (Job 28,28).
Kako do modrosti in razumnosti v življenju – pot vodi skozi strah Gospodov. In bati se Boga pomeni distancirati se oziroma ločiti se od vsakršne oblike zla in hudobnih, zlobnih dejanj.
9,1b. Strah Gospodov je začetek znanja, modrost in vzgojo zaničujejo bedaki. (Pregovori 1,7)
Je velika razlika med znanjem in modrostjo, ki jo daje Gospod. Resničnega znanja ne moremo doseči brez strahu Gospodovega. Če strah Gospodov ni na prvem mestu, tudi znanje, ki nima svojega pravega mesta, lahko postane malik, samo sebi namen ter ne dosega cilja, kajti ni boljšega življenja od tistega, ki ga živimo v skladu z Božjo voljo. In še ZNANJE samo po sebi NAPIHUJE, zato ga je treba povezati s strahom Gospodovim.
9,2. Kdo je tak mož, ki se boji Gospoda? On ga pouči, katero pot naj izvoli. (Psalm 25,12)
Bog ne poučuje vsakega, temveč le tiste, ki imajo strah Gospodov. Poročila evangelijskih misijonarjev razodevajo boleče spoznanje. Misijonarji so naredili napako in so se odločali, da bodo poučevali ljudi, ki nimajo strahu Gospodovega. Kaj se jim je pogosto posledično zgodilo? Misijonarje so kasneje prav ti ljudje pogosto vrgli ven iz cerkva. Bog od nas ne pričakuje, da bi poučevali tiste, ki se ne bojijo Boga, predvsem zato, ker jih v resnici ne moremo poučevati, ker jih Bog ne bo poučeval. Oznanjamo jim, a za prejemanje poučevanja je potreben strah Gospodov.
Duša njegova bo prebivala v dobrem, in seme njegovo bo podedovalo deželo. (Psalm 25,13)
Želimo prebivati v dobrem in si želimo prihodnost za naše otroke?
V nadaljnjih primerih bodimo pozorni na to, katera beseda je zvesta spremljevalka strahu Gospodovega.
9,3. Strah Gospodov pridaje dni, brezbožnih leta pa se krajšajo. (Pregovori 10,27)
Strah Gospodov nam podaljšuje naše dni bivanja na zemlji, saj ima Bog določene načrte z nami. Ne glede na to, koliko časa bomo živeli, vedno bomo živeli dlje z Božjim strahom, kot bi živeli brez strahu Gospodovega.
9,4a. Kdor se boji Gospoda, trdno upa v njega; in on bode pribežališče otrokom njegovim.« (Pregovori 14,26)
V strahu Gospodovem je trdno zaupanje. Če imamo strah Gospodov, nas ni mogoče kar tako prestrašiti. In dodatno Bog obljublja varno zatočišče za naše otroke. Ja, naš strah Gospodov vpliva tudi na naše otroke. Tisti, ki ima strah Gospodov, lahko pričakuje varno zatočišče za svoje otroke. In v nevarnem svetu, v katerem živimo, je varno zatočišče še kako pomembno. Kdo bi želel zavrniti ponudbo česa takega?
9,4b. Strah Gospodov je vrelec življenja, da se človek ogne zankam smrti. (Pregovori 14,27)
Gre za vrelec, ki nam vedno znova in znova daje sveži vir življenja. A ni to vznemirljivo? Kdo si ne želi imeti dostopa do znova in znova obnavljajočega se življenja in življenjske energije?
29 Trudnemu daje krepkosti in onemoglemu podeljuje obilo moči. 30 Pešajo res mladi in se utrujajo, in mladeniči se spotikajo in padajo; 31 oni pa, ki čakajo Gospoda, dobivajo nove moči, dvigajo se na perutih kakor orli, teko, a se ne utrudijo, hodijo, pa ne opešajo. (Izaija 40,29–31)
9,5. Gre za eno najboljših obljub v Svetem pismu:
Strah Gospodov vodi v življenje: v obilosti boš prebival in zlo te ne obišče. (Pregovori 19,23; Chraska)
Strah Gospodov vodi v življenje, kdor se siti z njim, bo spal, nič hudega ga ne zadene. (Pregovori 19,23; SSP)
Strah Gospodov torej vodi v polno življenje in ponuja obilo miru in zadovoljnega življenja. Če smo torej v življenju nezadovoljni in zafrustrirani, potem nam primanjkuje strahu Gospodovega. Ali želimo živeti življenje, prežeto z mirom, da nas ne bo razjedal strah negotovosti vsakdanjega življenja in nas ne bo obiskovalo zlo ter bomo vsak večer lahko mirno zaspali? Kdo bi lahko zavrnil takšno ponudbo?
9,6. Nasledek ponižnosti je strah Gospodov, bogastvo, čast in življenje. (Pregovori 22,4)
Vidimo, da je strah Gospodov neločljivo povezan s ponižnostjo, saj prevzetnost ne gre skupaj s strahom Gospodovim. A kot smo videli, je obljubljena nagrada v tem stavku zares zelo velika. No, to je tudi za zelo zahtevne zelo veliko. Kaj sploh še dodati temu?
9,7. Iz strahospoštovanja do Kristusa se podrejajte drug drugemu. (Pismo Efežanom 5,21)
Podredljivost drug drugemu je znamenje strahu Gospodovega v našem življenju. Prava podredljivost ni podrejanje vodjem, temveč podrejanje drug drugemu, kar je izraz spoštovanja do Boga. In vodje, ki se tega ne naučijo, najverjetneje ne bi smeli voditi, tudi niso opremljeni za vodenje družine.
»… tudi ne kakor gospodovalci svoje posesti, temveč tako, da ste zgled čredi.« (Prvo Petrovo pismo 5,3)
Brez strahospoštovanja do Boga tudi ni podrejanja drug drugemu v zakonu, zato tudi ni uspešnega zakona. Če v zakonu tekmujemo, kdo se bo bolj podredil drugemu, potem sami lahko presodite, ali to deluje. Imeti moramo v mislih, da se ne podrejamo človeškemu karakterju, temveč se s strahospoštovanjem odzivamo na Gospodovo zapoved.
Če se kdo ne podreja, potem tudi ne spoštuje ne Boga ne človeka.
Katera beseda je zvesta sopotnica strahu Gospodovega? Življenje. Življenje in strah Gospodov gresta z roko v roki. Če želimo polno in zadovoljno življenje, potem je to dosegljivo le s strahom Gospodovim. Če se do sedaj nikdar niste odločili za strah Gospodov, se lahko odločite sedaj. Če morda niste prijavljeni v šolo, ki jo vodi Sveti Duh, se prijavite.
Vsak od nas se na drugačen način odziva na Božje razodetje. Nekoga Sveti Duh lahko spodbuja, da se odzove z radostjo, ki jo pokaže s ploskanjem, z dvigovanjem rok, s skakanjem in podobnimi odzivi, drugi se odzove s poglobljeno kontemplacijo, poglobljenim razmišljanjem. Če gre za spontan in pristen odziv na delovanje Svetega Duha, je to zelo spodbudno. Še zdaleč pa ni na nas, da presojamo ali celo razvrednotimo odzive drugih na delovanje Svetega Duha v njihovem življenju ali slavljenju. Mnogi naši bratje pogosto za edino duhovno držo štejejo dvigovanje rok ali nujni odziv v govoru jezikov na javnem shodu. Imejmo rajši v mislih, da nas Sveti Duh vabi, da našo radost uravnotežimo s trepetom. Poglejmo.
9,8. V svetem strahu služite Gospodu in radujte se s trepetom.« (Psalm 2,11)
Ne gre samo za eno skrajnost nenehnega veselja, temveč gre za uravnoteženje veselja s trepetom. To zmore le Sveti Duh. Naravnemu umu je to neumnost.
Potem poglejmo nadalje:
9,9. Tako je zdaj cerkev po vsej Judeji in Galileji in Samariji imela mir in je napredovala; in ker je hodila v strahu Gospodovem in v tolažbi svetega Duha, se je razmnoževala. (Apostolska dela 9,31; Chraska)
V tem stavku dobimo odgovor na to, kaj je skrivnost rasti cerkve. Strah Gospodov je edina dobra podlaga za rast cerkev. Če želimo, da cerkev raste, potem mora Kristusovo telo napredovati v strahu Gospodovem. Če smo pozorno prebrali, vidimo, da je bil ŠTEVILČNI porast posledica tako strahu Gospodovega kot tudi odprtosti za spodbude Svetega Duha.
Zelo lahko se je namreč postaviti na eno skrajnost, zgolj strah Gospodov ali zgolj tolažba Svetega Duha. Ali je vse samo ena radost ali pa je vse en sam trepet. Toda samo Sveti Duh nam lahko da pristno ravnotežje. In šele ravnotežje prinaša v naše življenje blagoslov.
10. Kako v življenje povabiti strah Gospodov? Kako nas Sveti Duh šola? Kateri so koraki?
Odgovor na to vprašanje dobimo v Pregovorih 2,1–5. POGOJ:
v. 1: Sin moj, ako sprejmeš besede moje in pri sebi shraniš zapovedi moje,
(Ali drugače, če Božjo besedo sprejmemo z velikim spoštovanjem, kot nekaj dragocenega, z namero, da se ji podredimo, če jo sprejmemo kot nekaj najdragocenejšega v našem življenju, jo shranimo kot dragocenost na skrivnem prostoru, kot v sefu, ker gre za nekaj izjemno dragocenega.)
v. 2: tako da nagneš uho svoje k modrosti in srce obrneš k razumnosti;
(Verjetno ni treba poudarjati anatomije telesa, ki narekuje, da če nagnemo uho, to zahteva, da sklonimo glavo, kar kaže na ponižnost. Postanemo podredljivi in učljivi.)
v. 3: če zakličeš previdnost in do umnosti zaženeš svoj glas,
(Ta vrstica poudarja pomen strastne molitve, ki gre vse do joka.)
v. 4: če jo iščeš kakor srebra in jo zasleduješ kakor skrite zaklade:
(Bog skrivnosti svoje besede ne pušča na površini, zato moramo kopati po Božji besedi in jo odkrivati kot najdragocenejše zaklade.)
v. 5: tedaj boš razumel strah Gospodov in dosežeš spoznanje Božje.
(ŠELE TEDAJ: kar kaže, da ne gre za nekaj lahkotnega, kar je poceni, kar je preveč enostavno, zato vzvišen človek pravi, tega ne potrebujem, dovolj sem pameten. Spoznanje Boga nikoli ne more biti ločeno od strahu Božjega.)
In če nas vse to ni prepričalo, da gre pri strahu Gospodovem za velik zaklad, potem imate še zadnjo priložnost, da to spoznate.
Izaija 33,6 pravi:
On je varnost tvojih časov, bogastvo odrešenja, modrosti in poznanja, strah Gospodov je njegov zaklad.
11. Razlika med kristjani glede strahu Gospodovega
Skrivnost GOSPODOVA je očitna njim, ki se ga boje, in zavezo svojo jim razodeva. (Psalm 25,14; Chraska)
Bog svoje skrivnosti razodeva le tistim, ki se ga boje. Skrivnosti razodeva le tistim, ki so intimno povezani z njim.
Poglejmo, kako je to opredelil Jezus.
15 Ne imenujem vas več služabnike, ker služabnik ne ve, kaj dela njegov gospodar; vas sem imenoval prijatelje, ker sem vam razodel vse, kar sem slišal od svojega Očeta. (Evangelij po Janezu 15,15)
Zakaj nas Bog na določeni ravni naše duhovne zrelosti in Duhovne prenovljenosti imenuje služabnike?
Pravim namreč takole: dokler je dedič še nedoleten, se nič ne razlikuje od sužnja, čeprav je gospodar vsega, 2 temveč je pod varuhi in oskrbniki vse do dne, ki ga je določil oče. 3 Tako je bilo tudi z nami. Ko smo bili nedoletni, smo bili usužnjeni prvinam sveta.« (Pismo Galačanom 3,1–3)
TODA POZOR, ZAKAJ NAS JEZUS IMENUJE SVOJE PRIJATELJE?
14 Vi ste moji prijatelji, ČE delate, kar vam naročam. (Evangelij po Janezu 15,14)
Kot smo videli na začetku, si Kristus strastno in dosledno želi, da bi bili njegovi prijatelji, ki so z njim v tesnem, intimnem, prijateljskem odnosu. Vendar ni Bog tisti, ki določa, v kako intimnem odnosu smo z njim, temveč smo to mi, in sicer tako, da delamo, kar nam naroča, in s tem ohranjamo strah Gospodov. Še naprej razvijajmo strah Gospodov in stopajmo z njim v intimen odnos.
Zato za vsakega od nas lahko le ponovimo vabilo, ki smo ga slišali na začetku: Približajte se Bogu in se vam bo približal. (Jakobovo pismo 4,8a)
Zoran Mladenovič