• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

137.si

Krščanski medijski portal

Kdaj ste želeli, da bi se neko obdobje predčasno končalo? Kaj mislite, da Bog želi, da delate v tem obdobju?

  • Religija in verovanje
    • Hoja za Kristusom
    • Krščanstvo vs. politika
    • Etika in morala
    • Reformacija in Primož Trubar
  • Praktično krščanstvo
    • Dotik duše
    • Pričevanja
    • Svetopisemske vrednote
  • Naslednje generacije
    • O mladih in študentih
    • O otrocih in najstnikih
    • O zakonskih parih in družinah
    • Predzakonsko življenje
    • Ženska – dar ljubezni
  • V luči današnjih dogodkov
    • Malo slišana zgodovina
    • Aktualno – covid, družba
  • Kultura
    • Krščanska glasba
      • Ameriška slavilna glasba
      • Katarina Bordner
      • Utrip kraljestva
      • L.Y.F.E.
      • Dar srca
      • Svetnik
      • Razni izvajalci
        • Ervin Štefančič
        • Mesto na gori
    • Krščanska literatura
  • Video posnetki
    • Ženska konferenca 2020 – splet
    • CDE – Center evangelij danes
    • Vrelec – prevedena predavanja
    • Video pričevanja
    • Vprašanja o krščanstvu
You are here: Home / Praktično krščanstvo / Dotik duše / Večna zaveza

Večna zaveza

Hits: 46

 »Sklenil bom z njimi večno zavezo; nikdar se ne obrnem od njih, da bi jim ne delal dobro; v srce jim bom dal svoj strah, da se ne odvrnejo od mene. Veselil se jih bom in jim izkazoval dobroto; zasadil jih bom trdno v to deželo, z vsem svojim srcem in z vso svojo dušo.« (Jeremija 32,40–41)

Ob branju vrstic iz Jeremijeve knjige tri stvari napolnjujejo moje misli. Prva je tale: Bog nas hoče blagosloviti. V času, ko je bil Judom odvzet vsakršen blagoslov, ki so ga pričakovali, je Bog spregovoril o nekem prihodnjem dnevu, ko »jim nikdar ne bom nehal delati dobro … veselil se jih bom in jim izkazoval dobroto.«

V vsem našem življenju – od dneva, ko smo začeli zaupati v Kristusa, pa do dneva, ko ga bomo videli iz oči v oči – ni niti trenutka, ko nas Bog ne želi blagosloviti.

Vsak trenutek, v vseh okoliščinah nam Bog izkazuje dobroto. Nikoli ne neha. To mu je v preveliko zadovoljstvo. Bog ne čaka, da nas bo blagoslovil, ko bo naših težav konec. Blagoslavlja nas prav zdaj, v teh težavah in prek teh težav. Ravno v tem trenutku nam daje, kar on misli, da je dobro.

Tukaj seveda pride do trenja. Bog nam daje, kar on misli, da je dobro, kar on ve, da je dobro. Mi se včasih ne strinjamo. Imamo svoje lastne predstave, kaj bi moral storiti Bog (če je res dober) v naših okoliščinah. Te predstave segajo vse od tega, da nam Bog pred trgovino najde prosto parkirno mesto, do tega, da finančno podpre naše sanje o službi zanj, do tega, da spravi v red naše otroke, in do tega, da nam da negativne izvide, ko smo na pregledu. Prav te predstave nas ovirajo, da bi spoznali, kaj je zares dobro. Smo kakor otroci, ki mislijo, da bi jim zares ljubeči starši dali sladoled, ne da bi morali prej jesti špinačo. To, kar je zares dobro, je sladoled. Gotovo ni špinača.

To nas privede do druge stvari, o kateri razmišljam: Najvišje sanje, ki jih lahko kdaj koli sanjamo, želja, ki bi nas osrečila bolj kot kateri koli drug blagoslov, je, da spoznamo Boga, da ga dejansko izkusimo. Težava je, da ne verjamemo, da je to res. V svojih mislih se morda z njo strinjamo. Toda ne čutimo je v svojih srcih. Ne moremo si nehati želeti, da bi bili srečni. Ta nagon ne potrebuje opravičila. Ustvarjeni smo bili za srečo. Naše duše torej hrepenijo po čemer koli, kar naj bi nam priskrbelo kar največji možen užitek.

Enostavno se še ne zavedamo, da je intimen odnos z Bogom tisti največji užitek.

Ne da bi se tega zavedali, hrepenimo po srečanju z Bogom, ki prinaša izkustvo, mnogo intimnejše od katerega koli ženina in neveste na svojo poročno noč, izkustvo, ki daje več globokega zadovoljstva, kot ga ima najsrečnejši zakonski par ob svoji petdeseti obletnici. Toda v svoji nespameti iščemo to izkustvo na vseh napačnih mestih. Če uporabim svetopisemski jezik: kopljemo si razpokane kapnice, ki ne držijo vode, da bi potešili svojo žejo, hodimo pa mimo svežega studenca, ki je Bog.

»Saj je moje ljudstvo storilo dvojno hudobijo: zapustili so mene, studenec žive vode, in si izkopali kapníce, razpokane kapníce, ki ne držijo vode.« (Jeremija 2,13)

Bog nas hoče blagosloviti. To je prva misel. Ker se ne more upreti temu, da bi nam dal najvišje dobro, je odločen, da nam da srečanje s samim seboj. To je največji blagoslov, kar si jih lahko zamisli. To so tudi najvišje sanje, kar si jih lahko predstavlja človeška duša, ki se zaveda sebe.

Eden izmed načinov njegovega delovanja je, da dopusti, da se naše nižje sanje razblinijo. Pusti, da nas boli, in ne stori ničesar, da bi nam bilo bolje. Trpimo, on pa stoji zraven in prav nič ne pomaga – vsaj ne tako, kot se nam zdi, da bi moral. Dejansko pa takrat, ko mi trpimo, Bog deluje; vodi nas v globine našega bitja, v središče duše, kjer so naše najmočnejše strasti. Šele tam odkrijemo svojo željo po Bogu. Začenjamo čutiti željo po tem, da bi ga poznali, in ta želja ni samo bolj živa in močnejša od naše bolečine, ampak z njeno pomočjo celo raste, dokler ne postane močnejša od želje po vseh dobrih stvareh, ki si jih še želimo. Prek bolečine zaradi uničenih nižjih sanj se začenjamo zavedati, da si srečanja z Bogom želimo bolj, kot si želimo življenjskih blagoslovov. In v naših življenjih se začne revolucija.

To je tretja misel. Naj jo izrazim takole: Naše sanje, ki se razblinijo, niso nikoli naključje. Vedno so košček večje sestavljanke, poglavje širše zgodbe. Bolečina je nekaj tragičnega. Vendar nikoli ni samo tragična. Za kristjana je vedno nujen kos poti na dolgem potovanju proti radosti.

Trpljenja, ki ga povzročijo uničene sanje, ne smemo razumeti kot nekaj, čemur naj bi se izognili, če je le mogoče, oziroma kar naj bi prestali, če že moramo. To je priložnost, da se znajdemo v objemu, priložnost, da odkrijemo svojo željo po najvišjem blagoslovu, ki nam ga hoče dati Bog, po srečanju z njim.

Vabljeni smo, da okusimo in vidimo, da je Gospod dober, celo če se nam zdi, da se je naše življenje raztreščilo na kosce. Naj ponovim tri misli, na katerih temelji to povabilo:

1. Bog te hoče blagosloviti. On neverjetno uživa v tem, da razveseli svoje otroke. Počuti se kakor starši na božično jutro, ki se veselijo, da bodo gledali svoje otroke, kako med vriski zadovoljstva odvijajo darila.

2. Največji užitek, kar smo jih sposobni izkusiti, je neposredno srečanje z Bogom. V skladu s svojim novim načinom ravnanja z ljudmi nam Bog izkazuje največjo dobroto s tem, da nam daje samega sebe, da bi v njem uživali, in s tem, da poskrbi, da srečanje z njim iščemo z več energije, kot iščemo kar koli drugega. Toda mi kar naprej zamenjujemo nižje užitke za ta največji užitek in živimo svoje življenje v neprestanem lovu za njimi. Nimamo stika s svojo željo po Bogu.

3. Torej Sveti Duh zbuja to željo. Bolečino zaradi uničenih sanj uporabi, da odkrijemo svojo željo po Bogu, pomaga nam, da začnemo sanjati svoje najvišje sanje. Uničene sanje niso nesrečna naključja usode. To so vnaprej pripravljene priložnosti, da lahko Duh najprej zbudi, potem pa tudi zadovolji naše najvišje sanje.

To, kar pravim, doživljam kot Božji klic, ki ga je pripravil Sveti Duh, Božji klic za vse moje življenje.

Molitev:

Gospod, Aba, Oče, ne prosim te za čas, da bi storil to in ono. Prosim te za milost, da bi v času, ki mi ga podarjaš, naredil tisto, kar hočeš, da storim. Jezus, Gospod, pospeši čas! Vrni se, dokončaj svoje delo! Kdaj bo tvoja slava preoblikovala ves svet? Do tega dne, vemo, bo stvarstvo ječalo v porodnih bolečinah. Pričakujemo novo nebo, novo zemljo, kjer bo vladala pravičnost. Hodimo v veri, ne po tem, kar se jasno vidi vse do ure tvojega prihoda. Eden izmed krajev, kamor me vabiš, o Bog, je kraj, kjer ti govoriš z menoj, si precej bližje, kot si mislim. Si v meni, Gospod, sredi mene. Pomagaj mi, da utihnem in prisluhnem tvojemu šepetu. Nauči me z odprtim srcem sprejemati tebe, ki si Ljubezen, nauči me ljubiti, nauči me bolj dajati kot jemati. Hvala ti, da me bogatiš zato, da lahko bogatim druge in da končno vse bolj sprejemam tebe, ki si Ljubezen. Gospod, pomagaj mi, da v sili ne obupam, da ne bežim pred svojo dolžnostjo. In če mi moč oslabi in bom padel, mi pomagaj, da znova vstanem. Hvala ti, ker mi razodevaš, nihče ne more »imeti« tebe, o Bog, in me učiš, da je vse, kar lahko storim, le to, da se odprem tvoji ljubezni. Moje srce kipi od radosti, ker vem, da me ljubiš. Hvala ti, ker se mi daješ, ker me ljubiš. Gospod, pomagaj mi, da te še bolje spoznam in ti pomagam v vseh svojih bratih in sestrah na popotovanju; zakaj laž bi bila jokati pred tvojo hladno podobo, če ne bi šel za teboj v ljudeh na poti, v katerih živiš. Po Kristusu Jezusu. Amen. Božji blagoslov.

Z.M.

Primary Sidebar

Naš vsakdanji kruh

Utrip Kraljestva – NOVO

Moj zdravnik – Odmev slavljenja

Še več pesmi, ki jih pripravljamo za vas.

Malo slišana zgodovina

Ali konzervativci nasprotujejo spremembam?

To pravi levica. Kaj pa konzervatizem resnično pomeni? Če v Google vnesete vprašanje »Kaj je … Preberi še več about Ali konzervativci nasprotujejo spremembam?

Še več člankov

Reformacija na Slovenskem

Nekatera nova spoznanja o reformaciji v Idriji

O obdobju reformacije v Idriji je bilo že precej napisanega. Ker me tematika tudi osebno zanima mi … Preberi še več about Nekatera nova spoznanja o reformaciji v Idriji

Vprašanja o krščanstvu – Video

Kaj pomeni ljubiti? – Vinko Ošlak in Benjamin Hlastan

Preglej še več odgovorov.

Zgodbe življenja

Živim, da ga slavim. Tadejeva zgodba

"Če jaz v tem trenutku umrem, ali bom šel v nebesa?" Je bilo eno od zanimivih Tadejevih razmišljanj

Še več pričevanj

Zakonska problematika

Kako izbrati pravega partnerja?

Predavanje Philip Yancey – Antonov dom

https://www.youtube.com/watch?v=nldfCWDRpTc

Desi Maxwell – tečaj krščanstva

Desi Maxwell – 8. predavanje, V telesu

Kaj so grški arhitekti pri gradnji svojih bivališč in templjev uporabljali kot glavni model ali … Preberi do konca. about Desi Maxwell – 8. predavanje, V telesu

Še več predavanj

Igrajmo ŠTRBUNK

Footer

Sorodne povezave

Društvo Zaživi življenje

Društvo Vesela novica

Vrla žena

Štrbunk – družabna igra za vas

Društvo Več

Sorodne povezave

Slovenska slavilna glasba

Prevodi slavilne glasbe

Pišite nam na elektronski naslov:

137. si Krščanski medijski portal

Pogoji uporabe portala

Pogoji uporabe spletne strani

Nekaj besed O nas

Smo skupina ljudi, katerih vera in življenje temeljita na Svetem pismu, ki je navdihnjeno od Boga.

več na tej povezavi: