Views: 45
Besedilo: Izaija 9,1–6; Evangelij po Luku 2,14
Prejšnjo nedeljo smo govorili o upanju, ki nam ga prinaša in zagotavlja Emanuel – Bog z nami. Danes bomo govorili o Emanuelu, ki prinaša mir.
Pa se na kratko vrnimo v zgodovino izraelskega naroda. Judje so bili utrujeni. Utrujeni od življenja pod zatiranjem Rimskega imperija. Utrujeni od bolečine, zlorabe in preganjanja. Suženjstvo je bilo resničnost. Nasilje je bilo povsod realnost. Človekove pravice sploh niso bile nekaj, kar bi bilo na seznamu Rimskega imperija. Nobenemu od vodilnih v Rimskem imperiju ni bilo mar za kaj takega. Razlika med tistimi državljani Rima, ki so imeli vsaj minimalne pravice, in tistimi, ki jih sploh niso imeli, je bila gromozanska, v popolnem neravnovesju. Ženske so živele v patriarhalni družbi, kjer so imeli moški glavno besedo; zelo pogosto so bile zlorabljene, nespoštovane in prizadete. Ljudje so prepogosto obupali celo nad upanjem, zato so tako močno hrepeneli po Odrešeniku in si ga želeli.
Prepričan sem, da jih lahko razumete, saj živimo v času, ko nas COVID-19 neusmiljeno omejuje in jemlje na tisoče življenj. Gospodarstva se rušijo, zaradi česar so ranljivi ubogi, ljudje nimajo dohodka in si ne morejo zagotoviti oskrbe zase in za svoje družine. Protesti in demonstracije se vrstijo po vsem svetu, ljudje so utrujeni od krivic, neenakosti, utrujeni od trpljenja. Utrujeni so od življenja v svetu, kjer je status v katerikoli obliki še vedno tako pomemben.
Judje so bili utrujeni in hrepeneli so po Odrešeniku. To nam tako slikovito in tankočutno opisuje prerok Izaija.
Berimo Izaija 9,1–6:
»Ljudstvo, ki je hodilo v temi, je zagledalo veliko luč, nad prebivalci v deželi smrtne sence je zasvetila luč. Zbudil si silno radost, naredil si veliko veselje. Veselijo se pred teboj, kakor se veselijo ob žetvi, kakor se radujejo, ko delijo plen. Kajti jarem njegovega bremena in palico na njegovem hrbtu, šibo njegovega priganjača si zlomil kot na dan Midjancev. Kajti vsak vojaški škorenj, ki hrupno koraka, in ogrinjalo, ki je prepojeno s krvjo, bo sežgano, bo hrana za ogenj. Kajti dete nam je rojeno, sin nam je dan. Oblast je na njegovih ramah, imenuje se Čudoviti svetovalec, Močni Bog, Večni Oče, KNEZ MIRU. Oblast se bo širila in MIRU ne bo konca na Davidovem prestolu in v njegovem kraljestvu. Vzpostavil ga bo in utrdil s pravico in pravičnostjo od zdaj in na veke. Gorečnost Gospoda nad vojskami bo to naredila.«
PRISLUHNI, kajti to sporočilo je pomembno zate danes! »KNEZ MIRU. Oblast se bo širila in MIRU ne bo konca na Davidovem prestolu in v njegovem kraljestvu. Vzpostavil ga bo in utrdil s pravico in pravičnostjo od zdaj in na veke. Gorečnost Gospoda nad vojskami bo to naredila.«
Kako svet ustvarja mir? Z orožjem, represijo, denarjem … Knez miru pa s pravico in pravičnostjo. Knez miru ustvarja popolni in trajni mir, ki ni odvisen od okoliščin. Vsi si želimo pravice in pravičnosti, kaj ne?
JA – zdi se, da je MIR nekaj, nad čimer je naš Knez miru zelo navdušen in ga jemlje zelo resno.
Skupaj razmislimo o naslednjih vprašanjih:
– Kje ti najdeš mir? (na primer, kam običajno greš, da najdeš mir?)
– Kaj uničuje tvoj mir?
– Kako imeti mir v vseh okoliščinah?
- Kaj je mir?
Sveto pismo v Stari zavezi uporabi hebrejsko besedo »šalom« [mir] 242-krat in v Novi zavezi grško besedo »eirene« [mir] 92-krat, skupaj 334-krat.
Beseda »mir«, o kateri govori Sveto pismo, pomeni veliko več kot beseda »mir«, ki jo uporabljamo mi. »Šalom – mir« ne pomeni zgolj odsotnosti konfliktov, vojn, razhajanj, nerazumevanj … oz. nima njegovega ozkega pomena ›hrepenenja, da bi se konflikt končal‹, temveč »šalom – mir« v svojem polnem pomenu pomeni ›biti cvetoč, popoln, celosten, brez česarkoli manjkajočega …‹
Ali si želiš takšen mir? Vem, da si ga. Emanuel je ta mir. Ta mir so Jezusovi učenci velikokrat izkusili.
– Izkusili so ga, ko so bili v čolnu in je nastal velik vihar. Začeli so se potapljati in so vpili: »›Izgubljeni smo!‹ In Jezus je zapretil vetrovom in jezeru in nastala je globoka tišina [mir]« (Evangelij po Mateju 8,23–27) Ne samo, da se učenci niso več bali, bili so popolnoma mirni, izpolnjeni z mirom, varnostjo, celovitim zadovoljstvom in zadovoljeni v vseh svojih potrebah.
– Izkusil ga je Jair, predstojnik shodnice, ko so mu sporočili, da je njegova hčerka umrla ob čakanju na Jezusa, ki naj bi šel z Jairom, da pozdravi njegovo na smrt bolno hčerko. Jezus pa mu je rekel: »Ne boj se! Samo veruj in bo rešena.« Popoln »šalom – mir« je doživel, ko je Jezus rekel hčerki: »›Deklica, vstani!‹ In njen duh se je vrnil in takoj je vstala.« Jaira in celo družino je prevzel »šalom – mir«, ki je zadovoljil vse njihove fizične, duhovne, psihične in emocionalne potrebe. Doživeli so razcvet, popolnost in celovitost.
Lahko bi našteli še veliko primerov ljudi, ki jim je Emanuel – Bog z nami prinesel »šalom – mir«, ko jim je prinašal ozdravljenja, osvoboditve od suženjstva demonov, ko je slepim odprl oči in še in še bi lahko naštevali.
»Šalom – mir« je vodilni mir v življenju človeka. Emanuel – Bog z nami ga daje vsem, ki si ga želijo: »In Kristusov mir [pravica in pravičnost] naj kraljuje v vaših srcih, saj ste bili tudi poklicani vanj v enem telesu, in bodite hvaležni.« (Pismo Kološanom 3,15)
Bog daje »šalom – mir«, ki presega vsa naša pričakovanja in naše potrebe in nas ohranja v razumu in zdravju: »Nič ne skrbite, ampak ob vsaki priložnosti izražajte svoje želje Bogu z molitvijo in prošnjo, z zahvaljevanjem. In Božji mir, ki presega vsak um, bo varoval vaša srca in vaše misli v Kristusu Jezusu.« (Pismo Filipljanom 4,6–7)
Ustavimo se tukaj za trenutek in pomislimo na »Božji mir, ki presega vsak um!« Kdo govori o tem miru? Ap. Pavel, človek, ki je izkušal 14 dni in noči moč strašnega morskega viharja. Človek, ki je izkusil moč čezmerne stiske: »Nočemo bratje, da bi vi ne vedeli za našo stisko, ki nas je zadela v Aziji. Čez mero in čez naše moči nas je obtežila, tako da smo obupali celo nad življenjem. Da, sami v sebi smo sprejeli smrtno obsodbo, da nebi več zaupali vase, ampak v Boga, ki obuja mrtve. On nas je rešil iz tako velike smrtne nevarnosti. In še nas bo reševal. Vanj zaupamo in še nas bo rešil.« (Drugo pismo Korinčanom 1,8-10)
Človek, ki je izkusil strahote življenja, kot malokdo od ljudi: »Večkrat v hudih naporih, večkrat v ječah, neprimerno bolj pod udarci, večkrat v smrtni nevarnosti. Od Judov sem jih petkrat dobil po eno manj kot štirideset. Trikrat so me bičali, enkrat kamnali, trikrat sem doživel brodolom in eno noč in dan preživel na globokem morju. Pogosto sem bil na potovanjih, v nevarnostih na rekah, v nevarnostih pred razbojniki, v nevarnostih pred rojaki, v nevarnostih pred pogani, v nevarnostih v mestu, v nevarnostih v puščavi, v nevarnostih na morju, v nevarnostih med lažnivimi brati. V trudu in mukah, v pogostem bedenju, v lakoti in žeji, v pogostih postih, v mrazu in goloti.« (Drugo pismo Korinčanom 11,23-27)
Apostol Pavel ti sporoča, da tudi sam ne razume kako lahko je imel mir v vseh okoliščinah v katerih se je nahajal. Ve pa, da ga je imel.
Danes ti Bog milostno sporoča, da samo Njegov mir varuje tvoje srce in tvoj um pred sovražno invazijo skrbi in tesnob. Tesnoba ni samo posledica skrbi, temveč je žal tvoja izbira, če ne izbereš »šaloma – miru«, ki ga daje Emanuel – Bog z nami.
Zato izberi Kneza miru, ki ti bo prinesel pravi in celoviti mir!
- Kje je mir?
V svojem življenju sem se z mnogimi ljudmi pogovarjal o miru. In zelo redko mi je kdo rekel, da beseda »šalom – mir« (razcvet, popolnost in celovitost) opisuje njegovo življenje.
Torej – kje je mir?
Se spomnite, kaj so angeli peli pred dva tisoč leti ob rojstvu Emanuela – Kneza miru? »Slava Bogu na višavah in na zemlji mir ljudem, ki so mu po volji.« (Evangelij po Luku 2,14)
AMPAK – kje je mir na zemlji, o katerem so peli angeli?
Vsak lahko z gotovostjo pritrdi, da ga ni v politiki, ni ga niti v zdravstvu, ni ga niti v denarju, ni ga v aplavzu, ne v karieri, uspehu, … Ste v teh in podobnih rečeh našli mir? Mogoče samo za kratek čas!
Kje je MIR?
Pravi »mir – šalom« je samo v Jezusu, Knezu miru, ki je rekel: »Mir vam zapuščam, svoj mir vam dajem. Ne dajem vam ga, kakor ga daje svet. Vaše srce naj se ne vznemirja in ne plaši.« (Evangelij po Janezu 14,27)
In »To sem vam povedal, da bi imeli mir v meni. Na svetu imate stisko, toda bodite pogumni: jaz sem svet premagal.« (Evangelij po Janezu 16,33)
Jezus te sedaj vabi, da prideš k njemu po ta mir: »Pridite k meni vsi, ki ste utrujeni in obteženi, in jaz vam bom dal počitek. Vzemite nase moj jarem in učite se od mene, ker sem krotak in v srcu ponižen in našli boste počitek [mir] svojim dušam.« (Evangelij po Mateju 11,28–29)
Kje je mir – razcvet, popolnost in celovitost?
Samo v Jezusu Kristusu! Si ga že okusil? Če si, blagor tebi! Mogoče pa tvoj mir še ni celovit, popoln? Pridi zdaj k Jezusu s preprosto prošnjo, da ti ga sedaj podeli, ker ga daje v obilju vsakemu, ki ga prosi.
Emanuel – Knez miru je omogočil vsakemu, ki vanj veruje, mir z Bogom. Upam, da to razumeš in sprejemaš Jezusa Kristusa v veri za svojega Odrešenika in imaš Božji »šalom – mir«. Ko boš dobil »šalom – mir« po veri v Jezusa Kristusa, boš izpolnil pogoj za lastništvo trajnega Božjega miru, o katerem so peli angeli ob Jezusovem rojstvu: »Slava Bogu na višavah in na zemlji mir ljudem, ki so mu po volji.« (Evangelij po Luku 2,14) Ljudje, ki so Bogu po volji, so tisti, ki v veri sprejmejo njegovega Sina za Odrešenika, potem ko se pokesajo in mu priznajo svoje grehe.
- Kako lahko živiš v miru?
Brez Jezusa ne moreš živeti v miru. Oh, oprostite, lahko. Vendar se ta mir imenuje kratkotrajni mir. In med kratkotrajnim mirom in mirom »šalom« je velika razlika. Mir, ki ga daje ta svet, se poruši ob prvi težavi. Mir, ki ga daje Knez miru – Emanuel, ostane tudi v težkih okoliščinah.
Z drugimi besedami, če nimaš Jezusa, je tvoj mir na majavih temeljih, še več, si avtomatično v vojni z Bogom, če se tega zavedaš ali ne. Sveto pismo pravi v Pismu Rimljanom 5,1: »Ker smo torej opravičeni iz vere, živimo v miru z Bogom po našem Gospodu Jezusu Kristusu.«
Sveto pismo pravi: »Tako Govori Gospod, tvoj odkupitelj, Sveti Izraelov: Jaz sem Gospod, tvoj Bog, ki te učim, kar ti koristi, ki te vodim po poti, po kateri moraš hoditi. O da bi pazil na moje zapovedi! Tedaj bi bil tvoj mir kakor reka, tvoja pravičnost kakor morski valovi.« (Izaija 48,17–18)
Bolj ko se bo v tvojem življenju povečevalo Jezusovo vladanje, bolj se bo povečeval tvoj mir!
In da zaključim:
Kaj je mir? Mir – šalom je uspeh, trajna izpolnitev, celota, harmonija, varnost in dobro počutje …
Kje je mir? Edino v Jezusu – Knezu miru.
Kako lahko živim v miru? Tako da sprejmem Jezusa za svojega odrešenika.
Molitev:
Jezus, hvala, ker si ti ta mir. Prosim te, da mi sedaj daš tvoj mir. Hvala, ker ti ne daješ miru kakor ta svet, ampak trajni mir, ki presega ves človeški razum. Amen!
Dragi prijatelj!
Želim ti, da v svojem življenju postaviš Jezusa na prvo mesto. Naj bo on tvoja prva in zadnja misel dneva. Ne dovoli, da bi ti okoliščine preusmerile pogled.
Glej vanj, ki je prišel na ta svet, da bi nam podelil mir.
Naj bo ta advent čas, ko se boš spoznal s Knezom miru, ki bo obnovil in utrdil tvoj mir. Želim ti obilje tega miru! Naj tak mir v tem adventu postane tvoja trajna dobrina. Sam Gospod pa naj dvigne svoje obličje nadte in ti podeli mir!
Zvonko Turinski