Views: 58
JAHVE HESED
Jahve Hesed je hebrejsko ime za Boga, ki pomeni Bog odpuščanja, njegove zavezne ljubezni do nas in hebrejskega ljudstva. Hebrejska beseda hesed se pogosto prevaja kot usmiljenje, dobrota ali dobrotljivost in opisuje najčudovitejšo Božjo lastnost. Težko je povedati pravo definicijo besede, saj v slovenščini ni besede, ki bi popolnoma opisala njen pravi, resnični pomen. A Sveto pismo čudovito definira to besedo in ogledali si bomo nekaj vrstic, ki jo opisujejo.
Niso hoteli poslušati in se spominjati tvojih čudovitih del, ki si jih storil med njimi. Otrdili so svoj vrat, postavili so si vodja, da bi se vrnili v svojo sužnost, v Egipt. Ti pa si Bog, ki odpuščaš, milostljiv in usmiljen, počasen v jezi in obilen v dobroti, da jih nisi zapustil. – Nehemija 9,17
Hebrejsko besedo hesed najdemo 249-krat v 239 vrsticah hebrejskega Svetega pisma. Če jo dodamo imenu Jahve (Jaz sem, Samoobstoječi), dobimo opis čudovite lastnosti Boga – Božjo dobroto. Samoobstoječi Bog, ki je bil, je in vedno bo, je poln odpuščanja in dobrote do vas.
Kaj pomeni Božja dobrota? Je del tega, kdo Bog je. V Svetem pismu je veliko vrstic, ki govorijo o Božji dobroti. Bog uživa, ko nam izkazuje svojo dobroto.
18 Kdo je Bog kakor ti, ki odpuščaš krivdo, ki greš prek pregrehe k ostanku svoje dediščine? Ne drži na veke svoje jeze, kajti ugaja mu dobrohotnost. 19 Spet se nas bo usmilil, poteptal bo naše krivde. V globine morja boš zagnal vse naše grehe. – Mihej 7,18–19
Padam na kolena k tvojemu svetemu templju in se zahvaljujem tvojemu imenu za tvojo dobroto in tvojo zvestobo, ker si nadvse poveličal svoje ime in svojo obljubo. – Psalm 138,2
Dobrota, ki se nanaša na Božji značaj, najpogosteje opisuje Božje srce do tistih, ki so njegovi. Dobrotljivost je Božja dobrota in stanovitna ljubezen do njegovih otrok. A Jahve Hesed je več kot samo dobrotljivost. V to ime je vtkano tudi Božje odpuščanje, njegova milost in ljubezen. Bog nas tako zelo ljubi!
Čudovito je, kar pravi Mihej o Jahveju Hesedu. Kdo je tak kot Bog? Vrstica pravi, da mu ugaja dobrohotnost in da se nas bo usmilil. Zato je poslal Jezusa. Bog je v svojem usmiljenju do nas vedel, da si sami ne moremo prislužiti odrešitve. Zato nam je dal popoln dar odrešitve po svojem Sinu Jezusu. Ne zaslužimo si ga, vendar moramo sprejeti ta dar večnega življenja, ki spreminja življenje.
Apostol Pavel nam pravi, da je odrešitev dar: Z milostjo ste namreč odrešeni po veri, in to ni iz vas, ampak je Božji dar. – Pismo Efežanom 2,8
Bog nas je rešil po svoji milosti, ko smo začeli verovati. In za to si ne moremo pripisati zaslug; to je Božji dar. Rešeni smo po Božjem hesedu in ne obstaja nič, kar bi lahko naredili ali nehali delati, da bi bilo dovolj dobro, da bi si zaslužili Božjo ljubezen ali njegovo odpuščanje. To je dejstvo vse od padca človeka v edenskem vrtu. Odpuščanja ne moremo doseči s svojimi prizadevanji, lahko pa smo rešeni samo po veri v Boga.
V njem, po njegovi krvi imamo odkupitev, odpuščanje prestopkov po bogastvu njegove milosti. – Pismo Efežanom 1,7
Bog je tako bogat v dobroti in milosti, da je kupil našo svobodo s krvjo svojega Sina in nam odpustil grehe. Odrešitev in Božji blagoslovi so njegovi darovi za nas. Naša naloga je, da jih sprejmemo in se spreobrnemo. Spreobrniti se pomeni ›odvrniti se od‹. Ko se odločimo, da se bomo odvrnili od greha in se obrnili k Bogu in njegovim potem, takrat uresničujemo pravo spreobrnitev.
Jahve Hesed v mojem življenju
Kako poznavanje Jahveja Heseda vpliva na vaše življenje? Kdo je Jahve Hesed za vas? Kako lahko rastete v svoji krščanski hoji z razumevanjem Boga kot Jahveja Heseda? Ko molite k Jahveju Hesedu, molite k Bogu, ki je poln usmiljenja, dobrotljivosti in odpuščanja.
Molitev:
Jahve Hesed, prosim te za odpuščanje. Grešil sem, toda odločil sem se, da se bom odvrnil od greha. Ustvari čisto srce v meni, o Bog, in obnovi pravega duha v meni. Pokaži mi grehe, ki se jih ne zavedam. Želim biti v pravem odnosu s teboj. Predajam ti svoje življenje in načrte. Hvala za tvojo zvestobo. Amen.
JAHVE TSIDKENU
Jahve Tsidkenu je hebrejsko ime za Boga, ki pomeni Gospod je naša pravičnost. Beseda Tsidkenu izhaja iz besede tsedek in pomeni ›pravičnost‹, ›prav‹, ›pošteno‹, ›točno‹, ›pravica‹ ali ›integriteta‹.
Pravičnost pomeni, da smo v pravem položaju pred Bogom. Naša grešna narava se meri v primerjavi z Božjo sveto naravo. Vir vse pravičnosti je Jahve. Samo on je popoln in pravičen. Biti moramo popolni in pravični, zato da smo lahko v pravem položaju pred Bogom, a Jahve Tsidken je vedel, da tega ne moremo doseči. Zato je poslal svojega Sina Jezusa Kristusa, da nas reši iz našega izgubljenega stanja in nas pripelje v osebni odnos z njim.
V njegovih dneh bo Juda rešen in Izrael bo prebival na varnem. To pa je ime, s katerim ga bodo klicali: »Gospod, naša pravičnost.« – Jeremija 23,6
Jahve Tsidken je ime, ki izraža pravičen Božji značaj. Bog ne zadrži pravičnosti zase; na voljo nam jo da po Jezusu, tako da ga Sveto pismo upravičeno kliče »moj pravični Bog« ali »Gospod, naša pravičnost«.
To ime za Boga prvič vidimo v Jer 23. V knjigi preroka Jeremija vidimo, da je Bog izrekel sodbo nad Izraelom. V tem času je Jeremija nenehno klical ljudstvo in Judove kralje, naj se spreobrnejo in živijo pravično življenje. Duhovniki niso dobro skrbeli za Izraelove duhovne potrebe, zato je samo ostanek ostal zvest Bogu. A Bog jim je dal obljubo o pravični mladiki (Jezusu), ki bo prinesel obnovo.
5 Glej, pridejo dnevi, govori Gospod, ko obudim Davidu pravično mladiko. Vladal bo kot kralj in bo modro ravnal, prav in pravično bo delal v deželi. 6 V njegovih dneh bo Juda rešen in Izrael bo prebival na varnem. To pa je ime, s katerim ga bodo klicali: »Gospod, naša pravičnost.« – Jeremija 23,5–6
To preroštvo je izpolnjeno v Jezusu. Samo s tem, ko je Bog poslal svojega Sina, lahko postanemo pravični. Jezus Kristus je postal greh za nas, da bi lahko mi postali Božja pravičnost (2 Kor 5,21). Ko se odvrnemo od greha in se pokesamo, smo očiščeni greha.
21 Zdaj pa se je brez postave pokazala Božja pravičnost, o kateri pričujejo postava in preroki. 22 Božja pravičnost se daje po veri v Jezusa Kristusa, in sicer vsem, ki verujejo. Ni namreč nobene razlike: 23 saj so vsi grešili in so brez Božje slave, 24 opravičeni pa so zastonj po njegovi milosti, prek odkupitve v Kristusu Jezusu. 25–26 Njega je Bog javno določil, da bi bil s svojo krvjo orodje sprave, h kateri prideš po veri. S tem je hotel pokazati svojo pravičnost, tako je v svoji potrpežljivosti odpustil prej storjene grehe. Hotel je pokazati svojo pravičnost v sedanjem času, da je namreč sam pravičen in da opravičuje tistega, ki veruje v Jezusa. – Pismo Rimljanom 3,21–25
Mi sami ne moremo storiti ničesar, da bi plačali za svoje grehe. Nemogoče je ne grešiti. Nikoli ne moremo biti dovolj sveti, da bi prišli v Božjo prisotnost, razen če smo pokriti s krvjo Jagnjeta, Jezusa. A Bog nas tako močno ljubi, da je pripravil pot za nas, da lahko pridemo v njegovo prisotnost za vso večnost, ko priznamo Jezusa za svojega Gospoda in Odrešenika. Ko predamo svoje življenje Bogu, postavi naše noge trdno na pot pravičnosti. Ostanite na tej poti! (Pregovori 4,11) Če skrenete z nje, to takoj priznajte, da boste ostali v pravem odnosu z Bogom. Prizadevajte si reči ne grehu. Naj vam ne odvrne pozornosti od vseh Božjih obljub. Ko živite pravično življenje, to pripravi pot Bogu, da izlije blagoslove na vas. Včasih greh povzroči, da se na poti do Božjih blagoslovov znajdejo velike skale. Zato naj bo Psalm 51,12 vaša redna molitev:
Čisto srce, o Bog, mi ustvari, stanovitnega duha obnovi v moji notranjosti. – Psalm 51,12
Kaj pravi Sveto pismo o pravičnosti? Beseda pravičen/pravičnost je v Svetem pismu zapisana približno 558-krat. Nekaj vrstic o pravičnosti:
- Ps 34,16: Gospodove oči so uprte v pravične, njegova ušesa v njihovo klicanje.
- 2 Kor 5,21: Njega [Jezusa], ki ni poznal greha, je zavoljo nas storil za greh, da bi mi postali Božja pravičnost v njem.
- Ps 37,5–6: Izroči svojo pot Gospodu, zaupaj vanj, in on bo storil. Dal bo, da tvoja pravičnost zasije kakor luč, tvoja pravica kakor poldan.
- Ps 34,20: Veliko nesreč zadene pravičnega, a iz vseh ga Gospod rešuje.
- Mt 5,10: Blagor tistim, ki so zaradi pravičnosti preganjani, kajti njihovo je nebeško kraljestvo.
- Iz 61,10: Silno se veselim v Gospodu, moja duša se raduje v mojem Bogu. Zakaj odel me je z oblačilom odrešenja, ovil me je z ogrinjalom pravičnosti, kakor ženina, ki si nadene venec, kakor nevesto, ki se okrasi z nakitom.
- Mal 3,20: Vam pa, ki se bojite mojega imena, vzide sonce pravičnosti in ozdravljenje bo v njegovih perutih. Izšli boste in boste poskakovali kakor telički iz staje.
- Rim 6,13: Ne izročajte svojih udov grehu, da bi ti postali orodje krivičnosti, ampak izročite sebe Bogu kot ljudje, ki so prešli od smrti v življenje, svoje ude pa izročite Bogu, da postanejo orodje pravičnosti.
- Tit 3,5: [Bog] nas je rešil, a ne zaradi del pravičnosti, ki bi jih storili mi, marveč po svojem usmiljenju, s kopeljo prerojenja in prenovitve po Svetem Duhu.
- 2 Tim 4,7–8: Dober boj sem izbojeval, tek dokončal, vero ohranil. Odslej je zame pripravljen venec pravičnosti, ki mi ga bo tisti dan dal Gospod, pravični sodnik. Pa ne le meni, marveč vsem, ki ljubijo njegovo pojavitev.
Jahve Tsidkenu v vašem življenju:
- Kako poznavanje Jahveja Tsidkenuja vpliva na vaše življenje? Kdo je Jahve Tsidkenu za vas?
- Kako lahko rastete v svoji krščanski hoji z razumevanjem Boga kot Jahveja Tsidkenuja?
- Ko molite k Jahveju Tsidkenuju, molite k Bogu, ki je posredoval za vas, da vas obnovi v skupnost z njim.
Molitev:
Jahve Tsidkenu, hvala, da si me tako ljubil, da si poslal svojega Sina Jezusa, da je umrl na križu, da bi opral moje grehe bolj belo kot sneg in me oblekel v svojo pravičnost. Pokaži mi, česa se moram pokesati, da lahko hodim pokončno s teboj. V tvoje roke predajam svojo voljo, načrte in vse, kar se nanaša name. Pokaži mi svojo pot pravičnosti in ne dovoli, da bi skrenil z nje. Amen.
IŠ
Iš je hebrejsko ime za Boga, ki pomeni mož. Uporabljeno je v knjigah prerokov Ozeja, Izaija in Jeremija. Bog je naš popolni mož, tisti, ki skrbi za svoje ljudstvo in ga ščiti. Najboljši del našega odnosa z Išem, našim možem, je, da ne glede na to, kako nezvesti smo, nas ne bo nikoli zapustil in se nikoli ločil od nas!
18 Tisti dan, govori Gospod, me bo imenovala: »Moj mož,« ne bo me več imenovala: »Moj Báal [gospodar, malik].«
21 S teboj se zaročim na veke, s teboj se zaročim v pravičnosti in v pravici, v dobroti in v usmiljenju. 22 S teboj se zaročim v resnici; in spoznala boš Gospoda. – Ozej 2,18.21–22
Hebrejsko ime Iš izraža Božjo neskončno ljubezen do nas in to jasno vidimo skozi žrtev Jezusa Kristusa, ki je umrl na križu, da bi postal naš ženin.
Ne glede na to, ali ste poročeni ali samski, je pomembno, da razumete resnico, da je Bog vaš popolni mož. Bog je edini, ki ima popolno ljubezen do vas. On je popoln! S seboj ne nosi prtljage iz prejšnjih odnosov in življenjskih izkušenj.
Bog je vaš zaščitnik, skrbi za vas, vas ljubi in je vaš tovariš. Bog je prvič predstavljen kot Iš v knjigi preroka Ozeja, ko naroči Ozeju, naj se poroči s prostitutko. Ozejevo življenje predstavlja Boga in Izraela. Izraelsko ljudstvo odtava od Boga in prešuštvuje, tj. časti malike.
A namesto da bi Bog Izraelcem obrnil hrbet, jih pridobi s svojo ljubeznijo, tako kot je to storil Ozej s svojo ženo Gómero. To je tudi prispodoba Božje neskončne ljubezni in potrpežljivosti do nas.
»Pojdi, vzemi si vlačugarsko ženo in vlačugarske otroke, kajti dežela se vlačuga, vlačuga stran od Gospoda.« Šel je torej in vzel Gómero, Diblájimovo hčer, ta je spočela in mu rodila sina. … Rekla je namreč: »Grem za svojimi ljubimci, ki dajejo moj kruh in mojo vodo, mojo volno in moj lan, moje olje in mojo pijačo.« Zato, glej, ji zagradim pot s trnjem, jo ogradim z ograjo, da ne najde svojih steza. Tekala bo za svojimi ljubimci, pa jih ne bo dohitela, iskala jih bo, pa ne našla. Tedaj bo rekla: »Grem in se vrnem k svojemu prvemu možu, saj mi je bilo takrat bolje kakor zdaj.« …
Tisti dan, govori Gospod, me bo imenovala: »Moj mož,« ne bo me več imenovala: »Moj Báal [gospodar].« … S teboj se zaročim na veke, s teboj se zaročim v pravičnosti in v pravici, v dobroti in v usmiljenju. S teboj se zaročim v resnici; in spoznala boš Gospoda. … Gospod mi je rekel: »Pojdi spet in ljubi ženo, ki ljubi drugega in prešuštvuje, kakor Gospod ljubi Izraelove sinove, oni pa se obračajo za drugimi bogovi ….«
– Ozej 1,2–3; 2,7–9.18.21–22; 3,1
Ne vem, kako vi čutite glede tega, da je bilo Ozeju naročeno, naj se poroči z Gómero, a to je zagotovo popolna prispodoba za Božjo neskončno ljubezen in potrpežljivost do nas.
Bog je tvoj mož
- Iz 54,5: Kajti tvoj mož je tvoj stvarnik, njegovo ime je Gospod nad vojskami. Tvoj odkupitelj je Sveti Izraelov, imenuje se Bog vse zemlje.
- Iz 62,4–5: 4 Ne bodo ti več rekli Zapuščena, tvoji deželi ne bodo več rekli Osamljena, temveč te bodo imenovali Pri njej je moja radost, tvojo deželo Omožena. Kajti Gospod bo imel veselje nad teboj in tvoja dežela bo imela moža. 5 Kajti kakor se mladenič poroči z devico, tako se bo tvoj graditelj poročil s teboj, kakor se ženin veseli neveste, tako se tebe veseli tvoj Bog.
Cerkev kot Kristusova nevesta:
Naslednje vrstice govorijo o tem, da je Cerkev Kristusova nevesta in da vam Jezus, vaš ženin, pripravlja večen dom.
- 2 Kor 11,2: Do vas namreč čutim Božjo ljubosumnost, ker sem vas kot čisto devico zaročil z enim možem, Kristusom, da bi vas postavil predenj.
- Raz 19,7: Veselimo se in radujmo ter mu izkažimo čast, zakaj prišla je Jagnjetova svatba in njegova nevesta se je pripravila.
- Ef 5,25–27: Možje, ljubíte svoje žene, kakor je Kristus vzljubil Cerkev in dal zanjo sam sebe, 26 da bi jo posvetil, ko jo je očistil s kopeljo vode z besedo, 27 tako da bi sam postavil predse veličastno Cerkev, brez madeža, gube ali česa podobnega, da bo sveta in brezmadežna.
- Raz 21,2: Videl sem tudi sveto mesto, novi Jeruzalem, ko je prihajal z neba od Boga, pripravljen kakor nevesta, ki se je ozaljšala za svojega ženina.
Jezus je vaš ženin. V Novi zavezi je Jezus omenjan kot mož svoje žene, cerkve.
Po stari judovski tradiciji je oče izbral nevesto za svojega sina. Če je dekletov oče sprejel predlagani zakon, je ženin plačal njeni družini »ceno neveste« v obliki nekaj krav, nekaj ovac in nekaj zlatega nakita. Par je pil vino iz kozarca, da zapečati njuno zakonsko zvezo, in ni več pil vina do dneva svatbe.
Potem je ženin zapustil svojo zaročenko in se vrnil v očetovo hišo, da zgradi dom zanjo. Ko je bil dom dokončan, se je lahko mladenič poročil z nevesto. To se je običajno zgodilo zvečer, ko so svati nosili bakle in vpili, da bi naznanili nevesti, da prihajajo k njej.
Naloga neveste je bila, da je bila vedno pripravljena.
- Bog vas je izbral, da bi bili nevesta njegovega Sina. »… pred stvarjenjem sveta nas je izvolil v njem, da bi bili pred njegovim obličjem sveti in brezmadežni.« (Ef 1,4)
- Jezus je plačal najvišjo ceno za nevesto zame in za vas. Dal je svoje življenje na križu. »saj ste bili odkupljeni za visoko ceno. Zato poveličujte Boga v svojem telesu.« (1 Kor 6,20)
- In ali veste, kaj Jezus dela za vas zdaj? Pripravlja vaš dom: 2 »V hiši mojega Očeta je veliko bivališč. Če bi ne bilo tako, ali bi vam rekel: Odhajam, da vam pripravim prostor? 3 Ko odidem in vam pripravim prostor, bom spet prišel in vas vzel k sebi, da boste tudi vi tam, kjer sem jaz.« (Jn 14,2–3)
- Ko bo napočil pravi čas, se bo Jezus vrnil po nas kot tat v noči. »… saj sami natančno veste, da bo Gospodov dan prišel, kakor pride tat ponoči.« (1 Tes 5,2)
Iš v vašem življenju:
- Nekega dne bo Bog položil krono kraljeve neveste na vašo glavo.
- Ali ste pripravljeni? Pripravite se!
- Kako poznavanje Boga kot Iša vpliva na vaše življenje? Kdo je Iš za vas?
- Kako lahko rastete v svoji krščanski hoji z razumevanjem Boga kot Iša?
Ko molite k Išu, molite k Bogu, ki je popoln mož, tisti, ki vas ščiti, je neskončno potrpežljiv in se ne bo nikoli ločil od vas ne glede na to, kako nezvesti ste.
Molitev:
Iš, moj Bog, hvala, da si moj popolni mož. Hvala, da si me izbral za svojo nevesto. Odpusti mi trenutke, ko sem ti bil nezvest. Pomagaj mi, ko pripravljam svoje srce, da bom Jezusova nevesta. Hvala za tvojo zaščito, skrb in ljubezen. Amen.
Katero izmed teh treh imen Boga, Jahve Hesed, Jahve Tsidkenu, Iš, se vas je najbolj dotaknilo in zakaj?
Povzeto in prirejeno po: https://www.scripturalgrace.com/post/30-powerful-hebrew-names-of-god-and-their-meaning
Alenka Camloh