Views: 10
Pridiga – Rad bi, da danes začnemo z branjem dela božične zgodbe iz Evangelija po Luku 2,1–20.
1 Tiste dni je izšel ukaz cesarja Avgusta, naj se popiše ves svet. 2 To popisovanje je bilo prvo v času, ko je bil Kvirinij cesarski namestnik v Siriji. 3 In vsi so se hodili popisovat, vsak v svoj rodni kraj. 4 Tudi Jožef je šel iz Galileje, iz mesta Nazareta, v Judejo, v Davidovo mesto, ki se imenuje Betlehem, ker je bil iz Davidove hiše in rodbine, 5 da bi se popisal z Marijo, svojo zaročenko, ki je bila noseča. 6 Ko sta bila tam, so se ji dopolnili dnevi, ko naj bi rodila. 7 In rodila je sina, prvorojenca, ga povila in položila v jasli, ker v prenočišču zanju ni bilo prostora.
8 V istem kraju so pastirji prenočevali na prostem in čez noč stražili pri svoji čredi. 9 Gospodov angel je stopil k njim in Gospodova slava jih je obsijala. Zelo so se prestrašili. 10 Angel pa jim je rekel: »Ne bojte se! Glejte, oznanjam vam veliko veselje, ki bo za vse ljudstvo. 11 Danes se vam je v Davidovem mestu rodil Odrešenik, ki je Mesija, Gospod. 12 To vam bo v znamenje: našli boste dete, povito in položeno v jasli.« 13 In nenadoma je bila pri angelu množica nebeške vojske, ki je hvalila Boga in govorila: 14 »Slava Bogu na višavah in na zemlji mir ljudem, ki so mu po volji.«
15 Ko so angeli šli od njih v nebo, so pastirji govorili drug drugemu: »Pojdimo torej v Betlehem in poglejmo to, kar se je zgodilo in kar nam je sporočil Gospod!« 16 Hitro so odšli tja in našli Marijo, Jožefa in dete, položeno v jasli. 17 Ko so to videli, so povedali o besedi, ki jim je bila rečena o tem otroku. 18 In vsi, ki so slišali, so se začudili temu, kar so jim povedali pastirji. 19 Marija pa je vse te besede shranila in jih premišljevala v svojem srcu. 20 In pastirji so se vrnili ter slavili in hvalili Boga za vse, kar so slišali in videli, tako, kakor jim je bilo rečeno.
Drugi teden adventa je posvečen miru. Prebrali smo, da so angeli govorili: Slava Bogu na višavah in na zemlji mir ljudem, ki so mu po volji.
Izaija 9,5 pravi: Kajti dete nam je rojeno, sin nam je dan. … imenuje se: Čudoviti svetovalec, Močni Bog, Večni Oče, Knez miru.
Če pogledamo vojno v Ukrajini, si morda mislimo, da se božični mir ni uresničil. Ali je to mir, ki naredi stvari malo boljše za kratek čas? Spomnimo se božiča 1914, ko so se Nemci in zavezniki borili iz strelskih jarkov na fronti. Takrat so za kratek čas sklenili premirje, da so skupaj praznovali božič. Odigrali so celo nogometno tekmo. A to je bilo samo kratkotrajno. Potem so se vrnili v jarke in nadaljevali vojno.
Najpomembnejši vidik miru, ki ga prinaša Jezus, pa je »mir z Bogom«.
Pismo Rimljanom 5,2 pravi: 1 Ker smo torej opravičeni iz vere, živimo v miru z Bogom po našem Gospodu Jezusu Kristusu, 2 po katerem se nam je tudi po veri odprl dostop v to milost, v kateri stojimo in se ponašamo z upanjem na Božjo slavo.
Izaija 2,4 daje upanje na mir v prihodnosti: Svoje meče bodo prekovali v lemeže in svoje sulice v srpe. Narod ne bo več vzdignil meča proti narodu, ne bodo se več učili vojskovanja.
Ali obstaja več?
Za boljše razumevanje tega miru ljudem, ki so mu po volji, moramo skočiti z Jezusovega rojstva na njegovo smrt.
Jezus je rekel: Mir vam zapuščam, svoj mir vam dajem. Ne dajem vam ga, kakor ga daje svet. Vaše srce naj se ne vznemirja in ne plaši. (Evangelij po Janezu 14,27) Mir vam zapuščam … Zanimiva besedna igra, saj je bil »shalom« [mir] standarden pozdrav ob slovesu.
… vam dajem … … Ne dajem vam ga, kakor ga daje svet …
V Evangeliju po Janezu 16,33 beremo Jezusove besede: To sem vam povedal, da bi imeli mir v meni. Na svetu imate stisko, toda bodite pogumni: jaz sem svet premagal. Pri tem ne gre za spremembo okoliščin, ampak spremembo našega stanja v teh okoliščinah.
Kako razmišlja svet?
Na primer, če nimaš miru zaradi zdravstvenih težav ali stresa v šoli. Odgovor sveta je, da je treba popraviti okoliščine. Jezus pa ponuja mir kljub okoliščinam. Ne odstrani vedno problema, a ti da mir v problemu.
»Mir« [shalom] ni samo odsotnost konflikta ali vojne. Bolj pogosto se uporablja za nekaj, kar je popolno, celo ali obnovljeno. Vključuje pojme, kot so varnost, svoboda od skrbi in čustvena mirnost. Vidimo, da Jezus daje drugačen mir kot svet in na drugačen način kot svet.
Vaše srce naj se ne vznemirja in ne plaši.
Drugi del te vrstice nam prikazuje sliko nasprotja miru. Vsi poznamo besedo vznemirjenost. Pa ste vedeli, da se v njeni sredini skriva še druga beseda: nemir.
Vznemirjen – stanje brez miru – zaskrbljen, zbegan, obremenjen, pod stresom. Po covidu sta začeli prevladovati dve čustvi v družbi – tesnobnost in nezaupanje. Nezaupanje v voditelje, cerkve, institucije, prijatelje. In kaj je največji vir nemira? Za večino to ni vojna v Ukrajini, pač pa
- napetosti v odnosih
- stres na delu
- zahteve v šoli
- strah za prihodnost
- potreba, da bi dokazal, da sem dovolj dober, dovolj pameten, dovolj uspešen
Kaj vam preprečuje, da bi ponoči spali? Vprašajte se. Z mirom, ki ga pa daje Jezus, je povezan določen odziv z moje strani. Kako ga sprejmem? … svoj mir vam dajem …
Osebno mi je bil ta teden in to jesen težko dostopati do tega miru. Pri delu sem bil vznemirjen in obremenjen zaradi številnih nalog. Doma sem bil zaskrbljen zaradi prihodnosti in naših financ. V cerkvi sem bil pod stresom glede stvari, ki ne gredo tako, kot smo upali. V prijateljstvih so me vznemirjale napetosti, ki so med menoj in bližnjimi prijatelji. Ta teden pa sem bil še vznemirjen zaradi pridige o miru, ki sem jo moral pripraviti.
Kaj pa vi? Ali je v vašem srcu mir?
Molite, kot pravi apostol Pavel v Pismu Filipljanom 4,6: 6 Nič ne skrbite, ampak ob vsaki priložnosti izražajte svoje želje Bogu z molitvijo in prošnjo, z zahvaljevanjem. 7 In Božji mir, ki presega vsak um, bo varoval vaša srca in vaše misli v Kristusu Jezusu.
Prejšnji teden je pastor Zvonko govoril o tem, da Bog ne potrebuje naših molitev, ker že tako ve, kaj potrebujemo. Potrebujemo jih mi. Gre za stvar odločitve – Vaše srce naj se ne vznemirja in ne plaši. Del tega procesa zahteva mojo odločitev.
Pismo Kološanom 3,15 pravi: In Kristusov mir naj kraljuje v vaših srcih.
Ste že videli otroka, ki so mu na sejmu kupili helijev balon? Zelo je navdušen, ko ga drži v roki. Ko pa ga izpusti in balon poleti v nebo, joka. Tako je tudi z nami. Imamo mir, ki nam ga je dal Jezus, a ga velikokrat izpustimo iz rok.
»Stopi vanj« – V Evangeliju po Janezu 16,33 so zapisane Jezusove besede: To sem vam povedal, da bi imeli mir v meni. Na svetu imate stisko …
Mir ni samo nekaj, kar prejmemo od Jezusa, ampak nekaj, kar prejmemo »v njem«. Velikokrat kličem(o):
»Jezus, daj mi mir! …« Jezus odgovarja: »Tukaj sem.« … Jaz pa še vedno nimam miru.
Pismo Efežanom 2,14 pravi: … ON je naš mir. … da bi imeli mir v meni … (Evangelij po Janezu 16,33)
Da bi popolnoma razumeli ta mir, moramo potovati od božiča do velike noči. Od Betlehema do križa. Od jasli do mize [z Gospodovo večerjo].
Pri mizi [z Gospodovo večerjo] vidimo ceno, ki jo je plačal Jezus, da bi lahko mi imeli mir z Bogom. Njegovo telo je bilo zlomljeno in njegova kri prelita. A ne pridemo k mizi samo zato, da bi gledali, ampak da jemo in pijemo. Tu ne gre za dejansko Jezusovo telo in kri, ampak ko jemo ta kruh in pijemo to vino, se spominjamo in oznanjamo:
»Želim biti V Jezusu in želim, da je Jezus V MENI. Ne želim samo, da mi dá mir, ampak želim, da on JE moj mir.«
Sveto pismo pravi, da se preiščite, preden pridete h Gospodovi večerji. Če ne želite, da je Jezus vaš Odrešenik, ne pridite. Morda so še drugi razlogi, zakaj ne želite priti.
Če pa pridete, vas spodbujam, da potujete od jasli do mize. In ko prihajate, razmišljajte o tem, kar vznemirja vaše srce in vas plaši, ter to odložite pri mizi in ga sprejmite. Recite mu: »Jezus, kraljuj v mojem srcu, bodi moj knez miru.«
Pridiga, 4.12.2022
Josh Patty, starešina Evangelijske krščanske cerkve v Ljubljani