Views: 77
V sredo se bodo spet odprla vrata šol za dijake in učence. Kasneje še za študente. Kaj pričakujemo od še enega koronskega šolskega leta? Osebno mislim, da nas letos čakajo težji izzivi, kot je bilo lansko prvo koronsko leto.
Težji kljub dejstvu, da zdaj o covidu-19 vemo veliko več kot lansko leto. Težji kljub dejstvu, da imamo cepivo, in težji kljub dejstvu, da se je cepila skoraj polovica prebivalcev Slovenije. Težji kljub dejstvu, da so že na vidiku zdravila proti covidu-19.
Mogoče se že večina od vas sprašuje, dragi pastor, od kod vam tako črnoglede napovedi? To, kar sem vam povedal, niso samo neke domneve, temveč dejstva o porastu nestrpnosti med dvema poloma, med cepljenimi in necepljenimi. Slišal sem za kar nekaj zgodb o jezi in obsojanju drug drugih. O tem lahko veliko beremo in slišimo v medijih. To niso samo zgodbe med nevernimi, žal so to zgodbe tudi med vernimi, kjer se bratje in sestre ločujejo po cerkvah in razbijajo cerkve na cerkve cepljenih in cerkve necepljenih. Slišal sem zgodbo iz Slovenije, kjer je neki mož povabil nekaj prijateljev na druženje in ob pogovoru omenil, da se je cepil. Ko so to slišali njegovi prijatelji, so ga nemudoma obsodili, vstali in odšli domov.
Ja, o takih in drugačnih zgodbah beremo vsak dan, ker jih je veliko in jih bo še več in več. Ravno take zgodbe so osnova za napoved o težkih izzivih, ki nas čakajo to jesen, to šolsko leto in v prihodnosti.
Kako naj se kristjani vedemo in odločamo v takih in podobnih situacijah?
Bogu sem hvaležen, da nam je v svoji besedi, Svetem pismu, dal jasna navodila, kako naj živimo in se odločamo v težkih časih in težkih izzivih. Prejšnjo nedeljo je Grega Vauhnik imel pridigo, da se moramo kristjani podrejati vsaki oblasti na zemlji (Božji, staršem, cerkveni, državni, če ni v nasprotju z Božjimi določili, in drugim obstoječim oblastem), ker je vsaka oblast dana od Boga. O tem smo brali iz Pisma Rimljanom 13,1–10.
Pandemijo koronavirusa vsi čutimo kot strašen cunami, ki se ves čas razvija in kotali po vsem svetu. Imeli smo prvi val, potem drugi, tretji in zdaj četrti. Vsi mediji nam vsak dan prinašajo sveže novice o širjenju bolezni, novih smrtnih žrtvah, naraščajoči zmedenosti, strahu in paniki. Vem, da vse to veste, vendar želim, da se vsi za nekaj časa ustavimo in razmislimo o ironiji vsega tega in se vprašamo, ali Bog še danes komunicira in govori s človeštvom. Če je bil kdaj dvom (vendar ga nikoli ni bilo), nam pandemija covida-19 daje jasen odgovor, da Bog vedno govori s človekom. Žal mora to velikokrat storiti skozi različne težave in težke okoliščine. Valovi covida-19 nam sporočajo, da Bog ne potrebuje rakete ali bombe, da bi pritegnil našo pozornost. Ne potrebuje niti orkana ali tornada. Lahko je le majhen virus, tako majhen, da je neviden s prostim očesom. Bogu je dovolj samo mali virus, ki spravlja svet na kolena.
Danes želim vam, učenci, dijaki, študentje, učitelji, starši, položiti na srce nekaj besed iz Pisma Hebrejcem kot spodbudo in odgovor na zastavljeno vprašanje:
Kako naj se kristjani vedemo in odločamo v takih in podobnih situacijah?
Mogoče ste zaskrbljeni. Ne krivim vas, če ste. V teh dneh se vsi počutimo enako. Toliko se je tako hitro spremenilo, da se nam zdi, da je vse, kar smo nekoč imenovali »normalno«, za vedno izginilo. Sploh se ne zavedamo, kako hitro je nastal nori čas za življenje. Nihče ne ve, kaj bo in ali bo kaj delovalo ali ne. Ampak tukaj smo na pragu novega šolskega leta in vanj moramo vstopiti. Kdo nam bo pomagal, kdo bo zmagal? Odgovor je čisto preprost: JEZUS! In samo Jezus!
Berimo iz Pisma Hebrejcem 12,1–4.
»Ker nas torej obdaja tako velik oblak pričevalcev, tudi mi odstranimo vsakršno breme in greh, ki nas zlahka prevzame, ter vztrajno tecimo v tekmi, ki nas čaka. Uprimo oči v Jezusa, začetnika in dopolnitelja vere. On je zaradi veselja, ki ga je čakalo, pretrpel križ, preziral sramoto in sédel na desnico Božjega prestola. Pomislite vendar nanj, ki je od grešnikov pretrpel tolikšno nasprotovanje, da se v svojih dušah ne boste utrudili in omagali. Niste se še do krvi uprli v boju zoper greh.«
Iz prebranega smo dobili jasen odgovor, da pomaga in zmaga Jezus, ki se je pred 2000 leti usedel na zmagovalni prestol (v. 2). Vendar tu ni konec zgodbe, saj z njim zmagujejo vsi, ki so v »ekipi Jezus«! To je lahko tudi tvoja in moja zgodba. Si jo želiš?
Jezus je kapetan našega odrešenja, ko on zmaga, zmagajo z njim vsi, ki so v »ekipi Jezus«.
To je resnica, ki si jo moramo v tem negotovem času nenehno ponavljati.
Slabi fantje ne bodo zmagali.
Zlo ne bo zmagalo.
Virus ne bo zmagal, ker je Jezus že zmagal! Aleluja!
Zmagal boš tudi ti, če si v »ekipi Jezus!« To je najpomembnejše sporočilo zate, preden prestopiš prag šole.
Kakšno sporočilo za današnji čas! Ne obstaja boljše sporočilo, veruješ vanj?
To sporočilo je srčika krščanskega upanja!
Dragi verni šolarji, vi pripadate Jezusu! Rojeni ste po njegovi volji in on ima za vas popoln načrt.
Vi ste v njegovi ekipi. Vi niste sami! On je z vami. Sveto pismo pravi, da ste otroci njegova dediščina, nagrada staršem. Ali veste, da vas Bog ljubi bolj kot vaši starši in vsi drugi? Želi skrbeti za vas.
Naše besedilo nam daje čudovito motivacijo, ko pravi, da je Jezus »začetnik in dopolnitelj naše vere«. To pomeni vsaj tri stvari:
Prvič: da je s svojo smrtjo in vstajenjem postavil temelje naši veri in omogočil naše odrešenje. Si že sprejel to odrešenje? Je tvoj temelj vera? Če ni, stori to danes.
Drugič: da nam je dal popoln zgled, kako je on popolnoma zaupal Bogu. Tudi ko je bil v puščavi hudo skušan, se ni vdal. In v Getsemanskem vrtu je svojo človeško voljo predal popolni volji svojega nebeškega Očeta. Nihče ni bil nikoli preizkušen kot Jezus in nihče ni opravil preizkusa tako kot on.
Tretjič: dal je nam upanje, ki ga potrebujemo, ko nam je težko in bi se najrajši odločili, da bi nehali. Zato prava vera in upanje prihajata od Jezusa in sta Božji dar. V Jezusu Kristusu vedno najdemo vse, kar potrebujemo. Zato se ga oklenimo. Stopimo v njegovo ekipo.
Ali to pomeni, da se vam ne bo zgodilo nič slabega? Ne. Ali to zagotavlja, da se vas težave tega sveta ne bodo nikoli dotaknile? Ne. Pomeni pa, da boste v Božjih rokah in da imate obljubo, da bo on skrbel za vas.
Dragi šolarji!
Kot pastor, oče in dedek bi vam rad na podlagi besed, ki smo jih prebrali, svetoval troje:
- Vedno imejte oči uprte v Jezusa
»Uprimo oči v Jezusa, začetnika in dopolnitelja vere.« (2 a) To pomeni, da malo manj v mobitel, televizijo, prijatelje, svetovne junake–zvezde, modo in trenutne trende, ki so minljivi, več v Jezusa, saj vam bo on edini prinesel zmago nad težavami, situacijo, strahom in negotovostjo, s katerimi se boste sigurno srečevali.
Zato ne opustite dnevnega srečanja z Jezusom! Kako naj ga imate?
– preko branja Božje besede (imamo čudovito literaturo, ki jo lahko dobite, za kratko dnevno branje. Če jo potrebujete, se oglasite pri meni. Z veseljem vam bom podaril primerno branje.)
– preko pogovora z Bogom v molitvi:
Bog vas čaka vsak dan. Želi vas slišati. Želi vam svetovati. Zanima ga, kako se počutiš, kaj si doživel. Zato si vzemi vsak dan trenutek zanj. V stanovanju ali hiši si vzemi kotiček zase in bodi z Bogom. Povej svojim domačim, naj te ne motijo in ne vstopajo. Zapiši si svoje molitve, želje, strahove in čez čas boš ugotovil, kako ti je Bog pomagal, kako te je vodil in kako je bil s teboj. Tako boš imel svoja doživetja z Bogom. Imel boš vero iz prve roke, svojo lastno vero!
- Tvoj junak, heroj, vzornik naj bo Jezus
»On je zaradi veselja, ki ga je čakalo, pretrpel križ, preziral sramoto in sedel na desnico Božjega prestola.« (2 b) »Veselje« in »križ«. Zdi se, da ti dve besedi ne gresta skupaj. Križ govori o bolečini, trpljenju, sramoti, posmehu, zavrnitvi in končnem javnem ponižanju. Križanje je pomenilo počasno, mučno smrt, ki je pogosto trajala več dni. V smrti na križu ni bilo nič lepega ali humanega. To je bilo najhujše mučenje, namenjeno najhujšim kriminalcem. Kje je veselje v takšni smrti? Odgovor je, da ob križanju ni veselja v smrti, toda Jezus je šel na križ in zdržal bolečino ter preziral sramoto, da bi lahko dobil veselje, ki ga bo imel kasneje.
Je Jezus užival na križu? Ne, vendar je zdržal zaradi tistega, kar bo prišlo kasneje. Je Jezus užival v sramoti? Ne, vendar se je veselil tistega, kar bo zaradi sramote nastalo. Pri svojem trpljenju se pravzaprav Jezus sklicuje na veselje, ki ga daje poslušnost volji svojega Očeta, in na veselje zaradi odrešenja množic, ki jih bo pripeljal k svojemu Očetu, ter veselje, ker je Očetu prinesel veliko slavo, in veselje zmagoslavja nad smrtjo in peklom. Te radosti so bile njegov cilj, a prišle so po strašni ceni krutega rimskega križa.
Prej ali slej se boste znašli v nevarni situaciji. Morda zaradi korone, morda zaradi ogovarjanj, ker zaradi vere ne boste priljubljeni, morda vas bodo vabili k slabim stvarem, kot so uživanje drog, alkohola, pornografije, klicanje duhov, poskusov spolnosti itd. Takrat uprite oči v Jezusa in ga posnemajte v njegovi poslušnosti Očetu. Zmaga bo zagotovljena. Morda bo učenje za vas pretežka naloga. Morda vas bo strah testov, vprašanj in drugih nalog. Uprite oči v Jezusa. Morda boste postali malodušni, brezvoljni, utrujeni. Kaj morate storiti? (naj povedo …) Upreti oči v Jezusa.
- Udeležujte se srečanj, ki jih učitelji v cerkvi pripravljajo za vas
Jezus je ključen za vaš uspeh. Duhovna podpora je ključna za vaš uspeh. Evangelij je ključen za vaš uspeh. Zato naj vam bodo to prioritete v novem šolskem letu. Redno se udeležujte nedeljske šole, najstniške skupine, mladinskega srečanja …) in ne opuščajte nedeljskih bogoslužij, saj tako zapoveduje Bog.
Verni moramo prebivati skupaj. Slaviti Boga in se družiti. Tu je Bog zapovedal blagoslov, ki ga potrebuješ za dobro življenje. Zato se ne uči ob nedeljah in v času, ki je namenjen tebi, da bi duhovno rastel. Samemu ti bo težko in slej ko prej te bo hudič skušal. Ko pa si v družbi vernih, te hudič težje doseže. Bodi v »ekipi Jezus«.
Še beseda vam, staršem, cerkvi:
- Bodite otrokom vzgled. Vzgledi vlečejo!
- Bodite opora.
- Bodite dober svetovalec. Naj vas vodi Božja modrost, ki jo najdete v Božji besedi, ki mora biti v vaših rokah vsak dan. Ne iščite modrosti v knjigah tega sveta ali v člankih posvetnih strokovnjakov. Iščite jo pri Bogu.
- Bodite molivec, čigar molitve bodo otroka bolj spremljale kot oprana in najnovejša znamka na majici ali supergah.
Ali to pomeni, da vaši otroci ne bodo imeli težav? Ne! Ali to pomeni, da se bodo v šoli srečevali z vprašanji cepljenja ali necepljenja? DA. Ali to pomeni, da se bodo srečevali z zaničevanjem? DA. A to pomeni, da bodo po krivem obsojani? DA. Ali to pomeni, da se bodo srečevali z drugimi težkimi izzivi in vprašanji? DA. Zato potrebujejo Jezusa!
Pomagajmo jim na poti in pomagajmo jim upreti oči v Jezusa!
Zato sejmo seme vere, upanja in ljubezni v njihova in naša srca in vzgajajmo svoje otroke v Gospodu in za Gospoda! Vzgajajmo jih v samozavesti in veri, v kateri bodo prestopili prag izobraževalnih ustanov v šolskem letu 2021/22. Da ne bodo v šole stopili sami, z njimi bo vstopil Jezus.
Dragi šolarji, vam pa želim uspešno in blagoslovljeno leto. Če boste uprli svoje oči v Jezusa, se ne boste utrudili in omagali, temveč boste vztrajno tekli v tekmi, ki vas čaka.
Besedilo: Pismo Hebrejcem 12,1–4
Bodite pogumni!
Prosim vse dijake, učence, študente, učitelje, da pridete naprej, ter starešine in diakone, da molimo za blagoslov učencev, dijakov in študentov ter učiteljev in staršev, da bi vsi skupaj bili v »ekipi Jezus« in upirali svoje oči v Jezusa, od koder bomo dobili vso potrebno moč in pomoč ter zmagovali na vseh področjih v šolskem letu 2021/22.
Zvonko Turinski