Views: 26
Uvod: Mislim, da ni vernika, ki ne bi poznal zgodbe o Zaheju, še posebno tisti, ki ste zahajali v nedeljsko šolo. Vem, da jo otroci obožujejo, in moja žena jo zelo rada govori otrokom.
Ker je tako znana in priljubljena med otroki, bom danes prosil našo deklico Evo, da nam jo prebere. Mi pa jo lahko spremljamo v Evangeliju po Luku 19,1–10:
1 Prišel je v Jeriho in šel skozi mesto. 2 Tam je bil mož, Zahej po imenu. Bil je višji cestninar in bogat človek. 3 Poskušal je videti, kdo je Jezus, pa ni mogel zaradi množice, ker je bil majhne postave. 4 Stekel je naprej in splezal na divjo smokvo, da bi ga videl, kajti moral bi iti tam mimo. 5 Ko je Jezus prišel na tisti kraj, je pogledal gor in mu rekel: »Zahej, hitro splezaj dol, danes moram namreč ostati v tvoji hiši.« 6 In takoj je splezal dol in ga z veseljem sprejel. 7 Ko so to videli, so vsi godrnjali in govorili: »Ustavil se je pri grešnem človeku!« 8 Zahej pa je vstal in rekel Gospodu: »Gospod, glej, polovico svojega premoženja dam ubogim, in če sem koga v čem prevaral, mu povrnem četverno.« 9 Jezus pa mu je rekel: »Danes je v to hišo prišlo odrešenje, ker je tudi on Abrahamov sin. 10 Sin človekov je namreč prišel iskat in rešit, kar je izgubljeno.«
Zgodba v sebi nosi mnoge poglede in več sporočil.
Kot npr.:
- Jezus potuje od mesta do mesta
- Jezus pozna naše ime
- Jezus se druži z grešniki
- Jezus išče izgubljene
- Itd.
Sam bi se danes želel osredotočiti na vrstico, ki se me je te dni še posebno dotaknila, in svoje razmišljanje deliti z vami.
Sveto pismo opisuje Zaheja kot človeka nižje rasti, hkrati pa kot kralja davčnega kartela v Jerihi. Bil je zelo bogat in nepriljubljen mož.
Nekega dne se je srečal z Jezusom, kar pa mu je obrnilo življenje na glavo. Eno srečanje z Jezusom je vse spremenilo, kajti spoznal je moža, ki ga je poznal bolj kot kdorkoli. To je bil Jezus. Bil je presenečen, da ga je Jezus opazil in celo poklical po imenu. Še bolj pa je bil presenečen, da želi Jezus vstopiti v njegov dom in z njim večerjati. Zahej je v trenutku razumel, da mu ta Jezus, o katerem je slišal, da dela čudeže in da se imenuje Božji Sin, izkazuje veliko čast in ljubezen pred vso množico.
Jezusovo dejanje se je Zaheja tako močno dotaknilo, da je drastično spremenil način svojega življenja.
Si ti srečal Jezusa na ta način, da se je drastično spremenilo tvoje življenje, ali pa si še vedno v fazi Jezusovega simpatizerja, kot je bila takrat množica okoli Jezusa, ki jo je zanimala samo senzacija, čudeži itd.?
Kaj pa je zanimalo Jezusa?
Sin človekov je namreč prišel iskat in rešit, kar je izgubljeno. (v. 10)
Upam, da nas je vse našel Jezus in da je to prineslo drastične spremembe v našem življenju. Danes bi omenil tri Jezusove drastične spremembe:
- Ko je Zahej srečal Jezusa, se je njegovo srce drastično spremenilo:
Kaj je srce? Mnogi ljudje srce povezujejo zgolj z občutki in čustvi. Srce vključuje naše občutke, vendar je veliko več. Srce je nadzorni center našega življenja.
»Srce hoče, kar hoče!« Prevladujoča želja vašega srca bo vodila smer vašega življenja. Zato je pomembno poznati svoje srce. Sveto pismo v Pregovorih 4,23 pravi:
Z vso skrbjo varuj svoje srce, kajti iz njega izvira življenje!
- Srečanje z Jezusom lahko danes drastično spremeni tvoje srce
Zakaj je potrebna sprememba srca? Ezekiel 36,26 pravi:
Dam vam novo srce in … in odstranim kamnito srce.
Torej človek sam po sebi nosi kamnito srce, šele ob srečanju z Jezusom se lahko zgodi prava sprememba. On nam lahko odstrani kamnito srce. Kamni so na voljo v številnih različicah. Nekateri kamni so navadni in ničvredni. Drugi so lepi. Nekateri kamni so cenjeni: safirji, rubini, smaragdi, diamanti! Ti lahko ostanejo visoko cenjeni simboli našega življenja. Želim pa, da bi razumeli, kako lahko kamni, ne glede na to, kakšni so, v človeškem srcu preprečujejo, da bi hodili za Jezusom Kristusom.
Npr.: Kamen samovšečnosti, prevzetnosti, bogastva, … Jezus pravi:
Od znotraj namreč, iz človekovega srca, prihajajo hudobne misli, nečistovanja, tatvine, umori, prešuštva, pohlepi, hudobije, zvijača, razuzdanost, nevoščljivost, bogokletje, napuh, nespamet. Vse te hudobije prihajajo od znotraj in omadežujejo človeka.« (Evangelij po Marku 7,21–23)
Zato vsak človek potrebuje novo srce!
Bog ti hoče dati novo srce in pravi: Dal ti bom novo srce in dal vate novega Duha. Iz tebe bom odstranil tvoje kamnito srce in ti dal srce iz mesa. In v vas bom vložil svojega Duha in vas spodbudil, da boste sledili mojim odlokom in skrbno izpolnjevali moje zakone.
Zato zdaj molimo: Jezus, ko hodiš med nami in poslušamo tvojo besedo, te prosimo, naj se spremeni tudi naše srce. Daj nam novo srce! Vrnimo se k našemu Zaheju in temu, kar se me je močno dotaknilo.
Ob srečanju z Jezusom se je Zahejevo srce popolnoma spremenilo. Iz okrutnega, zakrknjenega, samovšečnega srca se je rodila neizmerna velikodušnost, darežljivost. V trenutku je namreč razumel, da je grešen, da je to, kar je delal, vredno obsodbe, ampak Jezusovo odpuščanje se ga je dotaknilo tako močno, da je izjavil:
Gospod, glej, polovico svojega premoženja dam ubogim in če sem koga v čem prevaral, mu povrnem četverno! (v. 8)
Kar me pri Zaheju še najbolj navdušuje in prepriča, da je postal novi človek, je njegova VELIKODUŠNOST, DAREŽLJIVOST.
Bog pa ni spremenil samo Zahejevega srca. Spremenil je tudi njegove ude – roke – prste. Ti isti prsti, ki so nekoč kradli kovance, so sedaj želeli povrniti četverno.
Ko se zgodi sprememba v našem srcu, se naši udje odzovejo. Ko Gospod Jezus spremeni naše srce, to potem spreminja naše odločitve in dejanja.
Primer: Rad bi vam povedal zgodbo, kako se je moj stric spreobrnil in po spreobrnjenju odnesel vse stvari, ki jih je ukradel, nazaj v svoje podjetje … Šef je bil zelo presenečen in je opravičeval njegova dejanja, rekoč, da to vsi delamo. Stric je vztrajal in vrnil vse, ker je vedel, da je to prav.
Takšne spremembe se zgodijo, ko se srečamo z Jezusom, z živo besedo. Kakšno je tvoje pričevanje o srečanju z Jezusom, z njegovo živo besedo? Česa vsega te je Bog rešil in kaj delajo tvoje roke, usta, noge?
- Jezus podari Zaheju goreče srce, iz katerega se rodi velikodušnost, darežljivost, ker Jezus postane center njegovega življenja.
Se spomnite še enega mladeniča, ki se je srečal z Jezusom in ga spraševal za nasvet? Kaj mu je Jezus odgovoril na njegovo vprašanje?
»Pojdi, prodaj, kar imaš, in daj ubogim, in imel boš zaklad v nebesih; nato pridi in hôdi za menoj!« Ta beseda ga je potrla in je žalosten odšel; imel je namreč veliko premoženje. (gl. Evangelij po Marku 10,17–25)
Mladenič ni bil pripravljen sprejeti Jezusa in upoštevati njegovega nasveta … odšel je žalosten.
Kakšen boš ti odšel domov danes, po tem sporočilu?
Ali boš dovolil, da Jezus spremeni tvoje srce, ga zamenja ali obnovi nebeške vrednote v njem? Ali bo tvoje srce danes stopilo v akcijo po naročilu tvojega novega srca?
S kakšnim srcem boš ti danes daroval svoje daritve Gospodu? Kakšne bodo tvoje nove vrednote? Kakšno bo tvoje slavljenje, čaščenje, finančni darovi? Čez nekaj trenutkov nam bo Gospod dal priložnost, da mu damo darove z novim, obnovljenim srcem. Ali bodo ti darovi odražali spremenjeno srce?
Pri Zaheju je bil znak novega srca velikodušnost, finančna darežljivost!
Morda boste rekli, saj dajem, kolikor lahko. Koliko je pred spremembo dajal Zahej? NIČ, pravzaprav je jemal, kradel! Velikodušnost je mnogo več kot dajanje tu in tam, dajanje, ko bom imel. Morda boste celo rekli, saj dajem desetino. Desetino je dobro dajati, vendar to ni bistvo. V naši cerkvi desetina ni zakon. V Stari zavezi je desetina bila zakon. V Novi zavezi Gospod želi spremeniti naše srce, kot ga je spremenil Zaheju. Jezus je spremenil Zaheju srce in Zahej je bil takoj pripravljen dati polovico svojega premoženja. Danes ne želim, da mislite, da bi želel, naj Gospod spremeni naša srca, da bi začeli dajati 50 %. Danes molim in govorim vsem nam, da Gospod želi spremeniti naša srca, da bi postala velikodušna, darežljiva. Kajti bistvo spremenjenega srca je velikodušnost, darežljivost.
Velikodušnost je več kot desetina. Velikodušnost je imeti Jezusa na prvem mestu v svojem življenju. Ko je Jezus na prvem mestu, potem žrtve postanejo privilegij in ne zakon. Potem vrednotenje Jezusove žrtve za nas spremeni vse. Jezusu je bil privilegij dati življenje zate. Po Jezusovem zgledu naj tudi tvoja, moja velikodušnost presega vse meje, zakone, žrtve.
A si se že vprašal, zakaj sploh dajemo?
Kdaj je Zahej začel dajati? Po spreobrnitvi. Zakaj šele takrat? Ker je dajanje sad spreobrnitve. To ni humanizem. Dajanje je Božji karakter. Prisluhnimo, kaj nam pravi Jezus:
»Dajajte in se vam bo dalo; dobro, potlačeno, potreseno in zvrhano mero vam bodo nasuli v naročje. S kakršno mero namreč merite, s takšno se vam bo odmerilo.« (Evangelij po Luku 6,38)
Božji zakon je nespremenljiv: »Dajte in se vam bo dalo!« Na prvem mestu je dajanje, ki vodi v prejemanje po Božjem zakonu: »S kakršno mero namreč merite, s takšno se vam bo odmerilo.« Bog nagrajuje zvesto, velikodušno srce, tako da vrača z dobro, potlačeno, potreseno in zvrhano mero. Zapomni si, to je pomemben duhovni zakon!
Toda za nas kristjane, Jezusove prijatelje ni značilno samo to, da dajemo, temveč da vse, kar delamo, delamo z veselim srcem, ker: »Bog ljubi veselega darovalca.« (Drugo pismo Korinčanom 9,7) Dajanje z veseljem počiva na zavedanju, da je sam Jezus Kristus naš Odrešenik, Gospod, naš največji zaklad in zgled dajanja: »On je dal, da bi mi živeli.« Mi dajemo, da bi drugi živeli. Jezus nam je pokazal svojo veliko velikodušnost in nas rešil. Mi kažemo Jezusovo velikodušnost, tako da dajemo velikodušno, da bi se drugi rešili. Ko je Jezus v nas, bo v nas tudi želja po velikodušnosti.
Vedno so se ljudje srečevali s pomanjkanjem in danes se srečujemo z istim problemom. Bog ne zahteva, da damo od tega, česar nimamo. On samo pričakuje, da damo od tega, kar imamo. Če nekdo ne zna ravnati s tistim, kar ima, mu svetujem, da se udeleži usposabljanja za ravnanje s tem, kar ima. Obstaja veliko seminarjev za upravljanje darov, časa, financ. Strokovnjaki želijo na različne načine in korake ljudi naučiti, kako varčevati ali pametno trošiti ali investirati.
Nisem prepričan, da jim najbolje uspeva. Prepričan pa sem, da ni glavni problem v tem, kako zapravljamo ali varčujemo, temveč v tem, koga postavljamo na prvo mesto v svojem življenju – svoje potrebe ali Boga? Kaj bi bilo, če bi Bog nam dajal tako in toliko, kot mi dajemo njemu?
Nisem strokovnjak za finance, ampak v svojem življenju poskušam vedno dati Bogu, kar je Božjega, in potrjujem, da Božji zakon dajanja in prejemanja deluje.
Zavedam se, da vas danes ne morem nagovoriti k dajanju iz velikodušnosti. Vem pa, da to lahko naredi Jezusova prisotnost v vašem življenju.
Božji zakon dajanja in prejemanja želim potrditi s primerom,ki nam bo pomagal razumeti ta Božji zakon: Da je med sladek, lahko veste, če o tem preberete ali vam nekdo pove, vendar v resnici ne veste, da je med sladek, dokler ga ne okusite, kajne?
Obstaja razlika med razumsko presojo, da je med sladek, in izkušnjo, da je res sladek, ker ste ga okusili.
Sveto pismo pravi: »Okusite in glejte, kako dober je Gospod.« (Psalm 34,9) Okušanje njegove dobrote vključuje um in srce skupaj. Božje vabilo tebi/meni danes je, da izkušamo in živimo življenje velikodušnosti, darežljivosti.
To se bo zgodilo, ko ti bo Bog dal novo srce ali obnovil tvoje srce!
Zaključek:
Krščanska velikodušnost se začne s hvaležnim sprejetjem tistega, kar je Jezus storil nam, in se kaže z velikodušnem srcem, s prsti ali dlanmi, ki so odprte za Boga in druge. Jezus ti želi danes spremeniti srce in te narediti svojega velikodušnega, darežljivega otroka. Izkušaj in živi ta največji privilegij velikodušnosti in darežljivosti.
Velikodušnost, darežljivost ni tek na kratke proge, je maraton, je zmaga, je veselje, je zadovoljstvo, je bogato življenje!
Pastor Zvonko Turinski