Views: 36
Abrahamski sporazum predsednika Trumpa
15. septembra 2020 so izraelski premier Benjamin Netanyahu, zunanji minister Združenih arabskih emiratov Abdullah bin Zayed in zunanji minister Bahrajna Abdullatif Al Zayani podpisali mirovni sporazum, ki ga je Bela hiša poimenovala »Abrahamski«.
»To popoldne smo tukaj zato, da spremenimo tok zgodovine. Po desetletjih delitev in konfliktov naznanjamo rojstvo novega Bližnjega vzhoda.« je izjavil predsednik Trump pred podpisom sporazuma na trati pred Belo hišo.
Prvi mirovni sporazum z Izraelom je podpisal Egipt leta 1979, sledila pa mu je Jordanija leta 1994. »Zdaj pa smo podpisali dva v enem samem mesecu, in še več jih bo sledilo,« je dejal predsednik Trump.
V skladu s sporazumom bodo podpisniki odprli veleposlaništva in izmenjali veleposlanike, sodelovanje pa bodo vzpostavili na celi vrsti področij, vključno na področju turizma, trgovine, zdravstva in varnosti.
»Judovsko ljudstvo je tisočletja molilo za mir. Desetletja je judovska država molila za mir in zato smo danes polni globoke hvaležnosti,« je izjavil premier Netanyahu. »Od predsednika ste lahko slišali, da bo sledilo še več in več držav. Še samo nekaj let nazaj je bilo to nekaj, kar si nismo mogli niti zamisliti. A z iznajdljivostjo, odločnostjo in svežim pristopom k sklepanju miru smo to lahko dosegli.«
»Ta mirovni sporazum, ki je zgodovinski dosežek Združenih držav Amerike, Izraela in Združenih arabskih emiratov, bo imel pozitiven vpliv na prihodnost, saj verjamemo, da bo njegov odmev zaznamoval celo regijo. Kakršnakoli drugačna pot od miru, bi pomenila zgolj uničenje, revščino in človeško trpljenje,« je izjavil zunanji minister bin Zayed.
Zunanji minister Zayani pa je poudaril, da so konflikti in nezaupanje predolgo časa zadrževali razvoj Bližnjega vzhoda, povzročali uničenje in izničili potenciale mladih generacij. Posebej pa je izrazil tudi upanje, da bo večja dostopnost mošeje Al Aksa muslimanom z vsega sveta odvzela iz rok skrajnežev enega od izgovorov, ki ga uporabljajo za novačenje novih teroristov, češ da Izrael zaseda sveto mošejo in je muslimani ne morejo uporabljati.
Mirno lahko rečemo, da je ta velik dogodek, ki bi lahko močno stabiliziral Bližnji vzhod, glavni in skoraj edini vir mednarodnega terorizma zadnjih desetletij, predvsem zasluga iznajdljivosti in nekonvencionalnega pristopa predsednika Trumpa. Lahko le upamo, da se bo ta trend nadaljeval, čeprav nas lahko, ob dosedanjih izkušnjah z Bližnjim vzhodom, gloda tudi droben črviček dvoma, da so morda včasih stvari prelepe, da bi bile lahko resnične ali pa da bi predolgo trajale.
A če upoštevamo dejstvo, da so Arabci Izraelu desetletja grozili s popolnim uničenjem, lahko zaključimo, da je že to, da so se sploh pričeli dejansko pogovarjati z Izraelom, velik uspeh. In že samo za to bi si predsednik Trump več kot samo zaslužil Nobelovo nagrado za mir.
R.